Данъчно третиране на ВОП по реда на ЗДДС, регистрация като Интрастат оператор и подаване на декларация по Интрастат.

Относно: Данъчно третиране на ВОП по реда на ЗДДС, регистрация като Интрастат оператор и подаване на декларация по Интрастат.
В Дирекция ”ОУИ” – ………….. постъпи писмено запитване с вх. № …………./04.05.2011 г., относно данъчно третиране на ВОП по реда на ЗДДС, регистрация като интрастат оператор и подаване на декларация по интрастат.
В запитването е изложена следната фактическа обстановка: Дружество е регистрирано по ЗДДС и купува еднократно трансформатори на стойност 14 500 лв. за нуждите на собствената си икономическа дейност от фирма, регистрирана за целите на ДДС в Словакия.
Зададени са следните въпроси:
1. Покупката на трансформатори от словашката фирма третира ли се като ВОП?
2. Българската фирма следва ли да се регистрира като Интрастат оператор и следва ли да подаде Интрастат декларация?
Поради недостатъчно изяснената фактическа обстановка, изразяваме следното принципно становище:
Първи въпрос: Условията и редът за прилагане на режима на вътреобщностно придобиване /ВОП/ по чл. 13, ал. 1 от ЗДДС са следните:
ВОП е налице, когато се придобива правото на собственост върху стока, както и при фактическото получаване на стока в случаите по чл. 6, ал. 2 от закона, която се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, когато доставчикът е данъчнозадължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.
За да е приложим режимът, установен за ВОП, за дадена доставка на стоки, следва да са налице кумулативно /едновременно/ следните условия:
1. Доставчикът е данъчнозадължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка. За да е налице ВОП, доставчикът следва да е регистрирано за целите на ДДС лице в държава-членка към датата на данъчното събитие на ВОД по аргумент от чл. 25, ал. 6 от ЗДДС.
2. Предмет на вътреобщностното придобиване са стоки по смисъла на чл. 5 от ЗДДС.
3. ВОП включва:
– придобиването на правото на собственост или друго вещно право върху стока;
– фактическото получаване на стока в случаите на чл. 6, ал. 2 от ЗДДС.
4. Възмездност на придобиването: Възмездността на придобиването е задължителна предпоставка за наличие на ВОП, съгласно чл. 2, т. 2 от ЗДДС. Определението за възмездност на доставката (придобиването) следва да се изведе по аргумент на противното от § 1, т. 8 от ДР на ЗДДС.
5. Транспортиране на стоките до територията на страната от територията на друга държава членка. ВОП е налице както когато транспортът се осъществява от или за сметка на доставчика, така и когато същият е от или за сметка на получателя.
Следва да се има предвид, че стоките трябва задължително да бъдат изпратени /транспортирани/ и транспортът на същите да започва от територия на друга държава членка и да завършва на територията на страната. Важното е двете крайни точки да са на териториите на две различни държави членки на ЕС, като отправна точка е територията на друга държава членка. Изключение от общото правило, свързано с условието завършването на транспортирането на стоките да бъде на територията на страната, е визирано в чл. 62, ал. 2 и ал. 3 от ЗДДС.
От изложената в запитването фактическа обстановка е ясно, че:
– доставчикът е данъчно задължено лице, регистрирано за целите на ДДС в Словакия;
– предмет на доставката са стоки – трансформатори;
– дружеството придобива правото на собственост върху трансформаторите;
– придобиването е възмездно – 14 500 лв.
От запитването не е ясно дали трансформаторите са транспортирани от Словакия до България.
Ако е налице и последното условие от фактическия състав на чл. 13, ал. 1 от ЗДДС – транспортиране на стоките, ще е налице ВОП на стоки.
Документирането на вътреобщностното придобиване на стоки от регистрирано по ЗДДС лице се извършва като се издаде протокол по чл. 117, ал. 1 от ЗДДС. Същият се издава не по-късно от 15 дни от датата, на която данъкът е станал изискуем. Изискуемостта на данъка при ВОП на стоки е посочено в чл. 63 от ЗДДС. Протоколът по чл. 117 от ЗДДС се включва в отчетните регистри на лицето.
Втори въпрос: Въпросът е препратен за отговор по компетентност в Дирекция “Интрастат“ към ЦУ на НАП – София.

Оценете статията

Вашият коментар