данъчно третиране на доставка на поземлен имот по реда на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)

3_2886/04.11.2013 г.
ЗДДС, чл. 45, ал. 1;
ЗДДС, чл. 45, ал. 5, т. 1;
ЗУТ, § 5, т. 11 от ДР
Относно: данъчно третиране на доставка на поземлен имот по реда на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)
Според изложеното в запитването дружество ще закупува незастроен поземлен имот, попадащ в строителен квартал 288 по плана на гр. В. Към запитването е приложен договор за покупка, с който собственикът го владее към днешна дата. Допълнително са представени 2 бр. скици на имота, Заповед № …./……..1996 г. на кмета на Община – В и Решение от ……1997 г. на ………..окръжен съд.
Във връзка с горното се поставя въпросът при закупуването на този недвижим имот ще се дължи ли ДДС?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на ЗДДС (обн. ДВ, бр. 63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 68 от 02.08.2013 г.) и Правилника за прилагане на ЗДДС (ППЗДДС, обн. ДВ, бр. 76 от 15.09.2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 20 от 28.02.2013 г.) изразяваме следното становище:
Съгласно чл. 45, ал. 1 от ЗДДС освободена доставка е прехвърлянето на правото на собственост върху земя, учредяването или прехвърлянето на ограничени вещни права върху земя, както и отдаването й под наем или аренда.
Същевременно в нормата на ал. 5 на чл. 45 от ЗДДС са изброени доставки, по отношение на които ал. 1 не се прилага. Сред тях е прехвърлянето на правото на собственост върху урегулиран поземлен имот по смисъла на Закона за устройство на територията, с изключение на прилежащия терен към сгради, които не са нови. Видно от текста на разпоредбата, за да се определи вида на имота ЗДДС използва дадени легални дефиниции в друг нормативен акт, в случая Закона за устройство на територията /ЗУТ/. В дефинитивната си част последният прави ясно разграничение между „поземлен имот“ и „урегулиран поземлен имот“.
По смисъла на § 5, т. 2 от ДР на ЗУТ “поземлен имот“ е част от територията, включително и тази, която трайно е покрита с вода, определена с граници съобразно правото на собственост. Според т. 11 от § 5 на ДР на ЗУТ “урегулиран поземлен имот“ или „урегулиран имот“ е поземлен имот, за който с подробен устройствен план са определени граници, достъп от улица, път или алея, конкретно предназначение и режим на устройство.
От дефиницията е видно, че за да бъде определен един поземлен имот като урегулиран, на първо място е необходимо наличието на подробен устройствен план,в който същият да фигурира с посочените характеристики. Последните са дадени алтернативно, а не кумулативно. Следва да се отбележи, че план за регулация и застрояване /ПРЗ/, план за регулация /ПР/ и план за застрояване /ПЗ/ са видове подробни устройствени планове /ПУП/ съгласно чл. 110, ал. 1 от ЗУТ.
С оглед приложените скици към запитването е налице одобрен застроителен и регулационен план със заповед № …../…….1994 г. на Община – В. Съгласно чл. 21, ал. 1 отЗакона за териториално и селищно устройство (отм.) със застроителен и регулационен план се регулират улици, пътища и имоти за обекти – публична държавна и общинска собственост, урегулират се имоти – частна собственост, ако не са били урегулирани, и се определя конкретното предназначение на всеки имот, както и застрояването в имотите за застрояване. Предвид това, че за имота има одобрен застроителен и регулационен план с утвърдени дворищно-регулационни граници и предвидено конкретно застрояване следва, че същият представлява урегулиран поземлен имот.
От друга страна в случаите, в които в представената документация във връзка с прехвърляне на собственост на поземлен имот няма изрично посочване дали даден имот представлява урегулиран поземлен имот /УПИ/, но има данни да се счете, че същият представлява УПИ, с цел превантивно спазване на ЗДДС е необходимо да бъде изискана информация за вида на имота от техническата служба към съответната общинска /районна/ администрация, както и за момента, към който имотът е придобил такъв статут.
Предвид изложеното, ако към момента на прехвърляне правото на собственост върху имота, същият е урегулиран поземлен имот по смисъла на ЗУТ /чл. 45, ал. 5, т. 1 от ЗДДС/, то тогава доставката е облагаема и на датата на възникване на данъчното събитие, определена по правилото на чл. 25, ал. 2 от ЗДДС /датата на прехвърляне на собствеността/ за доставчика – регистрирано по ЗДДС лице, ще възникне задължение за начисляване на данъка по реда на чл. 86 от ЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар