Данъчно третиране на безвъзмездно получени стоки по реда на ЗДДС и отчитането им по интрастат.

Относно: Данъчно третиране на безвъзмездно получени стоки по реда на ЗДДС и отчитането им по интрастат.
В Дирекция ”ОУИ” – ……….. постъпи писмено запитване с вх.№ …………/25.04.2012 г., относно данъчно третиране на безвъзмездно получени стоки по реда на ЗДДС и отчитането им по интрастат.
В запитването е изложена следната фактическа обстановка: Основната дейност на ЕТ е търговия с външни и вътрешни автогуми от всякакъв вид, както с български, така и с фирми от Европейския съюз. Фирмата е вносител и неизключителен представител на GOODYEAR, DUNLOP, TIRES, Romania SRL за региона и редовно извършва ВОП на стоки от производителя. В края на 2011 г. чуждестранният доставчик организира промоция – при закупуване на 4 броя автомобилни зимни гуми, клиента получава и 4 нови летни гуми като подарък. Въпросните подаръци ЕТ получава през м.март 2012 г., придружени от фактура на името на ЕТ, но с нулеви стойности, тъй като не се дължи разплащане за тези стоки, които не са предназначени за продажба, а се предоставят на спечелилите клиенти. ЕТ е регистриран по ЗДДС, а също е и интрастат оператор, регистриран за поток пристигания.
Зададени са следните въпроси:
1. Следва ли да се отрази и по какъв начин получената фактура /инвойс/ за получените гуми, която има количества, размер, килограми, необходими за определяне на дължимите екотакси за пуснати в употреба гуми в регистрите по ДДС, тъй като според ЗДДС данъчната основа е стойността на стоките, заедно с данъци, такси, екотакси и други разходи, свързани с тази доставка и в дневника за покупки и дневника за продажби следва ли да бъде отразен протокол по чл. 117 от ЗДДС с данъчна основа дължимите екотакси, върху които да се начисли 20% ДДС?
2. Следва ли да се отрази и как въпросното нътреобщностно движение на стоки в месечната декларация за поток пристигания по интрастат, при условие, че стоките са с нулева стойност?
В отговор на поставените от Вас въпроси, изразяваме следното становище:
Първи въпрос: Условията и редът за прилагане на режима на вътреобщностно придобиване /ВОП/ по чл. 13, ал. 1 от ЗДДС са следните:
ВОП е налице, когато се придобива правото на собственост върху стока, както и при фактическото получаване на стока в случаите по чл. 6, ал. 2 от закона, която се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, когато доставчикът е данъчнозадължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.
За да е приложим режимът, установен за ВОП, за дадена доставка на стоки, следва да са налице кумулативно /едновременно/ следните условия:
1. Доставчикът е данъчнозадължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка. За да е налице ВОП, доставчикът следва да е регистрирано за целите на ДДС лице в държава-членка към датата на данъчното събитие на ВОД по аргумент от чл. 25, ал. 6 от ЗДДС.
2. Предмет на вътреобщностното придобиване са стоки по смисъла на чл. 5 от ЗДДС.
3. ВОП включва:
– придобиването на правото на собственост или друго вещно право върху стока;
– фактическото получаване на стока в случаите на чл. 6, ал. 2 от ЗДДС.
4. Транспортиране на стоките до територията на страната от територията на друга държава членка. ВОП е налице както когато транспортът се осъществява от или за сметка на доставчика, така и когато същият е от или за сметка на получателя.
5. Възмездност на придобиването: Възмездността на придобиването е задължителна предпоставка за наличие на ВОП, съгласно чл. 2, т. 2 от ЗДДС. Определението за възмездност на доставката /придобиването/ следва да се изведе по аргумент на противното от § 1, т. 8 от ДР на ЗДДС.
Получаването на стоки при безвъзмездни доставки, приравнени на възмездни – аналогични на хипотезите на чл. 6, ал. 3, т. 2 от ЗДДС, не представлява ВОП, независимо че са налице останалите характеристики на режима. В случая липсва една от същностните характеристики на режима – възмездността, както и липсва изрична норма, която да приравнява такива безвъзмездни придобивания на ВОП. В тази връзка безвъзмездното ВОП на стоки не подлежи на облагане и не следва да се издава протокол по чл. 117 от ЗДДС.
Втори въпрос: По отношение на зададения от Вас въпрос, относно деклариране безвъзмездно получените стоки от фирми регистрирани за целите на ДДС в други държави членки в системата Интрастат в поток Пристигания, запитването е препратено до компетентната за това дирекция за изразяване на становище.

Оценете статията

Вашият коментар