КСО, чл.9, aл. 3, т. 2

2_986/07.08.2014г.
КСО – чл.9, ал.3, т.2
В запитването описвате следната фактическа обстановка: Ваша учителка е освободена на 11.07.2013г. В последствие уволнението е признато за незаконно и лицето е възстановено на предишната длъжност. За този период лицето е самоосигуряващо се лице и е било в отпуск за бременност и раждане.
Въпросите които поставяте са:
1.Трябва ли възстановеното на работа лице да представи пред Вас документ, че е била самоосигуряващо се лице?
2.Каква информация трябва да бъде попълнена в декларации обр.1 и 6?
3.Следва ли да бъде подадено уведомление за започване на работа и съответно след това за прекратяване?
С оглед изложената фактическа обстановка, изразявам следното принципно становище:
Съгласно чл.9, ал.3, т.2 (посл. изм. – ДВ, бр. 99 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) от Кодекса за социално осигуряване (КСО) за осигурителен стаж се зачита времето, през което лицата по чл.4, ал.1, т.1, 2, 3 и 4 са били без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи – от датата на уволнението до възстановяването им на работа, но не по-късно от 14 дни от влизането в сила на акта, с който се признава незаконността на уволнението от съответния компетентен орган. За този период се внасят осигурителни вноски за сметка на осигурителя, ако лицето не е било осигурявано; ако лицето е било осигурявано, осигурителните вноски се внасят върху разликата между последното брутно възнаграждение и осигурителния доход за периода, ако този доход е по-малък.
В КСО е уредено зачитането на осигурителен стаж за определени периоди от време, без да се изисква внасяне на осигурителни вноски. Тези случаи са посочени в чл.9, ал.2 от КСО и включват и периодите, през което самоосигуряващите се лица, които се осигуряват за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт и за общо заболяване и майчинство, са получавали парични обезщетения за временна неработоспособност, бременност и раждане и отглеждане на малко дете и при осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст и периодите на временна неработоспособност, бременност и раждане и за отглеждане на малко дете и при осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст, през които не са имали право на парично обезщетение.
Осигурителят, за да приложи разпоредбата на чл.9, ал.3, т.2 от КСО, трябва да внесе осигурителни вноски за лицето за целия период от датата на уволнението до възстановяването му на работа, включително за периодите във временна неработоспособност, бременност и раждане и отглеждане на малко дете.
Осигурителните вноски са в размера за фонд „Пенсии” в зависимост от категорията труд, за допълнително задължително пенсионно осигуряване и за Учителския пенсионен фонд (чл.9, ал.5 от КСО, доп. – ДВ, бр. 100 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.).
За времето на незаконното уволнение, което се зачита за осигурителен стаж съгласно чл.9, ал.3, т.2 от КСО, не се внасят здравноосигурителни вноски от осигурителя.
Възнаграждението, върху което се внасят осигурителни вноски по чл.9, ал. 3, т. 1 – 3 от КСО, не може да бъде по-малко от минималния месечен осигурителен доход, определен съгласно чл.6, ал.2, т.3 от кодекса, а за лицата, за които няма определен минимален месечен осигурителен доход, осигурителните вноски се внасят върху не по-малко от минималната месечна работна заплата за страната за съответния период (чл.1а, ал.2 от Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски (НЕВДПОВ)).
На основание чл.4а от НЕВДПОВ (Нов – ДВ, бр. 16 от 2012 г., в сила от 01.01.2012 г.) за периодите по чл.9, ал.3, т.1 и 2 от КСО лицето представя пред осигурителя/работодателя декларация за месечния размер на осигурителния доход, върху който е било осигурявано, или декларира обстоятелството, че не е било осигурявано. Следва да се има предвид, че осигурителните вноски са дължими, без оглед на това, дали осигуреното лице е изпълнило задължението си за деклариране по чл.4а от НЕВДПОВ.
Осигурителните вноски за периодите по чл.9, ал.3 от КСО се внасят от осигурителите до 25-о число на месеца, следващ месеца, през който е влязъл в сила актът, с който се признава незаконността на уволнението от съответния компетентен орган (чл.7, ал. 12, т.2 от КСО).
В случаите на уволнение, признато за незаконно от компетентните органи, следва да се представят в компетентната териториална дирекция на НАП данни по чл.5, ал.4 от КСО за периода, през който лицето не е работило. Осигурителят подава данни с декларации образец 1 и 6 по реда на Наредба № Н-8 от 29.12.2005 г. на МФ за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и за самоосигуряващите се лица.
Декларация обрИзх. № 1 “Данни за осигуреното лице“ се подава за всеки месец от незаконното уволнение с попълнен код „18” в т.12 „вид осигурен” – в сроковете за внасяне на осигурителните вноски по чл. 7, ал. 12, т. 2 от КСО /чл.3, ал.1, т.1, буква „б” от Наредба № Н-8/, т.е.до 25-о число на месеца, следващ месеца, през който е влязъл в сила актът, с който се признава незаконността на уволнението от съответния компетентен орган.
Декларация обрИзх. № 6 “Данни за дължими вноски и данък по чл. 42 ЗДДФЛ“ се подава в съответната компетентна териториална дирекция на Националната агенция за приходите – едновременно с подаване на декларация образец № 1 /чл.3, ал.3, т.1 от Наредба № Н-8/.
Съгласно чл.7, т.2 от Наредба № 5/29.12.2002 г. за съдържанието и реда за изпращане на уведомлението по чл.62, ал 5 от Кодекса на труда уведомление се изпраща и когато работодателят иска заличаване на подадено преди това уведомление, ако уволнен работник или служител бъде възстановен на работа при отмяна на заповедта на уволнението. В този случай уведомлението се изпраща в тридневен срок от заемане на длъжността.
Следва да имате предвид, че настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/ се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал.3 от ДОПК.’

Оценете статията

Вашият коментар