Данъчно облагане на физическо лице – собственик на занаятчийско предприятие, регистрирано по реда на Закона за занаятите.

Изх.№ ……………..
Относно:Данъчно облагане на физическо лице – собственик на занаятчийско предприятие, регистрирано по реда на Закона за занаятите.
УВАЖАЕМАГОСПОЖО …….,
Във връзка с постъпило запитване с вх. № …..09.11.2009 г. при Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” – ……, Ви уведомяваме следното:
В запитването е посочена следната фактическа обстановка: Физическо лице е собственик на занаятчийско предприятие, притежава фризьорски салон и работи като фризьор в същото. Задълженото физическо лице притежава удостоверение от 2006г., издадено от Регионалната занаятчийска камара /РЗК/.
В запитването е зададен следният въпрос:
1. След като е регистрирано занаятчийско предприятие и лицето работи като фризьор по какъв ред следва да облага дейността си – по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) или Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ)?
Собственик на занаятчийско предприятие по смисъла на чл. 22, ал. 1 от Закона за занаятите (33) може да бъде:
1.физическо лице, вписано като майстор.
2.търговско дружество, чийто неограничено отговорен съдружник е вписан
като майстор.
3.гражданско дружество, чийто член, отговорен за техническото ръководство
на занаятчийското предприятие, е вписан като майстор.
В случаите, когато дейността свързана с предоставянето на фризьорски услуги се осъществява от търговско или гражданско дружество, облагането се извършва по общият ред на ЗКПО.
Предвид издаденото удостоверение за регистрация в РЗК считаме, че притежавате майсторско свидетелство, тъй като същото е условие за разглеждане на документите за вписване. Облагането на лицата, за които е изпълнена хипотезата – физическо лице, вписано като майстор, се извършва по реда на ЗДДФЛ или Закона за местните данъци и такси /ЗМДТ/ в зависимост от характера на извършваната дейност.
Съгласно чл. 61з, ал. 1 от ЗМДТ с окончателен годишен (патентен) данък се облагат физическите лица, включително едноличните търговци при кумулативното изпълнение на следните условия:
– извършване на дейност, посочена в Приложение № 4 към глава втора, раздел VI (патентни дейности), регламентиращо дейностите, подлежащи на облагане с патентен данък;
– оборотът на лицето от предходната година да не надвишава 50 000 лв.;
– лицето не е регистрирано по ЗДДС, с изключение на регистрацията за вътреобщностно придобиване по чл. 99 и чл. 100, ал. 2 от същия закон.
В запитването е посочено, че притежаване фризьорски салон и работите като фризьор. В т. 10 от Приложение № 4 към глава втора, раздел VI (патентни дейности) от ЗМДТ е посочена дейността ”бръснарски и фризьорски услуги, ветеринарно-фризьорски услуги”. Приусловие, че кумулативно отговаряте на изискванията на чл. 61з, ал. 1 от ЗМДТ за извършваните от Вас фризьорски услуги, ще подлежите на облагане с окончателен годишен (патентен) данък.
В разпоредбата на чл. 61з, ал. 2 от ЗМДТ е указано, че лицата, които извършват патентна дейност не се облагат по реда на ЗДДФЛ. Един от основните принципи на облагането с патентен данък е, че дължимият данък не е обвързан с размера на получените доходи, а с вида и мястото на извършваната патентна дейност. Размерът на патентния данък се определя от Общинския съвет в границите, нормативно регламентирани в Приложение № 4 (патентни дейности) от ЗМДТ и е съобразен с местонахождението на обекта на територията на съответната община. Определеният патентен данък е окончателен. Доходите от патентната дейност се попълват само в съответното приложение към годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ и същите не участват при формирането на общата годишна данъчна основа.
В случай, че през течение на годината отпадне някое от основанията за облагане с патентен данък, указани в чл. 61з, ал. 1 от ЗМДТ, то тогава доходите на физическото лице ще подлежат на облагане по общия ред на ЗДДФЛ /чл. 39 от същия закон/. Такава възможност за преминаване от облагане с патентен данък към облагане по общия ред на ЗДДФЛ в рамките на текущата данъчна година ще е налице, ако оборотът от дейността Ви превиши 50000 лв. и/или се регистрирате по ЗДДС, с изключение на регистрацията за вътреобщностно придобиване по чл. 99 и чл. 100, ал. 2 от същия закон. В този случай се прилагат разпоредбите на чл. 40 от ЗДДФЛ за приспадане на дължимия или внесен патентен данък. Съгласно чл. 29, т. 1, б. “в“ от ЗДДФЛ придобитият доход от упражняване на занаят ще бъде намален с 40 на сто разходи за дейността. Този доход подлежи на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа и същият се декларира в съответното приложение към годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.

Оценете статията

Вашият коментар