Данъчната ставка на корпоративния данък и данъчни облекчения за 2008 и 2009 г. на земеделските кооперации по реда на ЗКПО

3_5848/30.12.2009г.
ЗКПО, чл. 20;
ЗКПО, чл. 179, ал. 1 и ал. 2;
ЗКПО, чл. 167;
ЗКПО, чл. 182, ал. 2;
ЗКПО, чл. 187, ал.1, ал. 2 и ал. 3;
ЗКПО, чл. 188;
Относно:Данъчната ставка на корпоративния данък и данъчни облекчения за 2008 и 2009 г. на земеделските кооперации по реда на ЗКПО
В запитването са поставени следните въпроси:
1. Какъв процент корпоративен данък трябва да внасят земеделските кооперации за 2008 г. и 2009 г. – 10 на сто или 4 на сто?
2.Имат ли право земеделските кооперации на данъчни облекчения и какви са те?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО, обн. ДВ, бр.105 от 22 декември 2006 г., посл. изм. ДВ бр.95 от 1 Декември 2009г.), изразяваме следното становище:
На основание чл. 2, ал. 1, т. 1 от ЗКПО, данъчно задължени лица са местните юридически лица. В чл. 1 от Закона за кооперациите е дефинирано, чекооперацията е юридическо лице и като такова неговата печалба подлежи на облагане с корпоративен данък .
Данъчната ставка на корпоративния данък за 2008 и 2009 г. е 10 на сто съгласно чл. 20 ЗКПО. Конкретният размер на корпоративния данък се определя като данъчната основа се умножи по данъчната ставка.
Имайте предвид, че в глава двадесет и втора от ЗКПО са регламентирани условия относно намаляването, преотстъпването и освобождаването от облагане с корпоративен данък. Това е институт, който създава отклонение от общия режим на облагане с корпоративен данък. Целта е да се даде правна възможност на изброени от закона лица да не внасят изцяло или частично определения от закона корпоративен данък. Тя създава отклонение от общите пазарни правила и с оглед на това законът ясно и изчерпателно урежда както лицата, които имат права на преотстъпване на данък, така и условията, които трябва да са налице, за да може да се ползва преотстъпване. Съответно тези условия трябва да съответстват на чл. 87 и 88 от Договора за ЕО, доколкото общо установеното правило на предоставяне на държавна помощ е несъвместимо с Общия пазар, освен в изрично предвидени случаи, като предвидените данъчни облекчения в ЗКПО. Трябва да отбележим, че данъчно задължено лице не може да ползва повече от едно данъчно облекчение през една и съща година.
От изложеното в запитването не става ясно дали ППК „X” е регистрирана като земеделски производител и какъв е вида на произвежданата продукция – непреработена растителна и животинска продукция или преработена такава. Във връзка с това са възможни три основни хипотези, от наличието на които зависи какви данъчни облекчения ще може да ползва кооперацията.
Ако кооперацията произвежда само непреработена растителна и животинска продукция и е земеделски производител, регистриран съгласно Наредба № 3 от 29 януари 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските производители, то същата може да ползва данъчните облекчения за земеделски производители по реда на чл. 179 ЗКПО. Съгласно тази разпоредба корпоративният данък се преотстъпва в размер 60 на сто на данъчно задължени лица, регистрирани като земеделски производители, за данъчната им печалба от непреработената растителна и животинска продукция, в т.ч. от пчеларство, бубарство, сладководно рибовъдство от изкуствени водоеми и оранжерийно производство. По смисъла на § 1, т. 27 ДР от ЗКПО “непреработена растителна и животинска продукция“ е всеки първичен продукт, получен от растенията и животните, който не е подлаган на никаква технологична обработка или преработка, в резултат на която да са настъпили физико-химични изменения в състава. В случай обаче, че е налице преработка, няма да е налице право на преотстъпване. Също така, ако лицето не е регистрирано като земеделски производител, няма да ползва преотстъпване по този ред. Този ред се прилага за юридически лица, регистрирани като земеделски производители, които са данъчно задължени лица съгласно ЗКПО.
Второто условие да се ползва преотстъпването за земеделски производители е преотстъпеният данък да се инвестира в данъчни дълготрайни материални и нематериални активи, необходими за извършване на посочените дейности, в срок до края на годината, следваща годината, за която се ползва преотстъпването (чл. 179, ал. 2 от ЗКПО). Данъчните дълготрайни материални и нематериални активи са определени в чл. 50 и 51 от ЗКПО.
Освен на изискванията, регламентирани в чл. 179 от ЗКПО, данъчните облекчения за земеделски производители могат да се ползват, ако лицата отговарят и на общите изисквания за преотстъпване или намаляване на корпоративен данък, уредени в чл. 167 от ЗКПО. Съгласно тази норма се допуска преотстъпване или намаляване на корпоративния данък, съответно намаляване на счетоводния финансов резултат при определяне на данъчния финансов резултат при условие, че към 31 декември на съответната година данъчно задълженото лице няма:
– подлежащи на принудително изпълнение публични задължения и
– задължения за санкции по влезли в сила наказателни постановления, свързани с нарушаване на нормативните актове относно публичните задължения, и
– лихви, свързани с невнасянето в срок на публичните задължения.
Изпълнението на горецитираните изисквания се удостоверява от данъчно задълженото лице в годишната данъчна декларация по чл. 92 от ЗКПО.
В случай, че продукцията, която ППК „X” произвежда не е “непреработена растителна и животинска продукция“ по смисъла, на § 1, т. 27 ДР от ЗКПО, може да се възползва от данъчни облекчения, представляващи минимална или регионална държавна помощ по ЗКПО.
Съгласно чл. 187, ал. 1 от ЗКПО корпоративният данък се преотстъпва в размер до 60 на сто на кооперациите и образуваните от тях предприятия, членуващи в кооперативни съюзи по смисъла на глава четвърта от Закона за кооперациите. Това данъчно облекчение се прилага само в условията на минимална помощ. “Минимална помощ“ е помощта по смисъла на Регламент (ЕО) № 1998/2006 на Комисията от 15 декември 2006 г. за прилагане на членове 87 и 88 от Договор за ЕО (§ 1, т. 31 ДР от ЗКПО). Освен това следва да са изпълнени условията по чл. 188 от ЗКПО. Изрично изискване на закона, за да се ползва това данъчно облекчение, е кооперацията да е член на кооперативен съюз. Ако кооперацията не е член на кооперативен съюз, тя няма право да преотстъпва данък по този ред.
Съгласно чл. 187, ал. 2 от ЗКПО кооперациите и образуваните от тях предприятия превеждат 50 на сто от преотстъпения корпоративен данък в инвестиционните фондове на кооперативните съюзи в сроковете за внасянето му в бюджета. Това е задължително условие, за да се ползва преотстъпването.
От своя страна кооперативните съюзи ежегодно до 31 март отчитат пред Министерството на финансите набирането и целевото разходване на преотстъпения корпоративен данък. Когато се установи, че не са изпълнени условията за преотстъпване, постъпилият в кооперативните съюзи преотстъпен данък се възстановява от тях в републиканския бюджет със съответната лихва (чл. 187, ал. 3 ЗКПО). Това означава, че ако задълженото лице неправомерно е ползвало преотстъпване на корпоративен данък по този ред, то ще бъде задължено да върне 50 на сто от ползвания корпоративен данък при условие, че е внесло 50 на сто от преотстъпения корпоративен данък в инвестиционния фонд на кооперативен съюз. За останалите 50 единици отговорен ще е съответният кооперативен съюз на основание чл. 187, ал. 3 от ЗКПО във вр. с чл. 14, т. 3 от ДОПК.
Другото условие за ползване на преотстъпване е преотстъпеният данък в частта, която не е преведена в инвестиционните фондове на кооперативните съюзи, да се инвестира в дълготрайни материални или нематериални активи съгласно счетоводното законодателство в срок до 4 години от началото на годината, за която е преотстъпен данъкът (чл. 188, ал. 2 от ЗКПО).
При условие, че кооперацията извършва едновременно дейност по първично производство на селскостопански продукти и други дейности, които нямат характер на производство на непреработена растителна и животинска продукция, същата не може да ползва данъчното облекчение по чл.187 от ЗКПО.
За да се ползва облекчение по чл.187 от ЗКПО, както беше изложено и по-горе, трябва да бъдат изпълнени условията по чл.188 от същия закон. Едновременно с това разпоредбата на чл.182, ал.2 от ЗКПО въвежда забрана за ползване на данъчни облекчения, представляващи минимална помощ по отношение на определени данъчно задължени лица. Съгласно чл.182, ал.2, т.2 от ЗКПО данъчно облекчение, представляващо минимална помощ, не се прилага по отношение на данъчно задължени лица, осъществяващи дейност по първично производство на селскостопански продукти, посочени в Приложение I към Договора за създаване на Европейската общност. От цитираната правна норма е видно, че забраната за ползване на данъчно облекчение се отнася до данъчно задължени лица, които по принцип осъществяват дейност по първично производство на селскостопански продукти.
С оглед на гореизложеното кооперация, която извършва дейности по първично производство на селскостопански продукти и други дейности, не може да ползва данъчното облекчение по чл.187 от ЗКПО. Следователно същата може да се възползва единствено от възможността за преотстъпване на корпоративен данък по чл.179 от ЗКПО при условие, че изпълнява изискванията по чл.167 и чл.179, ал.2 от ЗКПО, подробно описани по-горе в настоящото изложение.
Следва да се има предвид, че чл.179 от ЗКПО е отменен със Закона за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане, публикуван в държавен вестник, брой 95 от 1 Декември 2009 г., в сила от 01.01.2010 г. Това означава, че за финансовата 2010 г. няма да имате право на данъчно облекчение по този ред.

Оценете статията

Вашият коментар