данък при придобиване на имущества при възстановяване на право на собственост върху одържавени имоти

Изх. № 94-Г-17
Дата: 21.02.2013 год.
ЗМДТ, чл. 24, ал. 1, т. 17;
ЗМДТ, чл. 44.
относно:данък при придобиване на имущества при възстановяване на право на собственоствърху одържавени имоти
В отговор на поставените въпроси Ви уведомяваме:
1. С чл. 1 и 2 от Закона за възстановяване собствеността върху одържавени недвижими имоти /ЗВСОНИ/, се възстановява правото на собственост върху недвижими имоти, отчуждени през периода 1947 – 1952 г. по силата на посочените в двете разпоредби закони /ЗОЕГПНС, Закона за държавния монопол върху тютюна, Закона за държавния монопол на петролните продукти, Закона за национализация на частни индустриални и минни предприятия и др./. Възстановителният, транслативен ефект за правото на собственост върху посочените имоти настъпва ех lеgе с влизане в сила на разпоредбите,при осъществяване на всички изисквани от закона условия /ако съществуват реално до размерите, в които са отчуждени, собственост са на държавата, общините, обществените организации или на техни фирми или на еднолични дружества по чл. 61 от Търговския закон и др., решение № 4 от 1998 г. на КС по конст. дИзх. № 16/1997 г./.
От мотивите към законопроекта е видно, че това възстановяване се предприема като акт на социална справедливост. В хипотезите по ЗВСОНИ и други реституционни закони правото на собственост върху недвижими имоти не се придобива,а се възстановяване на лицата /или на техните наследници по закон или други правоприемници/, от които е било отнето принудително поради отчуждаване, конфискация или по друг начин в полза на държавата, общините и пр.
Тeзи са основанията, поради които в трайната практика по прилагане на ЗМДТ се поддържа становището, че при възстановяване на право на собственост върху недвижими имоти по силата на ЗВСОНИ и други реституционни закони, не се дължи данък при придобиване на имущества.
2.Относно прилагането на чл. 24, ал. 1, т. 17 ЗМДТ е налице трайна практика на органите по приходите на НАП и общините, според която, за недвижимите имоти, собствеността върху които е възстановена по закон и коитоне са в състояние да бъдат използвани поради това, че се заемат без правно основание от държавата, общини, обществени организации или от търговски дружества, в които те участват, данъкъти таксата за битови отпадъци се дължат от ползвателите. В подкрепа на претенциите си собствениците представят писмени доказателства.
Преференцията по чл. 24, ал. 1, т. 17 ЗМДТ за собствениците на реституирани имоти е за срок от пет години. За имотите, правото на собственост върху които е възстановено преди 1 януари 1999 г., петгодишният срок започва да тече от тази дата, а за имотите, собствеността върху които е възстановена след тази дата, този срок започва да тече от месеца, следващ месеца на възстановяването /чл. 24, ал. 1 , т. 17 и ал. 5 ЗМДТ/.
Обръщаме внимание, че правото на собственост в хипотезитепо чл. 1 и чл. 2 ЗВСОНИсе възстановява по силата на закона.Заповедите на областните управители за деактуване на имотите не пораждат, а само регистрират възстановяването на правото на собственост.
ЗАМ.ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОРНА НАП:
/п/
/С. МАРКОВ/

Оценете статията

Вашият коментар