данъчните документи са дадени в писмо изх. № 91-00-288 от 26.09.2008 г. на изпълнителния директор на НАП, което можете да намерите в сайта на НАП, на електронен адрес www.nap.bg.

Изх.№53-02-225
19.07.2011г.
чл.79, ал.3 от ЗДДС
§ 1, т. 15 от ДР на ЗДДС
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
Дружеството осъществяваВОП на стоки от страни в Европейския съюз.
При получаване на стоката в склад в България се констатира ,че част от нея не отговаряна договореното качество и след съгласуване с доставчика Ви, същата се унищожава или се връща обратно. Направените допълнителни разходи за унищожаване и/или транспорт на върнатитестокипрефактуриратенадоставчика .
Поставяте следнитевъпроси:
Как следва да се оформи фактурата за префактуриране на допълнителните разходии следва ли да се начисли ДДС, и отрази в дневника за продажби.
Съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададеният от Вас въпрос, изразяваме следното принципно становище.
От изложеното в запитването се предполага, че случаят се отнася до възстановяване от доставчика на направени от Ваша страна разходи.
По смисъла на § 1, т. 15 от ДР на ЗДДС, получените средства не се третират като плащане по доставка, когато са за покриване на разходи.В тозислучай са налице разчетни взаимоотношения, същитене следва да се документират с данъчен документ по смисъла на ЗДДС и няма данамерят отражение в дневниците запродажби, респективно във VIES-декларацията.
Следва да имате предвид разпоредбата начл.79, ал.3 от ЗДДС,според която регистрирано лице, което изцяло или частично е приспаднало данъчен кредит за произведени, закупени, придобити или внесени от него стоки, при унищожаване, установяване на липси или при бракуване на стоките начислява и дължи данък в размер на приспаднатия данъчен кредит.
Допълнителни разяснения относно данъчните документи са дадени в писмо Изх. № 91-00-288 от 26.09.2008 г. на изпълнителния директор на НАП, което можете да намерите в сайта на НАП, на електронен адрес www.nap.bg.

Оценете статията

Вашият коментар