Данъчно третиране на бонуси, изплащани на физически лица – клиенти в система за пазаруване с отстъпки на принципа на мрежовия маркетинг

.94-Д-212
Дата:23.07.2011 год.
ЗДДФЛ, чл. 12, ал. 1;
ЗДДФЛ, чл. 14, ал. 1;
ЗДДФЛ, чл. 35, т. 6;
ЗДДФЛ, чл. 45, ал. 7;
ЗДДФЛ, чл. 50, ал. 1, т. 1;
ЗДДФЛ, чл. 73.
Относно: Данъчно третиране на бонуси, изплащани на физически лица – клиенти в система за пазаруване с отстъпки на принципа на мрежовия маркетинг
Във връзка с Ваше писмено запитване, постъпило вна Националната агенция за приходите, Ви уведомявам следното:
Видно от изложеното в запитването, както и от приложенията към него, „…………” ООД организира и поддържа система за пазаруване с отстъпки на принципа на мрежовия маркетинг, като за целите на използвания маркетингов подход сключва:
– договори за партньорство, с които се уреждат взаимоотношенията между „…………….” ООД и съответните търговци;
– договори за регистрация на клиенти – физически и юридически лица, по силата на които лицата придобиват правото да ползват отстъпки при търговските партньори и упълномощават „………..” ООД да събира и превежда по посочени от тях сметки полагаемите им се отстъпки;
В запитването е уточнено, че клиентите започват да пазаруват чрез системата на „……………” ООДслед като регистриран вече клиент им предостави безвъзмездно това право.
– договори за продажба на регистрационни кредити, по силата на които клиентите придобиват правото да предоставят закупените от тях регистрационни кредити за ползване на трети лица и вследствие да получават бонуси от „………..” ООД съобразно определен компенсационен план.
Тъй като търговските отстъпки, като елемент от ценовата политика на съответния търговец, чрез който се формира фактическата продажна цена на стоката или услугата, не са обект на данъчно третиране, поставените от Вас въпроси са свързани с облагането на бонусите, които „…………….” ООД изплаща на физически лица съгласно сключените договори за продажба на регистрационни карти, а именно:
1. Необходимо ли е да се удържа авансов данък по ЗДДФЛ?
2. Ако е необходимо да се удържа данък, то възможно ли е дължимите за месеца авансови вноски да бъдат преведени с един платежен документ към НАП. След превеждането на дължимия данък с каква справка да се покаже какви суми са удържани на съответните лица: Справка за изплатени доходи на физически лица или ежемесечно подаване на Д1?
С оглед указаната фактическа обстановка и приемайки, че въпросите не касаят физически лица, които закупуват стоки от партньорите на „…………” ООД с цел препродажба (т.е. физически лица, които извършват стопанска дейност като еднолични търговци), становището ни по поставените въпроси е, както следва:
Съгласно чл. 12, ал. 1 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), облагаеми по този закон са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон. Бонусите, получавани от физическите лица, не са в обхвата на доходите, които са освободени от облагане по силата на ЗДДФЛ или по силата на друг закон.
Считаме, че бонусите, изплащани на физическите лица, подлежат на облагане по реда на чл. 35, т. 6 и свързаните с нея разпоредби на ЗДДФЛ, тъй като представляват облагаем доход от източник, който не е сред изрично посочените в същия закон, и не подлежат на облагане с окончателни данъци по реда на този закон или по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане. Съгласно чл. 35, т. 6 от ЗДДФЛ, облагаемият доход е брутната сума на облагаемите доходи, придобити през данъчната година. Годишната данъчна основа се определя като разлика между облагаемия доход по чл. 35 и вноските, които лицето е задължено да прави за данъчната година за своя сметка по реда на Закона за здравното осигуряване (чл. 36 от ЗДДФЛ). На основание чл. 14, ал. 1 и
чл. 50, ал. 1, т. 1 от ЗДДФЛ, придобитите през данъчната година т. нар. доходи от други източници подлежат на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа и респективно – на деклариране в годишната данъчна декларация.
За доходите по чл. 35 от ЗДДФЛ не се дължи, съответно не се удържа и/или внася авансово данък. Съгласно чл. 45, ал. 7 от ЗДДФЛ, предприятието – платец на доходи от други източници по чл. 35, издава за изплатените доходи служебна бележка по образец, одобрен със Заповед № ЗМФ-1824/22.12.2010 г. на министъра на финансите (обн., ДВ, бр. 1 от 2011 г.), която предоставя на лицето, придобило дохода. В данъчния закон не е конкретизиран период или дата за издаването на този формуляр, поради което считаме, че при многократни или периодични плащания през годината платецът може да издаде една служебна бележка, в която да посочи общата сума на изплатения облагаем доход и която физическото лице, придобило доходите, да приложи към годишната данъчна декларация. Предприятието – платец на доходите, е задължено да предоставя информация по реда на чл. 73 от ЗДДФЛ.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/’

Оценете статията

Вашият коментар