данъчно третиране на дейност по изграждане на комплексна, автоматична система за събиране на такси при пътуване в градския транспорт

Изх. №24-34-635
Дата:06.02.2008 г.
Относно: данъчно третиране на дейност по изграждане на комплексна, автоматична система за събиране на такси при пътуване в градския транспорт
Във връзка с поставените въпроси във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № 24-34-635/18.07.2007г. е изложена следната фактическа обстановка:
Чуждестранно дружество, регистрирано за целите на ДДС в Чешката република извършва изграждане на комплексна автоматична система за събиране на такси при пътуване в градския транспорт на територията на страната.
Въпросите Ви са:
1.Налице ли е “място на стопанска дейност“ по смисъла на СИДДО с Чешката
република?
2.Доставката свързана с монтаж и инсталация облагаема ли е по ЗДДС и налице ли е
основание за задължителна регистрация по ЗДДС на чуждестранното дружество ?
3.В кои случаи е приложима Наредба № 11 от 24 август 2006г. за възстановяване на
платен данък върху добавената стойност на чуждестранни лица, установени и регистрирани за
целите на данък върху добавената стойност на територията на общността ?
4.Във връзка с дефиницията на параграф1, т.8 от ДР на ЗКПО на “авторски и
лицензионни възнаграждения“ за какъв приход ще се счита получаването на плащане за
придобиване на право на ползване на софтуер, в който е инкорпорирано само копие от
съответната програма, в случай, че не се предоставят правата по копиране, размножаване,
разпространяване, видоизменяне, публично представяне или други форми на търговско
използване. Ще се приложи ли реда на облагане по чл.195, ал.1 от ЗКПО или този доход ще се
обложи по друг ред ?
Предвид така изложената фактическа обстановка, както и поради липсата на приложен към запитването Ви договор, други документи и конкретни данни за действителното съдържание на предмета на договореното между лицата по зададените от Вас въпроси на основание чл.10, ал.1, т. 10 от Закона за националната агенция за приходите изразявам следното принципно становище:
По първи въпрос:
По отношение на наличието на място на стопанска дейност и тълкуването на чл. 5, ал. З от СИДДО с Чешката република
Според данните във Вашето запитване, чешко дружество има сключен договор за изграждане на комплексна, автоматична система за събиране на такси при пътуване в градския транспорт, като дейността по този договор може условно да бъде разделена на няколко етапа, описани подробно в запитването – монтиране и инсталиране на съоръжения, оборудване на
места за продажба и работни места, изграждане на инфраструктура — LАN и безжична връзка, доставка на софтуер, въвеждане на системата и обучение за използването й. Планираната продължителност на дейността е 13 месеца.
Според предоставените данни, считам, че извършваната дейност попада по-скоро в обхвата на чл. 5, ал. З, б. „б“ от СИДДО с Чешката република и представлява предоставяне на услуги от чешко предприятие чрез работници или друг персонал, нает от предприятието за предоставянето на услугите.
Понятието “строителен или монтажен обект“ по чл. 5, ал. З, б. „а“ от СИДДО обхваща инсталация и монтаж на материални активи, каквито дейности в описания от Вас случай, макар да се извършват, представляват само финален етап от цялостната дейност по изграждане на комплексна автоматична система за събиране на такси.
Във връзка с горното, считам, че чешкото предприятие ще формира място на стопанска дейност, ако услугите се извършват на територията на България за период, надвишаващ шест месеца във всеки 12-месечен период. При изчисляване на периода се кумулират услугите по целия проект, ако те се осъществяват на територията на страната.
Ако бъдат покрити посочените условия, счита се, че място на стопанска дейност съществува от самото начало на дейността.
Моля да имате предвид, че това е принципна позиция и категорично становище може да бъде изразено след проучване на договора/договорите и фактическата обстановка.
По втори въпрос:
В случая по отношение на данъчното третиране за целите на ЗДДС на извършваните от чешкото дружество доставки, свързани с изграждане на комплексна, автоматична система за събиране на такси при пътуване в градския транспорт, предвид изложената в запитването Ви фактическа обстановка и липсата на приложен към него договор/договори между контрагентите следва да се приеме, че същите са с предмет прехвърляне право на собственост върху стоки ведно с услугите по монтаж и инсталация на същите. В ЗДДС е предвиден специален ред за регистрацията по този закон на данъчно-задължените лица, извършващи такива доставки.
По отношение на задължението за регистрацията по ЗДДС при доставки на стоки с монтаж и инсталация с разпоредбата на чл.97, ал. 1 от ЗДДС е посочено, че независимо от облагаемия оборот по чл. 96 на регистрация по този закон подлежи всяко лице, установено в друга държава членка, което не е установено на територията на страната и извършва облагаеми доставки на стоки, които се монтират или инсталират на територията на страната от или за негова сметка. Изключение от това правило е въведено с ал.З на същата разпоредба, съгласно която ал. 1 не се прилага, когато получателят по доставката е регистрирано по този закон лице.
Въведеното изключение е във връзка с разпоредбата на чл.82, ал.2, т.4 от ЗДДС, съгласно която данъкът е изискуем от получателя по доставка на стоки, които се монтират или инсталират от или за сметка на доставчика, когато получателят е регистрирано по този закон лице и доставчикът е установен на територията на друга държава членка, в случаите когато доставчикът не е регистриран по ЗДДС и не е установен на територията на страната.
В случая следва да бъде установено дали доставчикът – чуждестранно лице е установен на територията на страната. В параграф 1, т.11 от ДР на ЗДДС е дадено определение на “лице, установено на територията на страната“ и това е лице, което е със седалище и адрес на управление на територията на страната или има постоянен обект на територията на страната. “Постоянен обект“ по смисъла на параграф 1, т. 10 от ДР на ЗДДС е търговско представителство, клон, офис, кантора, ателие, завод, работилница (фабрика), магазин, склад за търговия, сервиз, монтажен обект, строителна площадка, мина, кариера, сонда, петролен или газов кладенец, извор или други подобни, целящи извличане на природни ресурси, определено помещение (собствено, наето или ползвано на друго основание) или друго място, чрез което едно лице извършва цялостно или частично икономическа дейност на територията на една страна.
Предвид характера на доставките, извършвани от чешкото дружество е най-вероятно то да разполага с постоянен обект, чрез който да извършва цялостно или частично икономическата дейност на територията на страната по смисъла на параграф 1, т. 10 от ДР на ЗДДС, като по този начин същото ще бъде установено на територията на страната по смисъла на параграф 1, т. 11 от ДР на ЗДДС. В този случай ще е приложим чл.95 от ЗДДС, съгласно който на регистрация по
този закон подлежи всяко данъчно задължено лице, което е установено на територията на страната и извършва облагаеми доставки на стоки или услуги по чл. 12.
Съгласно чл.17, ал.4 от ЗДДС място на изпълнение при доставка на стока, която се монтира или инсталира от или за сметка на доставчика, е мястото, където се монтира или инсталира стоката. Следователно мястото на изпълнение на доставките, свързани на комплексна, автоматична система за събиране на такси при пътуване в градския транспорт ще е на територията на страната предвид изложената в запитването Ви фактическа обстановка.
Съгласно чл.25, ал.4 от ЗДДС при доставка на услуги с периодично, поетапно или непрекъснато изпълнение, с изключение на доставките по чл.6, ал.2, всеки период или етап, за който е уговорено плащане, се смята за отделна доставка и данъчното събитие за нея възниква на датата на която плащането е станало дължимо. В случая извършваните от чешкото дружество доставки са с продължително изпълнение и ако за тях е уговорено плащане на определен период или етап, то всеки един от тях се смята за отделна доставка и данъчното събитие за нея възниква на датата, на която плащането е станало дължимо. В тази връзка следва да имате предвид, че ако за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец дружеството достигне облагаем оборот от 50000 лв. същото на основание чл.133, ал.1 във връзка с чл.96, ал.1 от ЗДДС следва да се регистрира по този закон чрез акредитиран представител.
Относно въвеждането, тестването и обучението на служителите на градския транспорт следва да имате предвид, че съгласно чл. 128 от ЗДДС когато основната доставка се съпътства от друга доставка и плащането е определено общо, приема се, че е налице една основна доставка. Характерът на основната доставка определя приложимия режим по ЗДДС. Поради това от изключителна важност в случая е основната доставка да бъде правилно определена. Критериите за това следва да бъдат комплексни. Най-общо, съпътстваща е тази доставка, която от гледна точка на получателя няма самостоятелно значение и същият не би сключил сделката, за да придобие самостоятелно предмета на тази доставка, а тя се явява необходимост, допълнение или повишаваща качеството добавка към другия, основен предмет на доставката. В случай, че тази доставка представлява самостоен интерес за клиента и плащането за нея не е определено общо с основната доставка, то ще е приложима разпоредбата на чл. 21, ал.2, т.З, б. “а“ от ЗДДС и мястото на изпълнение при доставката на тази услуга ще е мястото, където фактически се извършва услугата.
По трети въпрос:
Относно приложението на Наредба № 11 от 24 август 2006г. за възстановяване на платен данък върху добавената стойност на чуждестранни лица, установени и регистрирани за целите на данък върху добавената стойност на територията на общността следва да се има предвид, че наредбата се прилага за възстановяване на правомерно начисления данък върху добавената стойност на чуждестранни лица, установени и регистрирани за целите на данък върху добавената стойност в друга държава – членка на Общността, за закупените от тях стоки, получените услуги и осъществен внос на територията на страната. Следователно наредбата урежда случаите, в които чуждестранното лице не е установено в страната и не е извършило доставки на стоки и/или услуги с място на изпълнение на територията на страната съгласно ЗДДС.
По четвърти въпрос:
Съгласно параграф 1, т.8 от ДР на ЗКПО легалната дефиниция на понятието “авторски и лицензионни възнаграждения“ изключва от обхвата на този вид доход плащанията за придобиване правото на ползване на софтуер от местно лице, когато не е обект на търговско използване. Следователно, когато платецът на дохода получава копие от съответната програма като краен потребител, без да са му предоставени правата по копиране, размножаване, разпространяване, видоизменяне, публично представяне или други форми на търговско използване, тогава дохода не подлежи на облагане по реда на чл. 195, ал.1 от ЗКПО с данък при източника.
В случай, че е налице търговско използване, т.е. предоставяне за използване на авторски права, като право на копиране, разпространение и др., тогава доходът подлежи на облагане по реда на чл.195, ал.1 от ЗКПО. Данъкът е дължим в размера, предвиден в чл. 200, ал. 2 от ЗКПО
и е 10% върху брутната сума на дохода от авторски и лицензионни възнаграждения. СИДДО с Чешката република не предвижда възможност за редуциране на посочената данъчна ставка.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
//

Оценете статията

Вашият коментар