Прилагането на чл. 22, ал. 1, т. 1 от Закона за облагане доходите на физическите лица във връзка с доход, получен от лекари – изследователи по силата на договори за възлагане на клинични изпитвания.&

.№ …………
До
Дата……………
……………

Копие:
Дирекция „ОУИ”
Гр. София
На Изх. № 01-10-0688 от 26.05.2006 г.
Копие:
Дирекция „ОУИ”
Гр………………….
ОТНОСНО:Прилагането на чл. 22, ал. 1, т. 1 от Закона за облагане доходите на физическите лица във връзка с доход, получен от лекари – изследователи по силата на договори за възлагане на клинични изпитвания.
Уважаеми г-н …….,
По повод Ваше писмо до Националната агенция за приходите и приложеното към него становище относно „данъчно третиране на доходите от клинични проучвания”, Ви уведомявам за следното:
В приложеното към писмото Ви становище е посочено следното: „… всяко клинично изпитване завършва с интелектуален продукт, наречен краен доклад. Докладът по своята същност съдържа в себе си всички резултати, описания и анализи, получени от отделните лекари-изследователи”. В тази връзка е направен изводът, че „научният принос на отделните лекари-изследователи към цялостния доклад се явява произведение на науката и като такова може да се разглежда в качеството на обект на авторско право съгласно разпоредбата на чл. 3, ал. 3 от Закона за авторското право и сродните му права (ЗАПСП).
С оглед конкретната специфика, отправихме писмено запитване до Дирекция „Авторско право и сродни права” към Министерство на културата. Съгласно изразеното от тях становище „…дейността по осъществяването на клиничното изпитване или проучване не може да бъде определена като обект на авторско право, подлежащ на закрила. Тази дейност напълно изключва прояви на творческо интелектуално усилие, тъй като от една страна тяхното предназначение е свързано с установяване на действието на дадено лекарство или лекарствено вещество, доказването на тяхната клинична ефективност и безопасност или за събирането на допълнителна информация за разрешената дозировка. Също така утвърдените правила и процедури за провеждането на клиничните изпитвания и тяхното спазване е с оглед необходимостта от гарантиране на сигурността и безопасността на здравословното състояние на лица, които вземат участие в него. Това е част от процес на събиране, обработване и анализиране на данни събрани от доклада при приключването на едно клинично изпитване. Резултатите от него могат да послужат за основа за създаването на ново лекарство или на някакво научно откритие, но самото то като дейност, която следва да се осъществява по предварително строго определен план не дава основание то да се приеме като възлагане за създаване на интелектуален продукт…”
Предвид гореизложеното Ви уведомявам, че подкрепям становището, изразено в писмо Изх. № 96-МФ-570/06.10.2003 г. на Главна данъчна дирекция (упоменато в приложението към писмото Ви), че клиничните изпитвания на лекарства не са обект на ЗАПСП и данъчната основа за получените доходи от лекари-изследователи по силата на договори за възлагане на клинични изпитвания на лекарства следва да се формира по реда на чл. 22, ал. 1, т. 1, б. ”г” от ЗОДФЛ.
()

Оценете статията

Вашият коментар