Данъчно облагане на доходи от преработена и непреработена земеделска продукция

Относно: Данъчно облагане на доходи от преработена и непреработена земеделска продукция
В Дирекция ОДОП – … постъпи Ваше запитване с вх. № …/18.03.2016г.
Изложена е следната фактическа обстановка:
Регистриран сте като земеделски производител – физическо лице. Предстои Ви да извършите актуализация на данните по анкетна карта като производител на гъби. Не сте регистриран по ЗДДС. Предстоящата Ви дейност ще бъде производство на непреработена селскостопанска продукция – гъби Кладница. В същото време ще извършвате продажби на целулозен субстрат за производството на гъби Кладница. Технологията за производство на този субстрат могат да бъдат всички отпадъци от селското и горско стопанство, както и от градината, съдържащи целулоза /слама, отпадъци от производството на лен, памук, стъблата на тютюн, царевица и слънчоглед, дървесни отпадъци от широколистни растения/.В конкретния случай, този субстрат, който Вие ще произвеждате ще има следната технология: растителният материал – отпадък от памук се надробява и към него се добавя мицел за заразяване, след което се омесва добре механично. Съгласно описанието, същият не подлежи на никаква термична или каквато и да е друга обработка освен механична. Продажбите на този субстрат ще се извършват от място в производствения обект – база, в който ще произвеждате и отглеждате гъбите.
На този етап не предстои да развивате дейност в търговски обект или да посещавате лицензирани тържища. Не притежавате фискално устройство, с което да отчитате продажбите.
Във връзка с изложеното, задавате следните въпроси:
1.Как би следвало да декларирате доходите си от продажба на „целулозен субстрат“ за производство на гъби Кладница в качеството Ви на земеделски производител – физическо лице в годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ?
2.Какъв документ сте длъжен да издадете по повод продажбата на този субстрат – протокол за произведена селскостопанска продукция от производител, тъй като същият ще бъде продаден от място на производство на гъби, а не от лицензиран стоков обект?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на ЗДДФЛ, изразявам следното становище:
По първи въпрос:
„Земеделски производители“ по смисъла на §1, т.1 от ДР на ЗПЗП са физически и юридически лица, които произвеждат непреработена и/или преработена растителна и/или животинска продукция.
В чл.2 от ТЗ са посочени определени категории физически лица, които не се смятат за търговци. Сред тях са физическите лица, занимаващи се със селскостопанска дейност. Законът изключва тези лица от кръга на търговците независимо, че спрямо някой от тях са налице условията за придобиване на търговско качество, тъй като вида и обема на извършваната от тях дейност изискват делата им да се водят по търговски начин. Предвид цитираната разпоредба, физическо лице, което извършва селскостопанска дейност не може да се третира като търговец освен в случаите, когато е образувало предприятие и се е регистрирало като едноличен търговец.
Съгласно разпоредбата на чл. 29, ал. 1, т. 1 от закона облагаемият доход от стопанска дейност се намалява с разходи за дейността – 60 на сто за доходи от дейността на физическите лица, регистрирани катоземеделски стопани, за производство на непреработени продукти от селско стопанство, с изключение на доходите от производство на декоративна растителност.
Определение на понятието «непреработен продукт от селско стопанство» се съдържа в т. 21 на § 1 от Допълнителните разпоредби на ЗДДФЛ, а именно: това е всеки първичен продукт, получен от растенията и животните, който се използва в естествен вид, без да е подлаган на технологична обработка или преработка, в резултат на която да са настъпили физико-химични изменения в състава.
На основание чл. 29, ал. 1,т. 2, буква „а” от ЗДДФЛ облагаемият доход за дейността на физическите лица за производство на преработени или непреработени продукти от селско стопанство /включително от продажба на декоративна растителност/, от горско стопанство /включително от събиране на диворастящи билки, гъби и плодове/, от ловно стопанство и рибно стопанство, се определя като придобитият доход се намали с 40 на сто нормативни разходи.
В конкретния случай, съгласно описаната от Вас технология за производство на целулозен субстрат, използваният за целта растителен материал се подлага на определена технологична обработка, в резултат на която настъпват физико-химични изменения в съставаму. Поради това считам, че същият не отговаря на определението за „непреработенпродукт от селско стопанство“. Следователно получените доходи от продажба на произведения целулозен субстратследва да се облагат по реда на чл. 29, ал. 1, т. 2, б. „а“ и се декларират в Приложение № 3/обр. 2031/ към Годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ с код 302.
По втори въпрос:
Законодателят не поставя изискване за наименованието на първичния документ, който се издава за осъществена стопанска операция, при която изпълнител е физическо лице, което не е регистрирано по Търговския закон. Той може да се нарича Протокол, Разписка, Сметка и др. подобни. За да е налице документална обоснованост на стопанската операция, на основаниечл. 6, ал. 1 от ЗСч, първичният счетоводен документ, адресиран до други предприятия или физически лица, съдържа най-малко следната информация:
1. наименование и номер, съдържащ само арабски цифри;
2. дата на издаване;
3. наименование, адрес и номер за идентификация по чл. 84 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс на издателя и получателя;
4.предмет, натурално и стойностно изражение на стопанската операция;
Съгласно изискванията на чл. 9, ал. 2 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/ данъчно задължени лица, които не са задължени да издават фискална касова бележка от фискално устройство, издават документ за придобитите от тях доходи от друга стопанска дейност, съдържащ реквизитите по чл. 7, ал. 1 от ЗСч. На основание чл. 4, т. 2 от Наредба № Н-18 от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажбите, тези лица са освободени от задължението да регистрират и отчитат извършените продажби, чрез издаване на касова бележка от фискално устройство, с изключение на продажби във или от търговски обекти в лицензираните стокови борси, тържища или пазар на производители по смисъла на Закона за стоковите борси и тържищата или закрити помещения, като магазин, склад или други подобни;
Съгласночл. 43, ал. 1 от ЗДДФЛ лице, придобило доход от стопанска дейност по чл. 29, дължи авансово данък върху разликата между облагаемия доход и вноските, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за своя сметка, а ако лицето нее самоосигуряващо се – между облагаемия доход и удържаните задължителни осигурителни вноски. Размерът на дължимия данък се определя, като разликата определена по горепосочения начин се умножи по данъчна ставка 10 на сто.
На основание чл. 55, ал. 2 от ЗДДФЛ физическо лице, придобило доход, когато платецът на дохода не е задължен да удържа и внася данък, следва да подаде декларация по образец /обр. 4001/ за дължимите данъци. Срокът за подаване на декларацията е обвързан със срока за внасяне на данъка и е до края на месеца, следващ тримесечието на придобиването на дохода /чл. 56 и чл. 67 от ЗДДФЛ/.
Предвид гореизложеното, за полученитедоходи от производство на преработени и непреработени продукти от селско стопанство,Вие следва да издадете документ с реквизити по ЗСч и да подадете декларация обр. 4001 в законоустановения срок.

2/5

Вашият коментар