Данъчно и осигурително облагане на доходи от продажба на биткойни от физическо лице

ДИРЕКЦИЯ „ОБЖАЛВАНЕ И ДАНЪЧНО-ОСИГУРИТЕЛНА ПРАКТИКА“ – ПЛОВДИВ
4000 гр. Пловдив, ул. “Скопие” № 106Телефон032 935 411 Факс:032 976 700 E-mail: [email protected]
ЗДДФЛ: чл. 16, ал. 1; чл. 26, ал. 1 и 7; чл. 33, ал. 3 и 4;
ТЗ: чл. 1, ал. 3;
ЗДДС: чл. 3, ал. 1; чл. 12, ал. 1; чл. 40, ал. 1, т. 3; чл. 96;
КСО: чл. 10, ал. 1; чл. 4, ал. 3, т. 1-4; чл. 4, ал. 4; чл. 6, ал. 8, 9 и 11; чл. 127, ал. 1; чл. 157, ал. 6;
ЗЗО: чл. 40, ал. 1, т.2;
Относно: Данъчно и осигурително облаганена доходи от продажба на биткойни от физическо лице
Във връзка с Ваше запитване, постъпило в Дирекция „Обжалване и данъчно- осигурителна практика“ гр. П………. свх. № ……….. от 25.09.2017 г., Ви умедомявам за следното:
Според изложеното в запитването, Вие сте физическо лице за данъчни цели и нямате фирма. През м. 05.2017 г. в личната Ви банкова сметка постъпват около 10 000 лв. от българска фирма „Е Ж К“ ЕООД, реализирани от продажбата на криптовалута – Биткойн. Тези Биткойн сте ги придобил в течение на няколко години чрез търгуване на борси само за криптовалути. Сега ги продавате срещу реални пари (лева), които са постъпили в личната Ви банкова сметка. За последните 12 месеца преди текущия, нямате други приходи от продажба на криптовалута.
До началото на месец септември 2017 г. в банковата Ви сметка са постъпили и около 20 000 лв., които са придобити от сделки по Договори за разлика (ДЗР) на финансови инструменти във финансова борса Plus500CY Ltd, регистрирана в Кипър.
В месец септември 2017 г. общо постъпленията по банковата Ви сметка, реализирани по горните т. 1.1 и т. 1.2 надхвърлят оборот от 50 000лв. (основно приходи по договори за разлика на финансови инструменти) за период от последните 12 последователни месеца преди текущия месец.
Във връзка с изложените факти, поставяте следните въпроси:
1.Какво представляват горепосочените приходи според българското законодателство /ЗДДФЛ и ЗДДС/?
2.Как се определя и изчислява дължимия данък на тези приходи и по кой закон?
3. Ако за в бъдеще придобиете дигитални валути чрез „добиване“ или „копаене“, как ще се формира цената на придобиване, тъй като ще сте извършили разходи за амортизация на компютърната техника и на заложения в нея софтуер, разходи за електрическа енергия и други?
4.Приложим ли е режимът за нормативно признаване на разходи за дейността?
5.Приходите от тези финансови дейности освободени ла са от ДДС и на какво основание, по кой член от ЗДДС?
6.Трябва ли да се регистрирате по ДДС във връзка с т. 1.3 при положение, че нямате доходи от друга стопанска дейност, а оборотът от тези финансови сделки е надхвърлил 50 000 лв.?
7.Възможно е горепосочените приходи да са с инцидентен характер, т.е. повече да нямате такъв тип приходи. Това променя ли начина на облагане съгласно ЗДДС?
8.Малка част от дигиталната валута, предмет на продажбите са придобити чрез „добиване“ извършено на територията на нашата страна. При условие че не може да се установи и докаже пряка връзка между предоставените услуги „добиване“ и полученото заплащане, между Вас и получателя, то дейностите по придобиване на дигитална валута третират ли се като облагаема доставка съгласно ЗДДС?
9.Ако извършвате бъдещи продажби следва ли да издавате някакви документи?
10.Трябва ли на тези доходи да се плащат някакви осигуровки (за пенсия, болест или здравни), като се има предвид, че работите на 4-часов трудов договор в българска частна фирма, където сте осигурен за всички случаи?
Предвид изложената фактическа обстановка и относимата нормативна уредба, изразявам следното становище:
ПО ПРИЛАГАНЕТО НА ЗДДФЛ:
На основание чл. 16, ал. 1 от ЗДДФЛ облагаемият доход и данъчната основа се определят за всеки източник на доход поотделно съгласно разпоредбите на този закон. Следователно определянето на вида на дохода за целите на данъчното му облагане има изключително важно значение. Доходите от дейност по създаване (добиване) и търгуване с „биткойни“ не са обособени като отделен вид доход, т.е. облагането следва да е съобразено с общите правила и принципи на данъчния закон.
В най-общ смисъл по своята характеристика и предназначение виртуалната валута „биткойн“ може да се определи като финансов актив. На основание чл. 33, ал. 3 от ЗДДФЛ облагаемият доход от ‘

Оценете статията

Вашият коментар