данъчно облагане на доход от наем, получен през 2009г. срещу отдаване на общи части от етажна собственост /общо помещение във входа за зъболекарски кабинет/, и с оглед разпоредбите на Закона за данъци

Телефон: (02) 98593759Факс: (02) 987 7046
5.Изх. № 23-22-778/15.05.2010г.
ЗДДФЛ чл. 11, ал.3 ; чл. 12; чл.50
ДОПК чл. 85
относно данъчно облагане на доход от наем, получен през 2009г. срещу отдаване на общи части от етажна собственост /общо помещение във входа за зъболекарски кабинет/, и с оглед разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица,Ви уведомявам следното:
Съгласно чл. 42 от Закона за собствеността (ЗС), управлението на общите части в сградата в етажна собственост и надзорът за изпълнение на задълженията на обитателите принадлежи на общото събрание на собствениците и на избрания от него управител или управителен съвет. От друга страна всеки собственик, съразмерно с дела си в общите части, е длъжен да участва в разноските, необходими за поддържането или за възстановяването им, и в полезните разноски, за извършване на които е взето решение от общото събрание. Дяловете на отделните собственици в общите части са съразмерни на съотношението между стойностите на отделните помещения, които те притежават, изчислени при учредяването на етажната собственост (чл. 40 и 41 от ЗС). В този смисъл, при възмездно предоставяне за ползване на помещения, пространства или части от тях, които са общи части на сградата, получатели на дохода са отделните собственици на общите части.
На основание чл. 11, ал. 3 от ЗДДФЛ, доходът се смята за придобит от физическите лица и когато по тяхно нареждане или по споразумение между тях и платеца, плащането или престацията са получени от трето лице /домоуправителя/, както е и в описания от Вас случай. Следователно, независимо от това, че квитанцията е издадена от името на домоуправителя, целият размер на дохода от наем не се счита за получен от него, а от всеки собственик на имота, съразмерно с дела му в общите части на етажната собственост. Този доход е облагаем по смисъла на чл.12 от ЗДДФЛ. В тази връзка физическите лица, получатели на дохода, дължат авансово данък на основание чл.44, ал.1 от същия закон и всеки един от тях следва да декларира получения доход в годишната данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ, която се подава до 30 април на годината, следваща годината на придобиване на дохода.
Съгласно чл. 85 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/ и в съответствие с разпоредбите на чл.3, ал.1,т.1 от Закона за Националната агенция за приходите, в кореспонденцията си с Националната агенция за приходите сте задълженада посочвате данни за идентификация/име и ЕГН/ЛНЧ, съответно дружество или търговец иБУЛСТАТ/ЕИК, определен от Агенцията по вписванията/.

Оценете статията

Вашият коментар