Данъчно облагане и документиране на доставки – СМР с ДДС.

ОТНОСНО: Данъчно облагане и документиране на доставки – СМР с ДДС.
В запитването сте изложили следната фактическа обстановка:
Новообразувано дружество не е регистрирано по ЗДДС лице. Същото ще придобие от трето лице /собственик на терен – УПИ/ право на строеж върху част от обектите предвидени да се построят в този терен. В замяна на учреденото право на строеж, дружеството се задължава да построи в завършен вид с осигурени от него материали, труд, организация и средства, всички обекти, за които третото лице притежава право на строеж.
Поставени са следните въпроси:
1. За дружеството ще възникне ли задължение за начисляване на ДДС върху стойността на извършените СМР?
2. Какъв документ трябва да издаде дружеството за СМР?
3. Как се отчита задължението при прехвърляне правото на строеж и как следва да се оформи доставката?
В отговор на поставените от Вас въпроси изразяваме принципно становище:
Първи въпрос: Съгласно разпоредбите на чл. 130 от Закона за данъка върху добавената стойност /ЗДДС/, когато е налице доставка, по която възнаграждението (изцяло или частично) е определено в стоки или услуги, приема се, че са налице две насрещни доставки, като всеки от доставчиците се смята за продавач на това, което дава и за купувач на това, което получава. Данъчното събитие и за двете доставки възниква на датата на възникване на данъчното събитие на по-ранната от тях.
По смисъла на чл. 26, ал. 7 от ЗДДС, когато възнаграждението е определено изцяло или частично в стоки или услуги (плащането се извършва изцяло или частично в стоки или услуги), данъчната основа на доставката е пазарната цена на предоставяната стока или услуга, изчислена към датата, на която данъкът е станал изискуем.
Следва да имате предвид, че когато се извършва учредяване на право на строеж срещу задължението на получателя – дружеството да изгради на собственика на терена част от сграда, са налице насрещни доставки при условията на чл. 130 от ЗДДС. Данъчното събитие и за двете доставки възниква на датата на учредяването на правото на строеж, тъй като към този момент собственикът на земята е извършил прехвърлянето на вещното право към контрагента си, т.е. дата на данъчното събитие е датата на подписването на нотариалния акт, с който се прехвърля това право.
От запитването става ясно, че дружеството, в замяна на учреденото право на строеж престира СМР. Данъчната основа на доставката на дружеството е пазарната цена на СМР. При условие, че със доставката на услуга – СМР реализирате облагаем оборот 50 000 лв. или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец сте длъжен в 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнат този оборот, да подадете заявление за регистрация по ЗДДС.
Тъй като към момента на данъчното събитие – на датата на учредяването на правото на строеж, дружеството не е регистрирано по ЗДДС лице, за него не възниква задължение за начисляване на ДДС.
Следва да имате предвид, че при определяне на датата на възникване на данъчно събитие при договор за доставка на услуга, за която е предвидено авансово плащане и когато фактическото предоставяне на услугата е след датата на регистрация по ЗДДС, приложение следва да намери разпоредбата на чл. 25, ал. 7 от ЗДДС. Съгласно тази разпоредба когато нерегистрирано по този закон лице получи авансово плащане по облагаема доставка и фактически извърши тази доставка след датата на регистрацията си по този закон, смята се, че полученото авансово плащане съдържа данъка, който става изискуем на датата, на която става изискуем данъкът по доставката.
На основание, чл. 86, ал. 1 от ЗДДС регистрирано лице, за което данъкът е станал изискуем, е длъжно да го начисли, като:
1. издаде данъчен документ, в който посочи данъка на отделен ред;
2. включи размера на данъка при определяне на резултата за съответния данъчен период в справка-декларацията по чл. 125 за този данъчен период;
3. посочи документа по т. 1 в дневника за продажбите за съответния данъчен период.
Предвид гореизложеното при въвеждането на сградата в експлоатация въз основа на издадено разрешение за ползване по ЗУТ, за Вас ще възникне задължение за начисляване на данък.
Втори въпрос: В съответствие с разпоредбата на чл. 113, ал. 1 от ЗДДС всяко данъчно задължено лице следва да издава фактура за извършваните от него доставки на стоки или услуги или при получаване на авансови плащания преди това. В петдневен срок от датата на подписването на нотариалния акт, с който се прехвърля правото на строеж дружеството следва да издаде фактура за СМР.
Трети въпрос: Въпросите относно отчитане на задължението при прехвърляне правото на строеж и документалното оформяне на доставката не са от компетентността на НАП, а от компетентността на отдел „Счетоводна практика” при Дирекция „Данъчна политика” в Министерството на финансите, поради което същото е препратено за отговор по компетентност.

Оценете статията

Вашият коментар