осигуряване на работниците и служителите (лицата по чл. 4, ал. 1, т. 1, 2, 3 и 4 от КСО) за времето, през което са били без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните орга

3_1186/02.03.2007 г.
КСО, чл. 9, ал. 3, т. 2;
Наредба за елементите на възнаграждението и доходите , върху които се правят осигурителни вноски, чл. 9, ал. 2 (в сила до 31.12.2006 г.)
Относно: осигуряване на работниците и служителите (лицата по чл. 4, ал. 1, т. 1, 2, 3 и 4 от КСО) за времето, през което са били без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи.
Според изложената фактическа обстановка в Професионална гимназия по туризъме постъпила нотариална покана от лице за внасяне на дължими осигурителни вноски почл. 9, ал. 3, т. 2 от Кодекса за социално осигуряване (КСО).
Поставеният въпрос е при условие, че е изплатено обезщетение по чл. 225 от КТ, следва ли да се заплащат осигурителни вноски при положение, че лицето не попадав категорията работници съгласно изискванията на чл. 4, ал. 1, т. 1, 2, 3 и 4 от КСО?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на Кодекса за социално осигуряване (КСО, ДВ бр.110/1999 г., посл. изм. ДВ бр.105/2006 г.) и Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски (обн. ДВ бр. 6/2000 г. посл. изм. ДВ бр. 15/2007 г.) изразяваме следното становище:
Независимо, че не се посочват конкретни данни в изложението за лицето, след направена проверка в информационната система на НАП се установи, че същото е бившучител в гимназията, назначен по основен трудов договор, който е прекратен през
м. март/2003 г. и възстановен през м. декември/2006 г. Не се уточнява също дали лицето е възстановено на работа по съдебен ред.
Цитираната в изложението разпоредба на чл.9, ал. 3, т. 2 от КСО в действителност урежда зачитането за осигурителния стаж времето, през което лицата по чл. 4, ал. 1, т. 1, 2, 3 и 4 от КСО са били без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи – от датата на уволнението до възстановяването им на работа.
Противно на направеното твърдение учителите, работещи по трудов договор, попадат в кръга на категорията работници и служители, задължително осигурени за всички осигурени социални рискове по чл. 4, ал. 1, т. 1 от КСО.
За този период се внасят осигурителни вноски за сметка на осигурителя върху последно брутно възнаграждение, ако лицето не е било осигурявано. Ако лицето е било осигурявано, осигурителните вноски се внасят върху разликата между последното брутно възнаграждение и осигурителния доход за периода, ако този доход е по-малък.
За периода след 01.01.2003 г. така посоченият регламент на чл. 9, ал. 3, т. 2 от КСО е допълнен от разпоредбата на чл.9, ал. 2 (в сила до 31.12.2006 г.) от Наредбата за елементите на възнаграждението и доходите, върху които се правят осигурителни вноски (загл.изм.- ДВ, бр. 1 от 05.01.2007 г.). Последната въвежда като допълнително изискване размерът на възнаграждението, върху което се внасят осигурителни вноски за времето, през което лицата са останали без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи, да не бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход за съответната професия по основната икономическа дейност на осигурителя, съгласно Приложение № 1 към чл. 8, т. 1 на Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ЗБДОО) за съответната година.
От цитираните по-горе разпоредби става ясно, че доходът, върху който се дължат осигурителни вноски не е изплатеното обезщетение по чл. 225 от КТ, а последното брутно възнаграждение преди уволнението, но не по-малко от минималния месечен осигурителен доход за съответната професия по основната икономическа дейност на осигурителя. При положение, че лицето е било осигурявано за посочения период, то осигурителните вноски се внасят върху разликата между осигурителните доходи, ако има такава.
Съгласно чл. 9, ал. 5 от КСО осигурителните вноски в конкретно посочения случайса в размерите за фонд „Пенсии”.
За периода на уволнението, което е признато за незаконно от компетентните органи, Професионална гимназия по туризъм като осигурител следва да подаде в компетентната ТД на НАП персонални данни за лицето с осигурителен доход и размер на осигурителните вноски, съобразени с горецитираните разпоредби.

Оценете статията

Вашият коментар