Данъчно третиране на доходи, получени от осъществяване на дейностите дърводелец и земеделски производител

3_303/03.02.2014 г.
ЗДДФЛ, чл. 29, ал. 1, т. 1, т. 2, б. “в“;
ЗДДФЛ, чл. 30
ЗДДФЛ, чл. 43, ал. 1 ;
ЗДДФЛ, чл. 67, ал. 1;
ЗМДТ, чл. 61з, ал. 1;
ЗМДТ, чл. 61м, ал.1, т. 3;
Относно: Данъчно третиране на доходи, получени от осъществяване на дейностите дърводелец и земеделски производител
Съгласно изложеното в него, лицето ерегистрирано като земеделски производител – пчелар от 2003 г. Освен това посочва, че е пенсионер и желае да изработва изделия от дърво. Допълнително е уточнено, че лицето има регистрация в Регионалната камара на занаятчиитекато занаятчия дърводелец, както и че е избрал да се облага по реда на чл. 29а от ЗДДФЛ.
Във връзка с горното желаеизразяване на становище относно данъчното третиране на получените доходи от осъществяване на дейностите дърводелец и земеделски производител.
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на ЗДДФЛ (обн. ДВ бр. 95/2006 г., посл. изм. ДВ бр.1 от 3 Януари 2014г.) и ЗМДТ (обн. ДВ. бр.117 от 10 декември 1997г., посл. изм. ДВ бр.101 от 22 Ноември 2013г.) изразяваме следното принципно становище:
Предвид факта, че през 2014г. лицето има регистрация като земеделски производител и както е уточнено допълнително не е избрало да се облага по реда на чл. 29а от ЗДДФЛ, следва да се обложат доходите получени в тези периоди катосе приложи разпоредбата на чл. 29, ал. 1, т. 1 от закона. Последната предвижда, че облагаемият доход от стопанската дейност се намалява с разходи за дейността в размер на 60 на сто за доходи от дейността на регистриран земеделски производител, за производство на непреработени продукти от селско стопанство, с изключение на доходите от производство на декоративна растителност.
Данъчното третиране на дейността по изработка на изделия от дърво по ЗДДФЛ е обвързано с упражняването на занаят.
Съгласно чл. 3, ал. 1 от Закон за занаятите (ЗЗ) занаят е дейност за производството на изделия и/или предоставянето на услуги по занаятчийски начин. Дейността се извършва от занаятчии – самостоятелно заети лица или обединени в дружества по Закона за задълженията и договорите /ЗЗД/.
Собственик на предприятие, организирано по занаятчийски начин, може да бъде самостоятелно зает занаятчия или лица, обединени в дружество по ЗЗД /чл. 5 от ЗЗ/.
В Приложение № 1 към чл.3, ал. 1 от ЗЗ в групата на народните художествени занаяти са посочени дейностите, свързани с изработката на дърво и дърворезба, съответно в т. 14 „художествена обработка на дърво“, в т. 21 „Изработване на дървени съдове и предмети за бита, копаничарство” и в раздел II. „Други” от същото приложение, в т. 55 „Ръчна изработка и ремонт на мебели”.
При положение, че като регистриран занаятчия лицето ще извършва някоя от горепосочените дейности, то получените доходи от тях ще се определят като доходи от упражняване на занаят и ще подлежат на облагане по реда на чл. 29 от ЗДДФЛ.
Съгласно § 1, т. 28 от допълнителните разпоредби /ДР/ на ЗДДФЛ “упражняване на занаят“ е производството на изделия или предоставянето на услуги, осъществявани от физическо лице, вписано в регистъра на занаятчиите, което не е регистрирано като едноличен търговец. На основание чл. 29, ал. 1, т. 2, б. “в“ от ЗДДФЛ, облагаемият доход от стопанска дейност на физическите лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон, се определя, като придобитият доход се намалява с разходи за дейността в размер на 40 на сто за доходи от упражняване на занаят, които не се облагат с патентен данък по реда на ЗМДТ.
Следователно, при изпълнение на горецитираните норми доходите, придобити от стопанска дейност като земеделски производител и занаятчия се облагат по чл. 29 – 30 от ЗДДФЛ. Съгласно чл. 30 от закона годишната данъчна основа се определя, като облагаемият доход по чл. 29, придобит през данъчната година, се намалява с вноските, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за данъчната година за своя сметка, а ако лицето не е самоосигуряващо се – с удържаните задължителни осигурителни вноски, които са за негова сметка, по реда на Кодекса за социално осигуряване и Закона за здравното осигуряване, както и с внесените в чужбина задължителни осигурителни вноски, които са за сметка на физическото лице.
Следва да се има предвид, че по силата на чл. 43, ал. 1 от ЗДДФЛ лице, придобило доход от стопанска дейност по чл. 29, дължи авансово данък върху разликата между облагаемия доход и вноските, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за своя сметка за месеците на тримесечието, през което е придобит облагаемият доход, а ако лицето не е самоосигуряващо се – между облагаемия доход и удържаните задължителни осигурителни вноски. На основание чл. 67, ал. 1 от ЗДДФЛ, когато платецът на дохода не е задължен да удържа и внася данъка, данъкът по чл. 43, 44 и 46 се внася от лицето, придобило дохода, в срок до края на месеца, следващ тримесечието на придобиване на дохода. В ал. 2 на същата норма е уредено, че не се внася авансов данък по чл. 43, ал. 6 и чл. 44, ал. 3 за доходи, придобити през четвъртото тримесечие на данъчната година. Доходите подлежащи на облагане по чл. 29 от ЗДДФЛ, следва да бъдат включени в декларациите по чл. 55 от същия закон, които се подават в указания в чл. 67, ал. 1 от с.з. срок.
При условие, че извършваната от лицето дейност като дърводелец не може да се отъждестви с нито една от тези, посочени в приложение № 1 към чл. 3, ал. 1 от ЗЗ, то същата ще има характер на патентна дейност, за която е налице следното данъчно третиране:
Съгласно чл. 61з, ал. 1 от ЗМДТ с окончателен годишен /патентен/ данък се облагат физическите лица, включително едноличните търговци при кумулативното изпълнение на следните условия:
– извършване на дейност, посочена в Приложение № 4 към глава втора, раздел VI (патентни дейности), регламентиращо дейностите, подлежащи на облагане с патентен данък;
-оборотът на лицето от предходната година да не надвишава 50 000 лв.;
– лицето неерегистрирано по ЗДДС, сизключениенарегистрациятазавътреобщностно придобиване по чл. 99 и чл. 100, ал. 2 от същия закон.
От Приложение № 4 към глава втора, раздел VI (патентни дейности), в т. 5 е посочена дейността „Дърводелски услуги”. За отнасянето на определени дейности към дърводелските услуги може да се ползва Класификацията на икономическите дейности, утвърдена със заповедна председателя на НСИ.
В случай, че лицето отговаря едновременно на всички гореизброени условия, то същото подлежи на облагане с окончателен годишен /патентен/ данък.
В разпоредбата на чл. 61з, ал 2 от ЗМДТ е регламентирано, че лицата, които извършват патентна дейност не се облагат по реда на ЗДДФЛ. Един от основните принципи на облагането с патентен данък е, че данъкът не е обвързан с размера на получените доходи, а с вида и мястото на извършваната патентна дейност. Следователно за разлика от другите видове доходи, облагани по ЗДДФЛ, тук не се формира облагаем доход (месечен или годишен) и съответно данъчна основа (месечна или годишна). Размерът на патентния данък се определя от Общинския съвет, в границите нормативно регламентирани в Приложение № 4 (патентни дейности) от ЗМДТ, като се съобразява местонахождението на обекта на територията на съответната община. Нормативно определените граници на патентния данък за дейността дърводелски услуги е от 50 до 780 лв. Определеният патентен данък е окончателен и не е обвързан с другите доходи, получени от лицето. Този принцип е заложен и в годишната данъчна декларация (ГДД) по чл. 50 от ЗДДФЛ, която следва да подадете до 30 април на годината, следваща годината на придобиване на дохода. Доходите от патентна дейност се попълват в Приложение № 7 към ГДД и същите не участват в общата годишна данъчна основа. В нея участват доходите по чл. 29 от ЗДДФЛ, които следва да се попълнят в приложение № 3.
Изключение от правилото на чл. 61з от ЗМДТ са случаите, когато в рамките на 12 последователни месеца едно физическо лице е прекратило патентна дейност и/или е образувало ново предприятие, което извършва патентна дейност, и сумарният оборот на двете предприятия е повече от 50 000 лв. за 12 последователни месеца, за новообразуваното предприятие не се прилага чл. 61з. В този случай за текущата данъчна година новообразуваното предприятие се облага по общия ред на ЗДДФЛ. Друга възможност за преминаване от облагане с патентен данък към облагане по ЗДДФЛ в рамките на текущата данъчна година, е когато оборотът на лицето превиши 50 000 лв. или лицето се регистрира по Закона за данък върху добавената стойност.
Обръщамевнимание, че съгласно чл. 61м, ал.1, т. 3 от ЗМДТ физическите лица, включително едноличните търговци, които са пенсионери и извършват патентна дейност, посочена в т. 5, 6, 8 – 15, 18 – 20, 25, 27 – 29 и 31 на приложение № 4, заплащат 50 на сто от определения патентен данък за съответната дейност, ако извършват дейността лично и не наемат работници през цялата данъчна година.
Следователно в качеството на пенсионер лицето би могло да заплаща патентния данък в намаления размер, ако са изпълнени изискванията на горецитираната правна норма.

Оценете статията

Вашият коментар