Данъчно облагане на изплатено обезщетение за незаконно уволнение по чл.225, ал.1 от Кодекса на труда.

ОТНОСНО:Данъчно облагане на изплатено обезщетение за незаконно уволнение по чл.225, ал.1 от Кодекса на труда.
Във връзка с постъпило запитване от Вас, препратено по компетентност в Дирекция “Обжалване и данъчно-осигурителна практика“ – гр. ….. и заведено с вх. № .. от 19.11.2013 г., относно приложение на ЗДДФЛ при изплащане на обезщетение по чл.225, ал.1 от Кодекса на труда за незаконно уволнение, Ви уведомяваме :
Видно от изложеното в запитването, през 2012 г. Ви е прекратен трудовият договор в следствие на съкращаване на щата. Оспорили сте съответната заповед и съдът е признал уволнениетo за незаконно, като Ви е определил и обезщетение по чл. 225, ал.1 от КТ. При изплащане на това обезщетение Ви е удържан ДОД в размер на 10 %, което считате за неправомерно.
Поставяте следните въпроси:
1.Законно ли Ви е удържан 10-процентовият данък върху изплатеното обезщетение по чл.225, ал.1 от КТ ?
2.Ако въпросният данък е удържан неправеомерно и незаконно, какво трябва да направите, за да Ви се възстанови удържаната сума?
След разглеждане на запитването и приложимите законови разпоредби, изразяваме следното становище:
Според чл.24, ал.1 от ЗДДФЛ облагаемият доход от трудови правоотношения е трудовото възнаграждение и всички други плащания в пари и/или в натура от работодателя или за сметка на работодателя, с изключение на доходите, посочени в ал.2.
Обезщетенията по Кодекса на труда, които не се включват в облагаемия доход от трудови правоотношения, са определени в чл.24, ал.2, т.8 от ЗДДФЛ и сред тях не е посочено обезщетението по чл.225, ал.1 от КТ.
Следователно това обезщетение е част от облагаемия доход от трудови правоотношения по силата на чл.24, ал.1 от ЗДДФЛ и възникват задължения за авансово и годишно облагане.
Авансовият данък за доходи от трудови правоотношения се определя от работодателя месечно на базата на месечна данъчна основа, определена по реда на чл.42 от ЗДДФЛ. Работодателят внася авансовия данък в сроковете и по реда на чл.65 и 66 от с.з. За удостоверяване на удържания данък работодателят издава служебна бележка по чл.45 от ЗДДФЛ. Съгласно чл.49, ал.1 от ЗДДФЛ работодателят до 31.01. на следващата година изчислява годишната данъчна основа, намалена по реда на ал.3, и определя годишния размер на данъка, когато към 31.12. на данъчната година той е работодател по основното трудово правоотношение на работника и служителя.
В запитването не сте предоставили информация за изплатена лихва. Следва да имате предвид, че според чл.13, ал.1, т.10 от ЗДДФЛ лихвите по съдебно установени вземания, които не подлежат на облагане, и присъдените обезщетения за разноски по съдебни дела са определени като необлагаеми доходи. Тъй като обезщетението по чл.225, ал.1 от КТ е определено като облагаем доход, то и лихвата по това вземане подлежи на облагане по ЗДДФЛ.
Данъчната основа за дохода от лихви се определя по реда на чл. 35, т.3 от същия закон. На основание чл.36 от ЗДДФЛ годишната данъчна основа за такива доходи се определя, като облагаемият доход по чл. 35, придобит през данъчната година, се намалява с вноските, които лицето е задължено да прави за данъчната година за своя сметка по реда на чл. 40, ал. 5 от Закона за здравното осигуряване. Тази годишна данъчна основа се декларира от лицето -получател на дохода с годишна данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ в срок до 30.04. на годината, следваща годината на придобиване на дохода.
Съгласно чл.45, ал.7 от ЗДДФЛ предприятието – платец на доходи от други източници по чл.35, издава за изплатените доходи служебна бележка по образец, която предоставя на лицето, придобило дохода.
Необходимо е да имате предвид, че съгласно чл.73, ал.1 от ЗДДФЛ платците на доходи изготвят справка по образец за изплатените доходи на физически лица през данъчната година, в която справкалихвите, подлежащи на облагане по реда на чл.35 от ЗДДФЛ, следва да бъдат включени на основание чл.73, ал.1, т.1, във вр. с чл.10, ал.1, т. 6 от ЗДДФЛ .

Оценете статията

Вашият коментар