Данъчно облагане и задължително обществено осигуряване на ликвидатор на Земеделска Производителна Кооперация

КСО – чл. 4, ал. 1, т. 7, чл. 6, ал. 1, ал. 3, т. 2, чл. 127, ал. 1, чл. 157, ал. 3 и ал. 6;
ЗЗО– чл. 40, ал. 1, т. 1;
ЗДДФЛ – чл. 18, ал. 2, чл. 19, ал. 2, чл. 24, чл. 42 и чл. 65, ал. 10
ОТНОСНО:Данъчно облагане и задължително обществено осигуряване на ликвидатор на Земеделска Производителна Кооперация
Зададени са следните въпроси:
1.Каква е минималната заплата за 2008 г. и 2009 г.?
2.Какъв е минималният осигурителен доход за основната икономическа дейност и квалификационни групи професии, определен в Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване, за ликвидатор на Земеделска Производителна Кооперация, учредена по Закона за кооперациите?
3.Какви са размерите на осигурителните вноски за социално и здравно осигуряване и разпределението им между осигурителя и осигуреното лице за 2008 г. и 2009 г.?
4.Кога се удържат осигурителните вноски – преди или след приспадане на данъка от 10 на сто?
5.Има ли определени нормативно признати разходи за 2008 г. и 2009 г., какъв е процентът им, ако има такива и в кой момент се приспадат?
Във връзка с гореизложеното, изразяваме следното становище по поставените въпроси:
Първи въпрос:
От 1 януари 2008 г. с ПМС № 1/11.01.2008 г., обн. ДВ, бр. 6 от 18.01.2008 г., е определен нов размер на минималната месечна работна заплата за страната 220 лева при нормална продължителност на работното време 8 часа и 5-дневна работна седмица.
От 1 януари 2009 г., съгласно ПМС № 1/10.01.2009 г., обн. ДВ, бр. 4/16.01.2009 г., минималната работна заплата при 8-часов работен ден и 5-дневна работна седмица е увеличена на 240 лева.
По отношение на въпросите, свързани със задължителното обществено осигуряване на ликвидаторите:
На основание чл. 4, ал. 1, т. 7 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) ликвидаторите подлежат на задължително осигуряване за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица. Осигурителните вноски за посочените фондове на държавното обществено осигуряване се дължат върху получените, или начислените, но неизплатени брутни месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния месечен размер на осигурителния доход по основни икономически дейности и квалификационни групи професии по чл. 6, ал. 3, т. 2 от КСО и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ЗБДОО) за съответната календарна година (чл. 6, ал. 3 от КСО).
От 1 януари 2009 г. основната икономическа дейност на осигурителя се определя съгласно Класификацията на икономическите дейности (КИД-2008). За периоди преди 1 януари 2009 г. се прилага Националната класификация на икономическите дейности (НКИД – 2003). Минималният осигурителен доход за ликвидатор на Земеделска Производителна Кооперация се определя съобразно реда, на който се намира основната икономическа дейност на кооперацията, и първата колона от таблицата в Приложение № 1 към ЗБДОО, която съответства на групата на ръководните длъжности по Националната класификация на професиите и длъжностите (НКПД, 2005).
Лицата, които са родени след 31.12.1959 г., се осигуряват задължително за допълнителна пенсия в универсален пенсионен фонд (чл. 127, ал. 1 от КСО). Осигурителните вноски за допълнителното задължително пенсионно осигуряване (ДЗПО) се начисляват върху доходите, за които се дължат вноски за държавното обществено осигуряване (чл. 157, ал. 6 от КСО).
Здравното осигуряване на ликвидаторите, се извършва по реда на чл. 40, ал. 1, т. 1 от Закона за здравното осигуряване – на база дохода, върху който се внасят осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване.
От 1 януари 2009 г. са въведени нови размери на осигурителните вноски за фонд «Пенсии» на държавното обществено осигуряване (ДОО) и за здравно осигуряване и има ново разпределение на вноските за фонд «Пенсии» и за ДЗПО – Универсален пенсионен фонд (чл. 6, ал. 1 и ал. 3, т. 7 и 8 и чл. 157, ал. 3 от КСО и чл. 40, ал. 1, т. 1 от ЗЗО).
Размерите на осигурителните вноски за лицата, които работят при условията на ІІІ категория труд и се осигуряват за четирите фонда на държавното обществено осигуряване – фонд „Пенсии”, фонд „Общо заболяване и майчинство”, фонд „Трудова злополука и професионална болест” и фонд „Безработица” са следните:
1. За лицата, родени след 31 декември 1959 г.:
За 2008 година:
?За Държавно обществено осигуряване – 21, 5 на сто + вноската за фонд «Трудова злополука и професионална болест» от 0,4 до 1,1 на сто;
?За ДЗПО – универсален пенсионен фонд – 5 на сто;
?За здравно осигуряване – 6 на сто.
Осигурителните вноски се разпределят между осигурителя и осигуреното лице в съотношение – 60 : 40. Осигурителната вноска за фонд «Трудова злополука и професионална болест» е за сметка на осигурителя.
За 2009 година:
?За Държавно обществено осигуряване – 17, 5 на сто + вноската за фонд «Трудовазлополука и професионална болест» от 0,4 до 1,1 на сто;
?За ДЗПО – универсален пенсионен фонд – 5 на сто;
?За здравно осигуряване – 8 на сто.
Осигурителните вноски се поделят между осигурителя и осигуреното лице по следния начин:
? За държавното обществено осигуряване:
?За сметка на осигурителя – 9,9 на сто + вноската за фонд «Трудова злополука и професионална болест» от 0,4 до 1,1 на сто, определена със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година по групи основни икономически дейности;
?За сметка на осигуреното лице – 7,6 на сто;
? За ДЗПО – универсален пенсионен фонд:
?За сметка на осигурителя – 2,8 на сто;
?За сметка на осигуреното лице – 2,2 на сто;
? За здравно осигуряване:
?За сметка на осигурителя – 4,8 на сто;
?За сметка на осигуреното лице – 3,2 на сто;
2.За лицата, родени преди 1 януари 1960 г.:
За 2008 година:
?За Държавното обществено осигуряване – 26, 5 на сто + вноската за фонд «Трудова злополука и професионална болест» от 0,4 до 1,1 на сто;
?За здравно осигуряване – 6 на сто.
Осигурителните вноски се разпределят между осигурителя и осигуреното лице в съотношение – 60 : 40. Осигурителната вноска за фонд «Трудова злополука и професионална болест» е за сметка на осигурителя.
За 2009 година:
?За Държавното обществено осигуряване – 22, 5 на сто + вноската за фонд «Трудовазлополука и професионална болест» от 0,4 до 1,1 на сто;
?За здравно осигуряване – 8 на сто.
Осигурителните вноски се поделят между осигурителя и осигуреното лице по следния начин:
? За държавното обществено осигуряване:
?За сметка на осигурителя – 12,7 на сто + вноската за фонд «Трудова злополука и професионална болест» от 0,4 до 1,1 на сто, определена със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година по групи основни икономически дейности;
?За сметка на осигуреното лице – 9,8 на сто;
? За здравно осигуряване:
?За сметка на осигурителя – 4,8 на сто;
?За сметка на осигуреното лице – 3,2 на сто;
По отношение на данъчното облагане
Съгласно §1,т.26,буква „з”/в сила от 01.01.2008г./ от Закона за данъците върху доходите на физически лица /ЗДДФЛ/ правоотношенията по договори за управление и контрол, включително с членовете на управителни и контролни органи на предприятия се третират като трудови правоотношения.
На основание на чл.43, ал.1 от Закона за кооперациите /ЗК/ ликвидаторите имат правата и задълженията на управителен съвет.
Авансовият данък за доходи от трудови правоотношения се определя от работодателя месечно на базата на месечна данъчна основа. Съгласно чл.42,ал.2 от ЗДДФЛ месечната данъчна основа се определя, като облагаемия доход по чл.24, начислен за съответния месец, се намалява с удържаните от работодателя задължителни осигурителни вноски, които са за сметка на физическото лице, по реда на Кодекса за социално осигуряване и Закона за здравно осигуряване. Месечната данъчна основа може да се намали с предвидените данъчни облекчение по чл.18,ал.2/за намалена работоспособност на лицето със сумата 660лв. месечно/ и по чл.19,ал.2/при извършени вноски по застраховки «Живот» и вноски за доброволно здравно осигуряване в общ размер до 10 на сто от данъчната основа и лични вноски за доброволно допълнително осигуряване също до 10 на сто от данъчната основа/.
Съгласно чл.42, ал.4 от ЗДДФЛ размерът на данъка се определя като месечната данъчна основа /която е облагаемия доход намален с удържаните от работодателя задължителни осигурителни вноски, които са за сметка на физическото лице, по реда на Кодекса за социално осигуряване и Закона за здравното осигуряване и облекченията цитирани по-горе,ако лицето отговаря на условията/се умножи по данъчна ставка 10 на сто. Така определения данък се внася до 10-то число на месеца, следващ месеца, през който данъка е удържан./чл.65, ал.10 от ЗДДФЛ/.
В предвид на гореизложеното и в отговор на първия въпрос –данъка се определя върху данъчната основа, получена след приспадане на задължителните осигурителни и здравни вноски за сметка на лицето, определени по реда на КСО и ЗЗО.
В отговор на втория въпрос за нуждите на данъчното облагане не съществуватнормативни разходи, каквито бяха приети със закона , действащ до 01.01.2008г.

Оценете статията

Вашият коментар