дължимостта на осигурителни вноски на управител на юридическо лице с нестопанска цел, на който е възложено управление без да е гласувано възнаграждение

3_1190/16.04.2010 г.
КСОчл.4, ал.1, т.8
ЗЗОчл.40, ал.1, т.1
ЗДДФЛ чл.2
ЗДДФЛ чл.12, ал.1
ЗДДФЛ чл.11, ал.1
Относно: дължимостта на осигурителни вноски на управител на юридическо лице с нестопанска цел, на който е възложено управление без да е гласувано възнаграждение
Според изложеното в запитването „Х” е юридическо лице с нестопанска цел. Сдружението се представлява от Управителен съвет, състоящ се от председател и двама членове. Управителният съвет не е гласувал възнаграждение на председателя. В тази връзка се поставя въпроса дължат ли се задължителни осигурителни вноски и данъци, след като председателят осъществява дейността си без гласувано възнаграждение?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на Кодекса за социално осигуряване (КСО, в сила от 01.01.2000 г., обн. ДВ бр.110 от 17 Декември 1999г., посл.изм.ДВ бр.19/2010 г.), Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ, обн. ДВ бр.95 от 24 Ноември 2006г., посл. изм. ДВ бр.16 от 26 февруари 2010 г.)и Закона за здравното осигуряване (ЗЗО, ДВ бр. 70/1998 г., посл. изм. ДВ бр. 19/2010 г.) изразяваме следното становище:
Лицата, упражняващи трудова дейност и получаващи доходи на изборни длъжности по договори за управление и контрол, за участие в управителни и контролни органи на юридически лица, които не са търговски дружества /фондации, партии, сдружения с нестопанска цел и др./, се осигуряват за всички осигурени социални рискове по реда на
чл. 4, ал. 1, т. 8 от Кодекса за социално осигуряване (КСО).
Задължителните осигурителни вноски за лицата по чл. 4, ал. 1, т. 8 от КСО се дължат върху получените или начислените, но неизплатени брутни месечни възнаграждения, както и върху неначислени месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход по основни икономически дейности и квалификационни групи професии и върху не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ЗБДОО) за съответната година (чл. 6, ал. 3 от КСО).
Здравното осигуряване на лицата по чл. 4, ал. 1, т. 8 от ЗЗО се извършва по реда на
чл. 40, ал. 1, т. 1 от ЗЗО – на база дохода, върху който се внасят осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване.
Лицата, родени след 31.12.1959 г. се осигуряват задължително за допълнителна пенсия в универсален пенсионен фонд. Осигурителните вноски се внасят върху доходите, за които се дължат вноски за държавното обществено осигуряване.
Неначислените възнаграждения са дължими възнаграждения, които не са начислени, с други думи не са отразени по съответния начин в счетоводството на задълженото лице съгласно изискванията на основните принципи за текущо начисляване и съпоставимост на приходите и разходите, заложени в чл.4, ал.1 от Закона за счетоводството.
В конкретния случай, осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване, за здравно осигуряване и за допълнително-задължително пенсионно осигуряване не следва да се внасят по договора за възлагане на управлението, сключен с председателя на УС на сдружението, при положение, че в устава, съответно в решение на общото събрание или на управителния съвет няма определено възнаграждение на председателя на сдружението.
Ако впоследствие в договора за управление или в някой от гореспоменатите актове се предвиди клауза за изплащане на възнаграждение на председателя на УС, дори същото да не е начислено и изплатено, върху определеното възнаграждение, но върхуне по-малко от минималния осигурителен доход следва да се начисляват и внасят осигурителни вноски при съблюдаване на максималния размер на месечния осигурителен доход.
По смисъла на чл. 2 от ЗДДФЛ, обект на облагане с данък са доходите на местните и чуждестранните физически лица. На основание чл. 12, ал. 1 от ЗДДФЛ облагаеми по този закон са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през течение на годината, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон.
Следва да се има предвид и текста на чл. 11, ал. 1 от ЗДДФЛ, съгласно който доходътсе смята за придобит на датата на:
1. плащането – при плащане в брой;
2. заверяване на сметката на получателя на дохода или получаване на чека – при безналично плащане.
Важно е да се има предвид също и разпоредбата на ал. 3 от същия чл. 11 на ЗДДФЛ, която гласи, че доходът се смята за придобит от физическото лице и когато по негово нареждане или по споразумение между него и платеца плащането или престацията са получени от третото лице.
Следователно при положение, че на председателя няма изплатено възнаграждение и/или друго плащанев пари и/или натура,то следва, че сдружението няма задължение за удържане на данък по ЗДДФЛ.

Оценете статията

Вашият коментар