Данъчно облагане с данък на доход получен от местно физическо лице от отдаване под наем на недвижим имот

ОТНОСНО: Данъчно облагане с данък на доход получен от местно физическо лице от отдаване под наем на недвижим имот
В отговор на Ваше запитване, препратено по компетентност в Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” гр. …. с вх…..17.05.2013 г., Ви уведомяваме за следното:
Споделена фактическа обстановка: предстои извършване на покупка на недвижим имот на територията на страна от ЕС, с която Р.България има сключена спогодба за избягване на двойното данъчно облагане /СИДДО/. Имотът ще бъде отдаван под наем.
Въпросите Ви са следните:
1. За получения доход от отдаване под наем кой е приложимият метод за освобождаване от данъчно облагане в Р.България?
2. Какъв следва да е документът за размера на реализирания доход, чийто номер и дата следва да се посочи в колона 9 на справка № 1 в Приложение № 9 към годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ?
Съобразявайки относимата правна уредба и компетентност на ОДОП, изразявам следното становище:
На основание чл. 75 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/, когато в данъчна спогодба или в друг международен договор, ратифициран от Република България, обнародван и влязъл в сила, се съдържат разпоредби, различни от разпоредбите на този закон, прилагат се разпоредбите на съответната данъчна спогодба или договор. В конкретния случай, приложение намира СПОГОДБА между Република България и Република Унгария за избягване на двойното данъчно облагане с данъци на доходите и имуществото /ратифицирана със закон, обн., ДВ, бр. 93 от 20.10.1995 г./
На основание чл. 6 от ЗДДФЛ, местните физически лица са носители на задължението за данъци за придобити доходи, както от източници в Република България, така и от чужбина.
Съгласно чл. 50, ал. 1, т. 1 от ЗДДФЛ, местните физически лица подават годишна данъчна декларация за всички придобити през годината доходи, подлежащи на облагане с данък върху обща годишна данъчна основа, като в т.ч. попадат доходите от отдаване под наем на недвижимо имущество.
На основание чл. 50, ал. 5 от ЗДДФЛ местните физически лица прилагат към годишната данъчна декларация по ал.1 удостоверения за размера на внесените в чужбина данък и задължителни осигурителни вноски, издадени от компетентните власти на другата държава.
Разпоредбата на чл. 50, ал. 6 от ЗДДФЛ регламентира, че за доходи от източник в чужбина, при облагането на които съгласно действащата данъчна спогодба се прилага метод за избягване на двойното данъчно облагане „освобождаване с прогресия“, местните физически лица могат да не представят удостоверение за размера на внесения данък по ал.5.
Съгласно чл. 6, ал. 1 и ал. 3 от спогодба между Р.България и Р.Унгария доходи, получени от местно лице на едната договаряща държава от недвижимо имущество, намиращо се в другата договаряща държава, могат да се облагат с данъци в тази друга държава. Разпоредбите се прилагат по отношение на доходи, получени от пряко използване, отдаване под наем или използване под каквато и да е друга форма на недвижимо имущество. На основание чл.24а от спогодбата двойното данъчно облагане на лицата се избягва, чрез освобождаване от данъчно облагане на такива доходи или имущество, които едно местно лице на едната договаряща държава получава, които в съответствие с разпоредбите на тази спогодба могат да се облагат с данък в другата договаряща държава. Обръщаме Ви внимание, че спогодбата дава право и възможност за облагане в държавата по местоположение на имота, но този доход може да се облага и в България.
Следователно, при подаване на ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ (обр. 2001а) от задълженото лице, удостоверяването на размера на доходите, за които съгласно СИДДО се прилага метод “освобождаване с прогресия“, може да бъде извършено с документ, издаден от платеца на дохода със съответните реквизити, предвидени от данъчното законодателство на чуждата държава. Документът следва да е преведен на български език. При липса на превод на основание чл. 55 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/ при поискване от орган по приходите субектът е длъжен да представи документ, придружен с точен превод на български език, извършен от заклет преводач. В случаите, когато документът не е представен с точен превод в определения срок, органът по приходите може да извърши превод за сметка на субекта.
Следва да имате предвид при деклариране на доходите, че в съответствие с чл. 10, ал. 3 от ЗДДФЛ, когато паричните доходи са във валута, те се преизчисляват в български левове по курса на Българска народна банка към датата на придобиването им. Доходът се смята за придобит на датата на плащането – при плащане в брой, респективно на датата на заверяване на сметката на получателя на дохода или при получаването на чека – при безналично плащане /чл. 11, ал. 1, т. 1 и т. 2 от ЗДДФЛ/. Доходът се смята за придобит от физическото лице и когато по негово нареждане или по споразумение между него и платеца, плащането или престацията са получени от трето лице, като за определяне на датата на придобиване се прилагат ал. 1 и 2 / чл. 11, ал.3 от ЗДДФЛ/.
 Описаната от Вас последователност на попълване на декларацията по чл. 50 от ЗДДФЛ е правилна. Следва да се допълни, че сумата от колона 5 от приложение № 9 «за прилагане на методитеизбягване на двойното данъчно облагане» се пренасят в част V, таблица 6 «ползване на данъчните облекчения» на ред 6.7 «данъчни облекчения при прилагане на метод за избягване на двойното данъчно облагане «Освобождаване с прогресия», в колона 4. Сумата от колона 4 се вписвана ред 7 в част ІV от декларацията и по този начин се формира общата годишна данъчна основа за облагане с данък на доходите, получени от местно физическо лице от отдаване под наем на недвижимо имущество, намиращо се в друга държава, с която има сключена СИДДО и предвиденият там метод за освобождаване е “освобождаване с прогресия“.

Scroll to Top