дължими задължителни осигурителни вноски за времето на уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи

Изх. № 26-Б-63
Дата:09.03.2015 год.
КСО, чл. 4, ал. 1, т. 1;
КСО, чл. 6, ал. 1;
КСО, чл. 9, ал. 3, т. 2;
КСО, чл. 9, ал. 5;
КСО, чл. 157, ал. 6.
Относно: дължими задължителни осигурителни вноски за времето на уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи
Във връзка с Ваше писмено запитване, с вх. № 26-Б-63/06.02.2015 г. по описа нана Националната агенция за приходите, с оглед представената фактическа обстановка и относимите нормативни разпоредби, изразявам следното становище:
Съгласно информацията, съдържаща се в писменото запитване, служителка е полагала труд при условията на първа категория на длъжност „стюардеса“. Освободена е от заеманата длъжност от 23.11.2007 г. С влязло в сила съдебно решение от 12.03.2010 г. компетентният орган е постановил възстановяването й на работа. Служителката не се е явила да заеме длъжността, тъй като е била назначена при друг работодател. За периода от уволнението до възстановяването й на работа същата е полагала труд при различни работодатели при условията на трета категория труд. Лицето е представило служебни бележки за помесечен осигурителен доход при всеки от работодателите.
Поставени са следните въпроси:
1. Какви осигурителни вноски са дължими, за каква категория труд и върху какъв осигурителен доход, като се има предвид, че за определени месеци от периода на неправилното уволнениебрутното трудово възнаграждение на лицето е било по- високо или по-ниско от последното брутно трудово възнаграждение преди уволнението.
2. Дължат ли се осигурителни вноски за професионален пенсионен фонд?
Работниците и служителите, наети на работа за повече от пет работни дни, или 40 часа, през един календарен месец, независимо от характера на работата, от начина на заплащането и от източника на финансиране подлежат назадължително осигуряване за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица на основание чл. 4, ал. 1, т. 1 от Кодекса за социално осигуряване (КСО – в редакцията до 31.12.2010 г).
Съгласно чл. 9, ал. 3, т. 2 (в редакцията до 31.12.2010 г.) от КСО за осигурителен стаж се зачита времето, през което лицата по чл. 4, ал. 1, т. 1 са били без работа поради уволнение, което е признато от компетентните органи – от датата на уволнението до възстановяването им на работа; за този период се внасят осигурителни вноски за сметка на осигурителя, ако лицето не е осигурявано, ако лицето е било осигурявано, осигурителните вноски се внасят върху разликата между последното брутно възнаграждение и осигурителния доход за периода, ако този доход е по-малък. Видно от цитираната разпоредба, законодателят е предвидил задължение за работодателя, извършил незаконното уволнение, да определи и внесе осигурителните вноски в следните две хипотези:
1. Когато за периода от датата на уволнението до възстановяването на работа, лицето не е било осигурявано;
2 Когато за периода от датата на уволнението до възстановяването на работа, лицето е било осигурявано и осигурителният доход е по-малък от последното брутно възнаграждение.
Следователно, работодателят, извършил незаконното уволнение, не дължи осигурителни вноски само в хипотеза, когато осигурителния доход е в по-голям размер от последното брутно възнаграждение.
Осигурителните вноски са в размера за фонд „Пенсии” в зависимост от категорията труд, за допълнително задължително пенсионно осигуряване и за Учителския пенсионен фонд (чл. 9, ал. 5 от КСО).
В чл. 6, ал. 1 от КСО са определени размерите на осигурителните вноски за фондовете на държавното обществено осигуряване, а в чл. 157, ал. 1 от КСО – за допълнително задължително пенсионно осигуряване в универсален и в професионален пенсионен фонд. При изчисляването на задължителните осигурителни вноски за периода на уволнението следва да се прилагат размерите, определени за съответните години.
Съгласно чл. 157, ал. 6 от КСО осигурителните вноски за допълнително задължително пенсионно осигуряване се внасят върху доходите, за които се дължат осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване. Видно от цитираната разпоредба, вноски за допълнително задължително пенсионно осигуряване в универсален и професионален пенсионен фонд се внасят при наличие на доход, за който се дължат осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване.
В случая, когато месечнияосигурителен доход при другите работодатели е по-малък от брутното трудово възнаграждение (осигурителния доход), предхождащ месеца на уволнението, задължителни осигурителни вноски се дължат върху разликата за фонд „Пенсии“ и за допълнително задължително пенсионно осигуряване вуниверсален и професионален пенсионен фонд.
Когато за периода на неправилното уволнение месечния осигурителен доход при другите работодатели е по-голям от брутното трудово възнаграждение (осигурителния доход), предхождащ месеца на уволнението, осигурителни вноски не се дължат за фонд „Пенсии“ и за допълнително задължително пенсионно осигуряване в универсален и професионален пенсионен фонд.
ЗАМЕСТНИК-ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР
НА НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ:
/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/

Оценете статията

Вашият коментар