данъчно третиране на доставка, извършвана от лице, действащо от свое име и за чужда сметка съгласно разпоредбите на новия Закон за данък върху добавената стойност в сила от 01.01.2007 г.

Изх. № 24-34-327
Дата: 25.02.2008 г.
относно: данъчно третиране на доставка, извършвана от лице, действащо от свое име иза чужда сметка съгласно разпоредбите на новия Закон за данък върху добавената стойност в сила от 01.01.2007 г.
Във връзка с Ваши писмени запитвания с вх. №№ 24-34-326/17.04.2007 г. и 24-34-327/17.04.2007 г. по описа на ЦУ на НАП,Ви уведомява следното:
Според изложеното в запитването дружеството доставя стоки на консигнация на обредни домове в страната, които са на бюджетна издръжка. Посочвате, че възнамерявате да сключите договори със същите, като поставеният въпрос е как следва да се третират извършените на консигнация продажби на стоки, както и тяхното отчитане и документиране.
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси на основание чл.10, ал.1, т. 10 от Закона за националната агенция за приходите изразявам следното становище:
С договора за консигнация доверителят (консигнантьт) предоставя на довереник (консигнатор) стоки за продажба на трети лица. Консигнаторът продава стоките от свое име и се отчита на доверителя за извършените продажби.
На първо място следва да се отбележи, че договорът за продажба на стоки на консигнация е споразумение между доверител и консигнатор, по силата на което консигнаторът се задължава срещу възнаграждение да извърши по поръчка на доверителя сделка с трето лице. В този случай консигнаторът действа от свое име и за сметка на доверителя. Консигнаторът става носител на права, които му дават възможност да извършва доставки към третото лице от свое име и за сметка на доверителя.
Следва да се отбележи, че при подобни взаимоотношения са налице три доставки:
-между консигнатора и третото лице – при изпълнение на доставката по предоставяне на
услугата. Съгласно чл. 349 от Търговския закон /ТЗ/, тази доставка е основана в изпълнение
поръчкатана доверителя,т.е.тяе резултат на изпълнителна сделка,при която доставчик е
комисионерът, а получател – третото лице;
-между доверителяиконсигнатора-припрехвърляне резултата от изпълнителната
доставка. Съгласно чл. 355 от ТЗ при тази доставка комисионерът е длъжен да отчете резултатите от
изпълнителната сделка пред доверителя и да получи правата върху стоката, които е прехвърлил на
третото лице. В данъчната практика гази сделка е позната като отчетна сделка. При доставката,
основана на отчетна сделка доставчик е консигнаторът, а получател е доверителят. Данъчната
основа на тази доставка с еднаква с данъчната основа на изпълнителната доставка.
-между консигнатора и доверителя – при възлагане на доставката. Предметът на тази
доставка, основана на учредителна сделка, е комисионната услуга, регламентирана в чл. 51 от ТЗ,
при която доставчик е комисионерът, а получател – доверителят.
Имайки предвид горните три доставки ще се определи данъчната основа. Данъчната основа на първата доставка (между консигнатора и третото лице) ще се определи по общите правила на закона. Данъчната основа на втората доставка (между доверителя и консигнатора), е равна на данъчната основа на първата доставка. Данъчната основа на третата доставка (между консигнатора и
1
доверителя) евъзнаграждението наконсигнатора,която включваи обезщетението за извършените от него разходи във връзка с доставката, ако такова е уговорено.
С влизане в сила на ЗДДС от 01 януари 2007 г. при продажба на стоки на консигнация се създаде изричен регламент, съгласно който данъчните основи по отчетната сделка и изпълнителната сделка трябва да бъдат равни – чл. 127, ал. 2, т. 2 от ЗДДС. В случаите, когато данъчната основа на доставката между доверителя и консигнатора се различава от данъчната основа на доставката към третото лице е приложима разпоредбата на чл. 127, ал. 4 от ЗДДС.
Данъчното събитие при доставката между доверителя и консигнатора възниква на датата, на която стоките фактически са предадени съгласно разпоредбата на чл. 25, ал. З, т. 1 от ЗДДС, независимо от обстоятелството, че в този момент между доверителя на консигнатора не се извършва прехвърляне на правото на собственост върху стоките, с които консигнаторът ще се разпореди впоследствие към трети лица. Същата не може да бъде по-късна от датата на възникване на данъчното събитие за доставката между довереника и третото лице.
С оглед променената с новия ЗДДС нормативна уредба на посочените сделки следва да имате предвид, че на датата, на която се предоставят стоките за продажба на консигнация на обредните домове, възниква данъчно събитие съгласно чл. 25, ал. З, т. I от ЗДДС. По силата на чл.25, ал. 5, т. 1 от същия закон данъкът по доставката става изискуем и за регистрираното по ЗДДС лице – доверител възниква задължение да го начисли по реда на чл. 86 от ЗДДС.
Съгласно чл. 127, ал. З от ЗДДС когато довереникът е нерегистрирано по този закон лице, при определяне на данъчната основа за доставката между консигнатора и доверителя се смята, че договорената цена за доставката между консигнатора и третото лице включва данъка.
В § 10 от ПЗР на ЗДДС законодателят е уредил заварените случаи, като с оглед създадения преходен режим когато стоките са били фактически предоставени от комитент/доверител на комисионер/довереник и не са доставени от комисионера/довереника на трето лице, смята се, че данъчното събитие на доставката на стоките между комитента/доверителя и комисионера/довереника възниква на датата на възникване на данъчното събитие за доставката на стоките на третото лице.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
//

Оценете статията

Вашият коментар