Данъчно третиране на доходи на командировани в Германия лица

ОТНОСНО: Данъчно третиране на доходи на командировани в Германия лица
В отговор на направеното от Вас запитване до органите при ТД на НАП . -Дирекция „СДО”, препратено ни по компетентност с писмо вх. № … от 21.06.2011г. при Дирекция „ОУИ”.., Ви уведомяваме за следното:
Според изложеното съдържание осъществявате дейност във ФР Германия по изпълнение на Договор за строителство. Имате командировани лица, за които престоя ще бъде по-кратък от 183 дни в календарната година и такива, които ще престоят повече от 183 дни.
Задавате следните въпроси:
1. Къде следва да се плаща данъка за командированите лице – в България или Германия?
2. В случай че към 31.12.2011г. някои от тези лица работят по трудов договор в България как следва да се направи годишното преизчисляване на дохода и данъка?
Следва да имате предвид, че изложената в писмото Ви фактическа обстановка не е достатъчно пълна и конкретизирана, поради което ще отговорим принципно на поставените въпроси. Съгласно чл.17, ал.3 от Данъчно осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/ писмените становища ангажират приходната администрация, и конкретни отговори могат да се предоставят на заинтересованите лица, ако изложат максимално изчерпателно конкретни факти и обстоятелства, касаещи извършваната дейност -продължителността на Договора между българския работодател и чуждестранното лице, поети ангажименти, права, отговорности, вида на труда на командированите работници, изплащане на доходи в пари или в натура от българския работодател, които могат да се третират като социални разходи и т.н., които са от значение за данъчното облагане.
Съгласно чл. 4, ал.1 от Закона за данъците върху доходите на физически лица /ЗДДФЛ/ местно физическо лице, без оглед на гражданството, е лице:
1. което има постоянен адрес в България, или
2. което пребивава на територията на България повече от 183 дни през всеки 12-месечен период, или
3. което е изпратено в чужбина от българската държава, от нейни органи и/или организации, от български предприятия, и членовете на неговото семейство, или
4. чийто център на жизнени интереси се намира в България.
За целите на ал. 1, т. 4 центърът на жизнените интереси се намира в България, когато интересите на лицето са тясно свързани със страната. При тяхното определяне могат да се вземат предвид семейството, собствеността, мястото, от което лицето осъществява трудова, професионална или стопанска дейност, и мястото, от което управлява собствеността си.
Не е местно физическо лице лицето, което има постоянен адрес в България, но центърът на жизнените му интереси не се намира в страната. /чл.4,ал.5 от ЗДДФЛ/
Нормата на чл.6 от ЗДДФЛ регламентира, че местните физически лица са носители на задължението за данъци за придобити доходи от източници в Р България и чужбина.
Следователно командированите от Вас работници са местни физически лица, независимо от продължителността на престоя им във ФР Германия.
На основание чл.24, ал.1 от ЗДДФЛ облагаемият доход от трудови правоотношения е трудовото възнаграждение и всички други плащания в пари и /или в натура от работодателя или за сметка на работодателя, с изключение на доходите, посочени в ал.2.
Разпоредбата на чл.24, ал.2, т.5 от ЗДДФЛ регламентира, че в облагаемия доход от трудови правоотношения не се включват:
а/ пътните и квартирни пари, доказани документално по реда на действащото законодателство;
б/ дневните командировъчни пари, но не повече от двукратния им размер, посочен в нормативен акт.
Такива нормативни актове са двете наредби: Наредбата за командировки в страната и Наредбата за служебните командировки и специализации в чужбина, с които следва да се съобразите при командироване на работниците си.
Независимо че като местни физически лица командированите работници и служители следва да се облагат в България за дохода както от страната така и от чужбина, в изпълнение на чл.75 от ЗДДФЛ, когато в данъчна спогодба или в друг международен договор, ратифициран от Р България, обнародван и влязъл в сила, се съдържат разпоредби, различни от разпоредбите на този закон, прилагат се разпоредбите на съответната данъчна спогодба или договор. Между РБ и ФР Германия има сключена Спогодба за избягване на двойното данъчно облагане и на отклонението от данъчно облагане с данъци на доходите и имуществото, ратифицирана със закон, приет от 41-ото НС на 19.05.2010г., влязла в сила от 21.12.2010г./ Обн.ДВ бр.6/18.01.2011 г.
Съгласно чл.14, ал.1 от Спогодбата заплати, надници и други подобни възнаграждения, получени от местно лице на едната договаряща държава въз основа на трудово правоотношение, се облагат с данък само в тази държава, освен ако трудът се полага в другата договаряща държава. Ако трудът се полага по този начин, така получените възнаграждения могат да се облагат с данък в тази друга държава.
Независимо от разпоредбата на ал.1 възнаграждение, получено от местно лице на едната договаряща държава за положен труд в другата договаряща държава, се облага само в първата посочена държава, ако:
а/ получателят пребивава в другата държава за период или периоди, ненадвишаващи общо 183 дни във всеки 12 месечен период, започващ или завършващ в съответната данъчна година, и
б/възнаграждението е платено от работодател или за сметка на работодател, който не е местно лице на другата държава, и
в/ възнаграждението не е за сметка на място на стопанска дейност, което работодателят притежава в другата държава. /ал.2 на чл.14 от Спогодбата/
Разпоредбите на ал.2 не се прилагат по отношение на възнаграждение за положен труд в рамките на преотдаване на професионална работна сила.
По отношение на понятието място на стопанска дейност на работодател в качеството му на данъчно задължено лице, следва да се има предвид текста на чл.13 от Закона за корпоративното и подоходно облагане /ЗКПО/ за приоритетно прилагане разпоредбите на Спогодбата, като определението се съдържа в чл.5 от Спогодбата.
Според описаните в писмото Ви факти относно продължителността на командированите работници и служители, при изпълнение на условията на чл.14 от Спогодбата, възнагражденията, които ще изплащате на някои от Вашите работници и служители за труда им в Германия могат да бъдат облагани в тази държава. Съгласно цитираната Спогодба, във връзка с премахването на двойното данъчно облагане приложение намира метода „Освобождаване с прогресия”, т.е. реализираните от съответните лица доходи ще бъдат освободени от облагане в България, доколкото приложимостта на данъчната ставка в страната е 10 на сто.
Имайте предвид, че компетентен да се произнесе по прилагане на разпоредбите на СИДДО е Дирекция „СИДДО” при ЦУ на НАП гр.София, след представяне на доказателства за работата в чуждата държава – договор, вид работа, продължителност и др.
Нормата на чл.49 от ЗДДФЛ регламентира задълженията на работодател за определяне на годишната данъчна основа, когато е работодател към 31.12. на данъчната година по основно трудово правоотношение на работник или служител и изчисляване пълния размер на данъка за годината.

Оценете статията

Вашият коментар