дължимост на осигурителни вноски при начислени но неизплатени или неначислени възнаграждения и подаване на данни по Наредба Н-8 от 29 декември 2005 г.

2_984/ 21.06.2010г.
КСО – чл.6, ал.3
Чл.7, ал.3
Наредба Н-8-чл.3, ал.1 , ал.3 и ал.5
ОТНОСНО: дължимост на осигурителни вноски при начислени но неизплатени или неначислени възнаграждения и подаване на данни по Наредба Н-8 от 29 декември 2005 г.
В запитването поставяте въпроси свързани с дължимостта на осигурителните вноски при начислени но неизплатени възнаграждения и при неначислени възнаграждения, както и осъществяване на контрол свързан със сроковете за подаване на данни с деклараци обрИзх. № 1 и № 6 по Наредба Н-8 от 29 декември 2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица.
С оглед изложената от Вас фактическа обстановка и при сега действащата нормативна база, изразявам следното становище:
С промяната в чл. 6, ал. 3 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/, след1 януари 2010 г., освен върху получени или начислени, но неизплатени брутни месечни възнаграждения, осигурителните вноски за работниците/служителите и за лицата по чл. 4, ал. 1, т. 7 и 8 от КСО се дължат и върху неначислени месечни възнаграждения. Когато месечните възнаграждения не са начислени, осигурителните вноски за горепосочените лица се дължат върху не по-малко от минималния месечен размер на осигурителния доход по основни икономически дейности и квалификационни групи професии.За работниците и служителите, за които не се прилага дохода по чл. 6, ал. 2, т. 3 от КСО, осигурителните вноски се дължат върху не по-малко от минималната работна заплата, включително при начислени, но неизплатени брутни месечни възнаграждения или при неначислени месечни възнаграждения.
Във връзка с въвеждането на дължимост на осигурителните вноски и при неначислени месечни възнаграждения за работниците/служителите и за лицата по чл. 4, ал. 1, т. 7 и 8 от КСО, с разпоредбата на чл.7, ал.3 от КСО се въвежда и срок за внасяне на осигурителните вноскипри неначислени възнаграждения. В сила от 01.01.2010 г. осигурителните вноски за сметка на осигурителя и осигурените лица, които са дължими при начислени, но неизплатени или при неначислени възнаграждения се внасят от осигурителя до края на месеца, следващ месеца, през който е положен трудът.
Сроковете за подаване на данни с декларация образец №1 “Данни за осигуреното лице” са обвързани със сроковете за внасяне на осигурителните вноски по чл.7 от КСО.
Във връзка с изменението на чл.7, ал.3 от КСО, в сила от 1 януари 2010 г.,когато възнагражденията са начислени, но не са изплатени или не са начислени, осигурителят внася осигурителните вноски до края на месеца, следващ месеца, през който е положен трудът, аданните с декларация обрИзх. № 1 се подават не по-късно от 1–во число на следващия месец.
Декларация образец № 6 се подава в съответната компетентна териториална дирекция на Националната агенция за приходите от работодателите, осигурителите и техните клонове и поделения – не по-късно от последния работен ден на календарния месец, през който са били дължими осигурителните вноски, вноските за фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите“ и данъкът по чл. 42 ЗДДФЛ / чл.3, ал.3, т.1 от Наредба Н-8/.
Във връзка с гореизложеното, даваме следните становища по поставените въпроси:
Казус 1 –Когато „краят на месеца” е неработен ден и задълженото лице/ЗЛ/ декларира в декларация обр.№ 6, дата на начисляване – 28 февруари 2010 г. – за положения през м.януари 2010 г. труд /счетоводителят извършил начислението представя заповед за положен извънреден труд на 28.02.2010 г.-неделя/:
– кога са дължими осигурителните вноски за м. януари 2010 г. ?
– ЗЛ подава декларация обр.№ 6 и обр.№ 1 за м. януари на 1 март 2010 г., следва ли да бъде съставен АУАН за подаване на декларация обр.№ 6 след законоустановен срок ?
Осигурителните вноски отнасящи се за м. януари 2010 г. в случаите когато възнагражденията не са изплатени, независимо от това дали са начислени но неизплатени или са неначислени се дължат до края на месеца следващ този през който е положен трудът, т.е до 28 февруари 2010 г. Данните с Декларация обрИзх. № 1се подават не по-късно от 1–во число на следващия месец /1 март 2010 г./ а декларация обр.№ 6 следва да се подаде не по късно от последния работен ден на календарния месец, през който са били дължими осигурителните вноски, т.е не по късно от последния работен ден на м.февруари.
Казус 2 – задължено лицедекларира с декларация обрИзх. № 6 на 18.05.2010 г. дължими задължителни осигурителни вноски и данък по чл.42 от ЗДДФЛ за положен труд за м.февруари 2010 г., заизплатени на 18.05.2010 г. възнаграждения. Поставените въпроси са във връзка с процесуалните действия на органите по приходите свързани с установяване на задължението и ангажиране на административно наказателна отговорност на задълженото лице.
Както беше посочено и по-горе в случаите когато месечните възнаграждения не са изплатени, начислени но неизплатени или неначислени, осигурителните вноски се дължат върху не по-малко от минималния месечен размер на осигурителния доход по основни икономически дейности и квалификационни групи професии и се внасят от осигурителя до края на месеца, следващ месеца, през който е положен трудът, т.е за м. февруари 2010 г. не по късно от 31 март 2010 г., а декларация обр.№ 6 следва да се подаде не по късно от последния работен ден на календарния месец, през който са били дължими осигурителните вноски.
Предвид изложеното в конкретния случай задълженото лице не е подало в установените срокове данни с декларация обрИзх. № 6и е декларирало неправилно данни в т.18 отдекларация обр.№ 6.
С направените допълнения към указанията за попълване на данни в т.18 „Дата на изплащане/начисляване” в декларация обр.№ 6, когато възнагражденията са неначислени, се попълва датата на последния календарен ден от месеца, следващ месеца, през който е положен трудът.
Съгласно чл.3, ал.5 от Наредба № Н-8, изречение трето-декларация образец № 6, подадена от работодатели, осигурители и техните клонове и поделения след 1 януари 2010 г., може да се коригира до края на месеца, следващ месеца на възникване на задължението за подаване на декларацията.
Когато поради изтичане на срока не може да бъде подадена декларация обр.№ 6 с попълнен код корекция, коректният размер на задължението се установява по предвидения в ДОПК ред, съгласно утвърдените процедури на дирекция „Обслужване” и дирекция „Контрол” и определената в тях компетентност на служителите.
Съгласно ДОПК задълженията на лицата подлежат на предварително установяване, и на установяване посредством извършване на ревизия. Промяната на декларираните от лицата задължения може да бъде извършена чрез един от двата цитирани способа.
Предварителното установяване на задължения се извършва с издаване на акт за установяване на задължения по декларация, издаден на основание чл.106 от ДОПК и акт за установяване на задължения по декларация /АУЗД/, издаден на основание чл.107 от ДОПК.
За предприемане на действия за установяване на задължения по декларация и издаване на АУЗД по чл.106 от ДОПК следва на лицето да е издадено съобщение по чл.103 от ДОПК и същото да не се е явило за отстраняване на несъответствията.
Независимо от издаването на акта по чл.106 и чл.107от ДОПК, включително когато е обжалван, задълженията за данъка или за задължителните осигурителни вноски подлежат на установяванечрез извършване на ревизия.’

Оценете статията

Вашият коментар