данъчно третиране на акциз, получен от регистриран земеделски производител през 2010 г., отнасящ се за 2009 г.

3_83/09.01.2012г.
ЗКПО, чл.75, ал.1
ЗКПО, чл.75, ал.2
ЗКПО, чл.75, ал.3
ЗКПО, чл.75, ал.7
ЗДДФЛ, чл. 26
ЗДДФЛ, чл. 28
§ 15 от ПЗР на ЗДДФЛ
§ 17, ал. 1 от ПЗР на ЗДДФЛ
Относно: данъчно третиране на акциз, получен от регистриран земеделски производител през 2010 г., отнасящ се за 2009 г.
За 2010 г. регистриран земеделски производител и регистрирано по ЗДДС лице е определилил облагаемия доход от селскостопанската дейност на основание чл. 26 от ЗДДФЛ и съответного е обложили с данък върху годишната данъчна основа по чл. 28 от същия закон. За получените субсидии през 2010 г., но отнасящи се за 2009 г. е приложили § 15 от ПЗР на ЗДДФЛ. През 2010 г. е получилил от бюджета въстановен акциз за моторни горива, използвани в селскостопанската дейност. В тази връзка се поставя въпроса относно данъчното третиране на получения акциз през 2010 г., отнасящ се за 2009 г.?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО, обн. ДВ, бр.105 от 22 декември 2006 г., посл. изм. ДВ. бр.99/2011г.) и Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ, обн. ДВ бр. 95/2006 г., посл. изм. ДВ бр. 99/2011 г.) изразяваме следното становище:
Съгласно § 15 от ПЗР на ЗДДФЛ, доходите от дейността на физическите лица, регистрирани като тютюнопроизводители и земеделски производители, включително извършващите дейност като еднолични търговци, за производство на непреработена растителна и животинска продукция, с изключение доходите от производство на декоративна растителност, изплатени през 2010 г. под формата на държавни помощи, субсидии и друго подпомагане от Европейския фонд за гарантиране на земеделието, Европейския фонд за развитие на селските райони и държавния бюджет, не се включват в облагаемия доход по чл. 29 и чл. 26 и не подлежат на облагане с данък, когато са за 2009 г. или за предходни години.
По отношение на възстановения на земеделския производител акциз в съответствие с правилата на Закона за акцизите и данъчните складове /ЗАДС/, е необходимо да се има предвид, че по своята икономическа същност и правна характеристика косвените данъци /ДДС и акцизи/ не са елемент на дохода и за тях не може да се приложи § 15 от ПЗР на ЗДДФЛ.
Видно от изложеното в запитването и на основание § 17, ал. 1 от ПЗР на ЗДДФЛ лицето е избрало облагаемият доход за 2010 г. да се определи по чл. 26 и да се обложи с данък върху годишната данъчна основа по чл. 28. В този случай, възстановениятпо реда на Закона за акцизите и данъчните складове акциз, като косвен данък не е елемент на дохода, а има характер на разчет, възникнал между него и бюджета.
Независимо от горното, в случай, че акцизът за изразходваните горива е намерил отражение в себестойността на произведената от продукция, то при неговото възстановяване следва да бъде разглеждан като компенсация за минали разходи или загубии счетоводното му отчитане да бъде съобразено с изискването на т.3.4. от СС 20 „Отчитане на правителствените дарения и оповестяване на правителствена помощ”. Разпоредбата на тази правна норма предвижда правителствените дарения, получени от предприятията, като компенсация за минали разходи или загуби, да се признават за приход през периода на получаването им.
В запитването не е представена конкретна информация относно спазването на посочените правни норми. При положение, че е допуснато нарушение на счетоводното отчитане,следва да сеима предвид, че за данъчни цели корекцията на счетоводна грешка се извършва съобразно правилата, предвидени в Глава 12 от ЗКПО /чл.75-81/, в която е предвидено еднакво данъчно третиране както на фундаменталните грешки, така и на тези, които предприятието не определя като фундаментални по смисъла на приложимите счетоводни стандарти.
Съгласно чл.75, ал.1 от с.з. при откриване през текущата година на счетоводна грешка, свързана с минали години, данъчните финансови резултати за съответните минали години се коригират съгласно изискванията на действащите през съответните минали години закони така, че все едно грешката не е била допусната. При определяне на данъчното задължение върху коригирания по ал. 1 данъчен финансов резултат за минала година се прилага данъчната ставка за съответната минала година /чл.75, ал.2 от ЗКПО/.
При определяне на дължимия годишен корпоративен данък за текущата година с разликата между данъчното задължение преди и след корекцията в резултат на грешката се коригира годишният корпоративен данък за текущата година /чл.75, ал.3 от ЗКПО/. Всички счетоводни приходи и разходи, отчетени през текущата година във връзка с открита счетоводна грешка от минали години, не се признават за данъчни цели /чл.75, ал.7 от ЗКПО/.

Оценете статията

Вашият коментар