Данъчно облекчение за лица с намалена трудоспособност при облагане на доходи от лихви по чл. 38, ал. 13 от ЗДДФЛ.

ЗДДФЛ – чл.38, ал.13
ЗДДФЛ – чл.17, чл.18
ЗДДФЛ – чл. 52
ОТНОСНО: Данъчно облекчение за лица с намалена трудоспособност при облагане на доходи от лихви по чл. 38, ал. 13 от ЗДДФЛ.
В отговор на направеното от Вас запитване, постъпило вДирекция „ОУИ” Пловдив с вх. № 94-00-8 от 15.01.2013 год., Ви уведомяваме за следното:
В запитването излагате следната фактическа обстановка:
С ДВ бр. 94от 30.11.2012 г. е публикувано изменение на ЗДДФЛ, в сила от 01.01.2013 г. С редакцията на закона, е създаден нов чл.38 ал. 13, относно данък върху доходите от лихви по депозитни сметки на физически лица. Посочвате, че в ЗДДФЛ съществува част ІІ, глава четвърта „Данъчни облекчения”- Данъчно облекчение за лица с намалена работоспособност.
Задавате следния въпрос:
Какво данъчно облекчение ползват инвалидите по новия чл. 38 ал.13 от ЗДДФЛ.
При така изложената фактическа обстановка, съобразявайки относимата правна уредба и предвидената компетентност на НАП, изразяваме следното становище:
С § 57 от ПЗР на ЗИДЗДДС, обн.в ДВ бр. 94/2012 г., в сила от 01.01.2013 г. се изменя чл. 13, ал. 1, т. 8 от ЗДДФЛ, според койтооблагаеми са вече и доходите от лихви по депозитни сметки, в търговски банки и клонове на чуждестранни банки, установени в държава-членка наЕвропейския съюз, или в друга държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство. Във връзка с тази промяна, в чл. 38 от Глава шеста – окончателни данъци, се създава нова ал. 13 съгласно която „с окончателен данък се облага брутната сума на придобитите от местни физически лица доходи от лихви по депозитни сметки в търговски банки.” Направена е промяна и в чл. 11 определящ датата на придобиване на доходи, като се създава нова ал. 5, съгласно която доходът от лихвипо влогове и депозити се счита за придобит към датата на падежа на депозита или на датата на предсрочното му прекратяване, а не към датата на изплащане на лихвата, в случаите когато тя е изплатена авансово. Брутната сума на доходите от лихви се облага с окончателен данък в размер 10 на сто съгласночл. 46, ал. 1.
Данъкът се удържа и внася от търговските банки в срок до края на месеца, следващ месеца на придобиването на дохода на основание чл. 65, ал. 9 от ЗДДФЛ, които са задължени да подават декларация по образец за удържания и дължим от тях данък, а лицата получили само доходи, облагаеми с окончателен данък по чл. 38 от ЗДДФЛ не са задължени да подават годишна данъчна декларация, на основание чл.52, ал.1, т.4 от същия закон.
Тъй като този вид доход от лихви се облага с окончателен данък, той се изключва от облагаемите лихви по реда на чл. 35 в раздел VІ „Доходи от други източници”, като в т.3 се добавя изречението „с изключение на лихвите по чл. 38, ал. 13”.
С оглед разпоредбите на ЗДДФЛ, в чл.18, ал.1 е указано, че сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 за лица с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност, определена с влязло в сила решение на компетентен орган, се намалява със 7920 лв., включително за годината на настъпване на неработоспособността и за годината на изтичане срока на валидност на решението.
С чл. 17 от ЗДДФЛ се уточнява, че общата годишна данъчна основа представлява сумата от годишните данъчни основи за доходите от трудови правоотношения; за доходите от друга стопанска дейност; за доходите от наем или друго възмездно предоставяне за ползване на права и имущество; за доходите от прехвърляне на права или имущество и за доходите от други източници.
Във формирането на годишната данъчна основа по чл.17 не участват доходите, облагани с окончателни данъци по реда на ЗДДФЛ, какъвто доход представляват изплатените лихви по депозитни сметки, поради което в случая не можете да ползвате данъчното облекчение за лица с намалена работоспособност при облагането на получените доходи от лихви по депозитни сметки.

Оценете статията

Вашият коментар