Данъчно третиране на доходите от продажба на акции, придобити от участие в масовата приватизация.

3_2446 /05.09.2013 г.
ЗДДФЛ, чл.13, ал.1, т.3;
ЗДДФЛ, чл.14, ал.1;
ЗДДФЛ, § 1, т. 11 от ДР;
ЗДДФЛ, чл. 33, ал. 3, ал. 4 и ал. 6
Относно: Данъчно третиране на доходите от продажба на акции, придобити от участие в масовата приватизация.
Съгласно изложената фактическа обстановка в запитването и представените към него документи физическо лице притежава 40 бр. акции от капитала на „М” ЕАД гр. П, придобити от участие в масовата приватизация за 23 600 инвестиционни бона (40 бр.акции х единична цена в инв.бона – 590). През м. март 2013 г. същите са продадени за 1200 лв. чрез „Е” АД. В тази връзка се поставят въпроси относно определяне на цената на придобиване на акциите и изчисляване на данъка върху доходите от продажбата им.
Следва да се отбележи, че по въпроса относно данъчното третиране на доходите от продажба на акции, придобити от участие в масовата приватизация чрез инвестиционни бонове заместник изпълнителният директор на НАП, с писмо изх.№94-М-301/15.12.2007г., изразява следното становище:
На основание чл.13, ал.1, т.3 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) не са облагаеми доходите от разпореждане с финансови инструменти по смисъла на § 1, т. 11 от допълнителните разпоредби на закона. Съгласно§ 1, т. 11 от ДР на ЗДДФЛ “Разпореждане с финансови инструменти“ за целите на чл. 13, ал. 1, т. 3 са сделките:
а) с дялове на колективни инвестиционни схеми, акции и права, извършени на регулиран пазар по смисъла на чл. 73 от Закона за пазарите на финансови инструменти; права за целите на изречение първо са ценните книжа, даващи право за записване на определен брой акции във връзка с взето решение за увеличаване на капитала;
б) сключени при условията и по реда на обратно изкупуване от колективни инвестиционни схеми, допуснати за публично предлагане в страната или в друга държава – членка на Европейския съюз, или в държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство;
в) сключени при условията и по реда на търгово предлагане по глава единадесета, раздел II от Закона за публичното предлагане на ценни книжа, или аналогични по вид сделки в друга държава – членка на Европейския съюз, или в държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство.
Доходите от сделки с акции, които не са в обхвата на цитираната законова норма, подлежат на облагане по реда чл. 33, ал. 3 и свързаните с нея разпоредби на ЗДДФЛ. Съгласно чл. 33, ал. 3 от същия закон облагаемият доход от продажба или замяна на акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, както и от търговия с чуждестранна валута е сумата от реализираните през годината печалби, определени за всяка конкретна сделка, намалена със сумата от реализираните през годината загуби, определени за всяка конкретна сделка. Реализираната печалба/загуба за всяка сделка се определя, като продажната цена се намалява с цената на придобиване на финансовия актив (чл. 33, ал. 4 от ЗДДФЛ).
Относно цената на придобиване на акции във връзка с участие в масовата приватизация е необходимо да се има предвид, че съгласно чл. 2 от Наредбата за реда за издаването, оформянето и получаването на боновите книжки за участие на гражданите в приватизацията чрез инвестиционни бонове (отм., ДВ бр.73 от 1998 г.) инвестиционните бонове са с номинална стойност един инвестиционен лев, а съгласно чл.44а, ал.2 от Закона за преобразуване и приватизация на държавни и общински предприятия (отм., ДВ бр. 28/19.03.2002 г.) при плащане с инвестиционни бонове един бон се равнява на 1 лев. Аналогична е и разпоредбата на чл.5, ал.5, изр. трето от Закона за приватизационните фондове, съгласно която един инвестиционен бон се приравнява на един лев.
В настоящия случай, видно от запитването и приложените документи срещу единична цена на акция – 590 инвестиционни бона физическо лице е придобило продадените през настоящата година 40броя акции. Цената на придобиване на тези акции е 23 600 инвестиционни бона, равни на 23 600 неденоминирани лв. (23,60 деноминирани лв.). Следователно реализираната печалба от сделката е равна на продажната цена на акциите 1200 лв., намалена с цената на придобиването им – 23.60 лв.
По повод на поставения въпрос е необходимо и уточнението, че на основание чл.33, ал.6, т.7 от ЗДДФЛ, в случаите на продажба или замяна на имущество, придобито преди 1 януари 1998 г., цената на придобиване е документално доказаната цена на придобиване на имуществото, актуализирана до 1997 г. включително с общия индекс на потребителските цени, обявен от Националния статистически институт. Следователно в случай, че са придобити акциите преди 1 януари 1998 г., цената на придобиването им може да се актуализира за периода от датата на придобиване на акциите до 31 декември 1997 г. включително. Компетентен да предостави информация за общия индекс на инфлацията за интересуващия период е Националният статистически институт.
На основание чл.50, ал.1, т.1 във връзка с чл.14, ал.1 от ЗДДФЛ, облагаемите доходи от акции, придобити от местни физически лица, се декларират в годишната данъчна декларация и подлежат на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа.

Оценете статията

Вашият коментар