Данъчно третиране на доходите на физическите лица, извършващи таксиметров превоз на пътници.

Изх. № 24-33-24
Дата: 11.03.2008 год.
ОТНОСНО:Данъчно третиране на доходите на физическите лица,извършващи таксиметров превоз на пътници.
В отговор на Ваше писмено запитване, постъпило в Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението“ -…..и препратено по компетентност в Дирекция „Данъчно-осигурителна методология“ на Националната агенция за приходите (вх. № 24-33-24/12.02.2008 г.), Ви уведомявам следното:
Видно от изложеното в запитването, извършвате таксиметрова дейност с личен труд, вписан сте в регистър БУЛСТАТ като самоосигуряващо се лице и не сте регистриран като едноличен търговец. При така указаната фактическа обстановка е поставен въпросът как следва да се облагат доходите Ви от извършването на таксиметрова дейност през 2007 г. и 2008 г.
Условията и редът за извършване на таксиметров превоз на пътници са уредени със Закона за автомобилните превози и издадените във връзка с прилагането му подзаконови нормативни актове. Съгласно Наредба № 34 от 6 декември 1999 г. за таксиметров превоз на пътници (обн., ДВ бр.109 от 14 декември 1999 г., посл. изм. ДВ бр.103 от 7 декември 2007 г.), таксиметров превоз на пътници се извършва от търговци, притежаващи удостоверение за регистрация и издадено от кмета на общината или упълномощени от него длъжностни лица разрешение за таксиметров превоз на пътници (чл.З, ал.1). Съгласно същата наредба, таксиметров превоз на пътници може да се извършва и от водачи, извършващи дейността за своя сметка, от името на превозвач. (чл.З, ал.2). Тъй като водачите на леки таксиметрови автомобили извършват дейността от името на превозвач, за тях не е установено изискване да са регистрирани като търговци (чл.18 от наредбата).
1
Следователно, при условие, че не сте превозвач, не е налице нормативно основание дейността Ви да се смята за търговска и съответно доходите от тази дейност да се облагат по реда, предвиден за облагането на доходите от стопанска дейност като едноличен търговец.
Тъй като не извършвате дейността в качеството на търговец, доходите Ви от извършването на таксиметров превоз на пътници следва да се третират като доходи от друга стопанска дейност и по-конкретно – като доходи от упражняване на свободна професия. Основен аргумент в тази насока е разпоредбата на §1, т.29 от допълнителните разпоредби на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), в която е направено примерно изброяване на професии и са установени условията, при наличието на които физическите лица се смятат за лица, упражняващи свободна професия, а именно: когато осъществяват за своя сметка професионална дейност, не са регистрирани като еднолични търговци и са самоосигуряващи се лица по смисъла на Кодекса за социално осигуряване. Предвид изложеното в запитването, Вие отговаряте на посочените условия, поради което за целите на данъчния закон сте лице, упражняващо свободна професия, независимо, че водачите на леки таксиметрови автомобили не са визирани изрично в § 1, т.29 от ДР на ЗДДФЛ.
За данъчната 2007 г. облагаемият доход за доходите от упражняване на свободна професия се определя, като придобитият доход се намалява с 35 на сто разходи за дейността. Годишната данъчна основа се определя като облагаемият доход, придобит през данъчната година, се намалява с вноските, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за данъчната година за своя сметка. Годишната данъчна основа може да се намали с предвидените в ЗДДФЛ данъчни облекчения: за деца; за дарения; за лица с 50 и над 50 на сто намалена работоспособност; за лични вноски за доброволно осигуряване и застраховане и за лични вноски за осигурителен стаж при пенсиониране. Размерът на данъка се определя съгласно таблицата в чл.48 от закона и от определения данък се приспада данъкът, авансово удържан и/или внесен през данъчната година.
Във връзка с облагането на доходите от упражняване на свободна професия през 2008 г. е необходимо да се има предвид, че:
-данъчното облекчение за деца е отменено;
-както за целите на годишното, така и за целите на авансовото облагане,
нормативно признатите разходи за дейността са 25 на сто, а данъчната ставка – 10 на
сто.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар