Данъчни задължения на кооперация в ликвидация

ОТНОСНО: Данъчни задължения на кооперация в ликвидация

В отговор на направеното от Вас запитване с писмо вх.№ . год. при Дирекция «ОУИ» … в качеството Ви на председател на Ликвидационна комисия и поставени въпроси Ви уведомяваме за следното:
Изложена фактическа обстановка:
Председател сте на ликвидационна комисия на ЗКПУ «Н» в ликвидация и предстои заличаването й след приключила разпродажба на имуществото.
Поставяте следните въпроси:
1. След продажбата на стари и напълно морално и материално амортизирани сгради, кооперацията дължи ли ДДС?
2. Дължи ли кооперацията други данъци и такси?
3.След разпределяне на средствата получени от разпродажбите на имуществото между вносителите на купюри дължат ли последните данък върху общия доход?
Поради непълно изложена от Вас фактическа обстановка, изразяваме принципно становище по зададените въпроси:
В отговор на първия въпрос:
Съгласно чл. 45, ал. 3 от ЗДДС освободена доставка е доставката на сгради или на части от тях, които не са нови, доставката на прилежащите към тях терени, както и учредяването и прехвърлянето на други вещни права върху тях.
В ЗДДС няма определение на понятието “сгради, които не са нови“. Определението за “сгради, които не са нови“, се извежда по аргумент за противното от определението, дадено в § 1, т. 5 от ДР на ЗДДС. С визираната норма е дадена дефиниция за “нови сгради“, а именно:
а) които към датата, на която данъкът за доставката им е станал изискуем, са с етап на завършеност “груб строеж“ или
б) за които към датата, на която данъкът за доставката им е станал изискуем, не са изтекли 60 месеца считано от датата, на която е издадено разрешение за ползване по реда на Закона за устройство на територията.
За да бъде приложима за Вас хипотезата на чл. 45, ал. 3 от ЗДДС, следва обектите, които се продават да нямат качеството „нови сгради”.
Ако сградите не са нови по смисъла на § 1, т. 5 от ДР на ЗДДС, доставките на същите е освободена доставка и за тях не се дължи ДДС.
Законът предвижда възможност доставчикът да упражни правото си на избор по отношение на доставката – тя да бъде облагаема на основание чл.45, ал. 7 от ЗДДС.
При условие, че не сте упражнили правото си на избор по чл. 45, ал. 7 от ЗДДС доставката на сградата да бъде облагаема, т.е. при продажба на стара сграда, за която е ползвано право на приспадане на данъчен кредит, и същата е извършена като освободена доставка, следва да бъде извършена корекция по реда на чл. 79, ал. 6 от ЗДДС, ако сградата е дълготраен актив по смисъла на ЗКПО.
Също така, следва да имате предвид разпоредбата на чл. 80, ал. 1, т. 3 от ЗДДС, съгласно която корекции по чл. 79, ал. 1 – 7 не се извършват за стоки или услуги, ако са изминали 5 години от началото на годината, в която е упражнено правото на данъчен кредит, а за недвижимите имоти – 20 години.
В отговор на втория въпрос:
Съгласно чл.41,ал.1 от Закона за кооперациите /ЗК/ при прекратяване на дейността на кооперация общото събрание назначава един ликвидатор или ликвидационна комисия от трима души. За ликвидатори могат да бъдат назначени и лица, които не са членове на кооперацията.
Задължения в изпълнение на Закона за данъците върху доходите на физически лица /ЗДДФЛ/
В изпълнение на чл.43, ал.1,изречение първо от ЗК ликвидаторите имат правата и задълженията на управителен съвет. Съгласно измененията и допълненията, направени в ЗДДФЛ, в сила от 01.01.2008г. възнагражденията, които те получават се считат за доходи от трудови правоотношения по смисъла на §1, т.26, буква «з» от ДР на ЗДДФЛ. Съгласно чл.42, ал.4 от ЗДДФЛ размерът на данъка текущо през годината се определя като месечната данъчна основа /т.е. облагаемият доход намален с удържаните от работодателя задължителни осигурителни вноски, които са за сметка на физическото лице, по реда на Кодекса за социално осигуряване и Закона за здравното осигуряване/се умножи по данъчна ставка 10 на сто. Така определения данък се внася до 10-то число на месеца, следващ месеца, през който данъка е удържан./чл.65, На основание чл.49,ал.1 от ЗДДФЛ до 31 януари на следващата година /2009г./се извършва годишното изравняване на дохода на работещите по трудови правоотношения и определяне на годишнияданък върху получаваните през 2008г.възнаграждения, следвайки разпоредбите на останалите алинеи от цитирания чл.49 на закона.
Задължения по реда на Закона за корпоративното и подоходно облагане /ЗКПО/
Съгласно чл. 158 от ЗКПО, при прекратяване с ликвидация за периода до заличаването му, данъчно задълженото лице изпълнява задълженията си по общия ред на този закон и при спазване изискванията наглава двадесет и първа от същия, като включително подава следващите се финансови отчети, които се изготвят и представят съгласно счетоводното законодателство.
Безспорно е, че за целите на счетоводната отчетност предприятията, обявени в ликвидация не се считат за действащи предприятия и през периода на ликвидацията следва да прилагат ликвидационна или друга счетоводна база в съответствие с изискванията на СС 13 – Отчитане при ликвидация и несъстоятелност, но по отношение на данъчното облагане по реда на ЗКПО тези предприятия се приемат за действащи предприятия и следва да изпълняват данъчните си задължения по общия ред на закона, т. е не са налице основания за изключване на печалби и доходи от определени сделки от масата на облагаемата печалба.
Следователно, когато предприятието е обявено в ликвидация и извършва продажба на имуществото, то трябва да се облага и за резултата от дейността по ликвидацията.
Данъчно задължено лице, прекратено с ликвидация, което продължи дейността си след подаване на искането за заличаване,изпълнява задълженията си по общия ред на закона за периода от датата на подаване на искането за заличаване до датата на заличаването, като включително декларира и внася дължимия корпоративен данък. Ликвидаторът отговаря солидарно с данъчно задълженото лице за данъчните му задължения, възникнали във връзка с продължаване на дейността./чл.164,ал.1 от ЗКПО/
Съгласно чл.164,ал.2 от ЗКПО последният период за данъчни цели обхваща времето от 1 януари на годината, в която е извършено заличаването, до датата на заличаването или времето от датата на подаване на искането за заличаване до датата на заличаването, когато тези две дати са в една и съща година. На основание чл.164,ал.4 от ЗКПО данъчната декларация за последния период за данъчни цели в случаите на цитиранатаал.1 се подава от лицето, изпълнявало длъжността ликвидатор, в 30 дневен срок от датата на заличаването на данъчно задълженото лице заедно с копие от съдебното решение за заличаването. Когато датата на заличаването е преди 31 март и годишната данъчна декларация за предходната година не е подадена, лицето, изпълнявало длъжността ликвидатор, подава тази декларация в срока по изречение първо. Дължимият корпоративен данък за последния период за данъчни цели в случаите по ал.1 се внася до датата на заличаването. Когато датата на заличаването е преди 31 март и корпоративния данък за предходната година не е внесен, данъчно задълженото лице внася корпоративния данък за предходната година в срока по изречение първо.
Разпоредбата на чл.165 от ЗКПО регламентира, че разпределените като ликвидационен дял активи към момента на разпределението за данъчни цели се смятат за реализирани от данъчно задълженото лице по пазарни цени и се отписват. В тези случаи при определяне на данъчния финансов резултат счетоводния финансов резултат се увеличава с печалбата и се намалява със загубата, получена като разлика между пазарната цена на активите и счетоводната им стойност към датата на разпределението на ликвидационния дял. Счетоводните приходи и разходи, отчетени във връзка с разпределението на ликвидационния дял под формата на активи, не се признават за данъчни цели.
По смисъла на §1,т.6 от ЗКПО «ликвидационен дял» е разпределението на дял от имуществото от едно лице при прекратяването му в полза на друго лице или при прекратяване на членството на това друго лице.
В отговор на третия въпрос:
На основание чл. 9, ал. 1, т. 7 от ЗК, членовете на кооперацията имат право да получават дяловата си вноска при прекратяване на членството по реда на чл.14 от закона.
Съгласно § 1, т. 6, буква „в” от Допълнителните разпоредби на ЗДДФЛ “ликвидационен дял“ е полагащата се дялова вноска при прекратяване на членство в кооперация или при прекратяване на кооперация.
Видно от изложеното правото на ликвидационен дял възниква при прекратяване на членството в кооперацията. Следователно член-кооператорите могат да получат припадащата им се част от имуществото, спазвайки разпоредбите на ЗК и ЗДДФЛ. При условие, че кооперацията възстановява на член-кооператорите внесената сума за дялово участие /дялова вноска/, същата не подлежи на облагане с окончателен данък по реда на чл.38, ал.1, т. 1 от ЗДДФЛ.
При наличие на остатъчно имущество кооперацията начислява ликвидационни дялове в полза на член-кооператорите и следва да ги обложи с окончателен данък по реда на чл. 38, ал. 1, т. 1 от ЗДДФЛ. Съгласно чл. 38, ал. 4 от същия закон окончателният данък за доходите от ликвидационни дялове се определя върху положителната разлика между стойността на ликвидационния дял и документално доказаната цена на придобиване на дела в кооперацията. Върху така определената положителна разлика съгласно чл. 46, ал. 3 от ЗДДФЛ се дължи окончателен данък в размер на 5 на сто. На основание чл. 65, ал. 4 от същия закон задължението за удържането и внасянето на данъка е на кооперацията платец на дохода в срок до края на месеца, през който е начислен ликвидационният дял. А съгласно чл.52 т.3 от ЗДДФЛ за доходите, обложени с окончателен данък по чл.38,ал.1,т.1 от с.з. физическите лица не подават годишна данъчна декларация.

Оценете статията

Вашият коментар