Данъчно облагане на физически лица, регистрирани

ОТНОСНО: Данъчно облагане на физически лица, регистрирани
земеделскипроизводители през 2010 год.
В отговор на направеното от Вас запитване по електронен път на сайта на приходната администрация, препратено ни по компетентност с писмо вх.№ …./01.02.2010г. при Дирекция „ОУИ”……………….. Ви уведомяваме за следното:
В писмото си излагате разсъждения върху облагането с данък на доходите на регистрираните земеделски производители, които са физически лица след отмяната на чл.13,ал.3 от Закона за данъците върху доходите на физически лица /ЗДДФЛ/ от 01.01.2010г. и отпадане на реализираните от тях доходи от обхвата на необлагаемите с данък доходи.
Интересувате се от тълкуване на понятието облагаем доход за физическите лица – земеделски производители и задавате въпрос при каква юридическа структура на земеделския производител годишния му данък би се определил върху разликата между получените приходи и направените разходи.
Изразяваме следното становище:
Независимо, че в данъчен закон липсва определение на понятието «доход», в разпоредбата на чл. 8 от ЗДДФЛ изчерпателно са изброени източниците на доходи в Република България, като в ал.9 е отразено, че доходите от селско,ловно и рибно стопанство на територията на страната са от източник в страната.
Съгласно чл.12,ал.1 от ЗДДФЛ облагаеми са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон.
Разпоредбата на ал.2 от чл.12 на ЗДДФЛ регламентира, че когато в този закон е предвидено приспадане на разходи, при определяне на облагаемия доход от съответния източник се вземат предвид разходите,определени по този закон.
На основание чл.29 от ЗДДФЛ облагаемият доход от стопанска дейност на физическите лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон, се определя, като придобитият доход се намалява с разходи за дейността, както следва:
1. с 60 на сто за доходи от дейността на физическите лица, регистрирани като тютюнопроизводители и земеделски производители, за производство на непреработени продукти от селско стопанство, с изключение на доходите от производство на декоративна растителност;
2. с 40 на сто за доходи от дейността на физическите лица за производство на преработени или непреработени продукти от селско стопанство/включително от продажба на произведена декоративна растителност/,от горско стопанство /включително от събиране на диворастящи билки,гъби и плодове/,от ловно стопанство и от рибно стопанство.
Съгласно чл. 2, т. 1 от Търговския закон не са търговци физически лица, занимаващи се със селскостопанска дейност,т.е. нормата на цитирания чл.29 от ЗДДФЛ се отнася за тези лица.
Следователно физическо лице, което се занимава със селскостопанска дейност не може
да се третира като търговец, освен ако е образувало предприятие на едноличен търговец.
На основаниечл.26,ал.1 от ЗДДФЛ облагаемият доход от стопанска дейност
като едноличен търговец е формираната по реда на Закона за корпоративното и подоходно облагане данъчна печалба.
Предвид на гореизложеното физически лица, които са земеделски производители имат възможност да формират облагаемия си доход на база на данъчно признати приходи и действително извършени и данъчно признати разходи ако са регистрирани търговци по смисъла на Търговския закон.В останалите случаи както се изясни по-горе ще формират облагаемия си доход като от получените приходи се приспаднат нормативните разходи в размер на 60 или 40 на сто в зависимост от това дали са регистрирани като земеделски производители или нямат такава регистрация.

Оценете статията

Вашият коментар