данъчно събитие и изискуемост на ДДС при ВОП

ОТНОСНО: данъчно събитие и изискуемост на ДДС при ВОП
В Дирекция ”ОУИ” –
постъпи писмено запитване с вх. № …./ 20.07.2011 г. чрез Дирекция „СДО”-
, относно прилагането на ЗДДС. Изложена е следната фактическа обстановка:
Дружеството е специализирано в производството на хидравлични изделия и компоненти за тях, като над 97 % се реализират на международен пазар. За оптимизиране на дейността е закупен софтуерен продукт, който е в процес на въвеждане. Програмата е настроена така, че издаването на протоколи за ВОП става след получаване на стоката в гр.Д.
Съгласно чл. 13, ал. 1 от ЗДДС, вътреобщностно придобиване е придобиването на правото на собственост върху стока, както и фактическото получаване на стока в случаите по чл. 6, ал. 2 от ЗДДС.
Шведска фирма доставя на дружеството комплект уплътнения. Издадена е фактура № … от 17.06.2011г., с която е прехвърлена собствеността върху стоката. Съгласно чл. 63, ал. 1 и ал. 4, чл. 117, ал. 3 от ЗДДС, протоколът трябва да се издаде не по-късно от 15 дни от датата на която данъкът е станал изискуем, т.е. от датата на фактурата. Стоката не е получена и не може да се издаде протокол като получател по доставката.
Поставен е следния въпрос:
Възможно ли е да не се издаде протокол за ВОП до получаването на стоката в гр.Д и такъв да се състави след изтичане на 15 дневния срок от датата на издаване на фактурата, без да се нарушат изискванията на закона.
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададения от Вас въпрос, изразяваме следното становище:
Съгласно чл. 13, ал. 1 от ЗДДС, вътреобщностното придобиване е придобиването на правото на собственост върху стока, която се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, когато доставчикът е данъчно задължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.
В чл. 63, ал. 1 от ЗДДС е указано, че данъчното събитие при вътреобщностно придобиване възниква на датата, на която би възникнало данъчното събитие при доставка на територията на страната.
По смисъла на чл. 63, ал. 3 от ЗДДС, данъкът при вътреобщностното придобиване става изискуем на 15-ия ден на месеца, следващ месеца, през който е възникнало данъчното събитие съгласно ал. 1. В ал. 4 на същия член е указано, че независимо от ал. 3, данъкът става изискуем на датата на издаване на фактурата, когато тази фактура е издадена преди 15-ия ден на месеца, следващ месеца, през който е настъпило данъчното събитие. Тази хипотеза не се прилага, когато фактурата е издадена във връзка с направено плащане преди датата на възникване на данъчното събитие.
Общите правила по отношение на възникването на данъчното събитие и изискуемостта на данъка предвиждат, че вътреобщностното придобиване представлява данъчно събитие по смисъла на закона – чл. 25, ал. 1, което възниква на датата, на която собствеността върху стоката е прехвърлена – чл. 25, ал. 2.
Следва да се има предвид, че по отношение на изискуемостта на данъка специалните правила по отношение на ВОП предвиждат по-различно третиране спрямо общия ред, чрез които законодателят се е съобразил с особеностите на вътреобщностната търговия и в частност с това, че придвижването на стоките и документите, удостоверяващи доставките между контрагентите – фактури, транспортни документи и др., предполагa по-дълъг период от време в сравнение с една доставка, която се извършва изцяло на територията на страната.
Във Вашия случай е указано, че е издадена фактура на 17.06.2011г.и издаването и е свързано с прехвъляне на собствеността върху стоката. Независимо от обстоятелството, че стоката не е получена /както е указано по-горе – издадена е фактура във връзка с прехвърляне на собственост върху стока/ за Вас възникват задължения по ЗДДС.
Както посочихме по-горе, при ВОП данъкът става изискуем на 15 –тия ден на месеца, следващ месеца, през който е възникнало данъчното събитие. Независимо от горната разпоредба, данъкът става изискуем на датата на издаване на фактурата, когато тази фактура е издадена преди 15-ия ден на месеца, следващ месеца, през който е настъпило данъчното събитие. Тъй като във Вашия случай е налице именно тази хипотеза – чл. 63, ал. 4 от ЗДДС, за Васще е налице задължение за издаване на протокол по чл.117 от ЗДДС, като данъкът е изискуем от датата на издаване на фактурата.
Само ако е издадена фактура от доставчика преди датата на възникване на данъчното събитие за ВОП и тази фактура не е във връзка с направено авансово плащане, разпоредбата на чл. 63, ал. 4 от ЗДДС няма да е приложима.

Оценете статията

Вашият коментар