Данъчно облекчение под формата на преотстъпен корпоративен данък във връзка с чл. 182 от Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО)

Изх. № 94-А-47
Дата: 14.05.2008 год.
ЗКПО, чл. 182
Относно: Данъчно облекчение под формата на преотстъпен корпоративен данък във връзка с чл. 182 от Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО)
Във връзка с Ваше запитване, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № 94-А-47/28.02.2008г., Ви уведомявам следното:
Предвид необходимостта от създаване на унифицирана данъчна практика по прилагането на новите разпоредби на ЗКПО, свързани с данъчните облекчения, представляващи минимална или регионална държавна помощ, с писмо Изх. № 94-А-47/10.03.2008г. Вашето запитване беше изпратено с молба за становище до Дирекция „ Данъчна политика“ при . В отговор на това с писмо Изх. № 16-12-93/23.04.2008г. Дирекция „ Данъчна политика“ изрази становище, което напълно се споделя от Националната агенция за приходите.
Във връзка с гореизложеното е необходимо да имате предвид следното:
В конкретния случай допускаме, че поставените въпроси са свързани само с изясняване условията за преотстъпване на корпоративен данък в случаите на минимална помощ по реда на чл.188, т.2, буква „а“ от ЗКПО, поради което изразяваме следното принципно становище:
Данъчно облекчение, представляващо минимална помощ може да бъде предоставено на данъчно задължено лице единствено, когато са изпълнени условията за допустимост за минимална помощ по чл. 182 от ЗКПО. Доколкото запитването касае данъчно облекчение, представляващо минимална помощ, то в чл. 182, ал.2, т.7 от ЗКПО се визира един от случаите, в който данъчно задължените лица не могат да ползват този ред. Така е в случаите, когато се инвестира в активи, използвани в дейности, свързани с износ за трети страни или държави членки. Това означава, че преотстъпеният данък по чл. 184 трябва да се инвестира в дълготрайни материални или нематериални активи съгласно счетоводното законодателство, които не се използват в дейности, свързани с износ.
В запитването е предоставена информация, че преотстъпеният данък ще се инвестира в построяване на нов обект (цех за производство на златна, платинена и сребърна бижутерия, магазин за продажби на дребно, офисите за обслужване на клиенти и лабораторията за контролни анализи на благородни метали) и закупуване на машини, технологични линии и съоръжения, обслужващи производството на бижутерия, както и оборудване на лабораторията за контролни анализи. Тези направления от инвестиционните намерения на предприятието следва да бъдат използвани единствено за производство на продукция, която е предназначена за реализация на вътрешния пазар.
Имайки предвид гореизложеното обръщаме внимание, че доколкото дейността на данъчно задълженото лице е свързана и с износ на благородни метали, които са претърпели специфична преработка, то в случая не може ясно да се разграничат активите, в които предприятието инвестира и не са свързани с извършваната експортна дейност. В конкретната обстановка не може да се определи доколко специфичната преработка на благородните метали, предназначени за износ би могла да се осъществява в цеха за производство на бижутерия и/или лабораторията за контролни анализи. Аналогично е становището ни и по отношение инвестирането в активи (машини, съоръжения и технологични линии) за оборудване на новия обект.
Поради това считаме, че ако преотстъпеният данък се инвестира в дълготрайни материални и нематериални активи, използвани в дейности, свързани с износ, то това лице не може да изпълни условията за инвестиране, поради което не може да прилага чл. 184 от ЗКПО, във връзка с чл. 182, ал.2, т.7 от същия закон. Обратното би означавало предоставяне на помощ за експортно ориентирани дейности, респ. субсидиране на експортна продукция, което би било в противоречие с целите и обхвата на Регламент (ЕО) № 1998/2006 на Комисията от 15 декември 2006 г. за прилагане на членове 87 и 88 от Договора към минималната помощ.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
//’

Оценете статията

Вашият коментар