данъчно третиране на доставка на стоки или услуги, по които получатели са Въоръжени сили на други държави, които са страни по Северноатлантическия договор по реда на Закона за данък върху добавената с

Изх. № 92-00-1374/13
Дата: 16.01.2014 год.
ЗДДС, чл. 173, ал. 6;
ППЗДДС, чл. 109, ал. 3, т. 1;
ППЗДДС, чл. 109, ал. 3, т. 2, буква „а”;
ДР на ППЗДДС, §1, т. 5, буква”г”.
Относно: данъчно третиране на доставка на стоки или услуги, по които получатели са Въоръжени сили на други държави, които са страни по Северноатлантическия договор по реда на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)
Във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № ……………… е изложена следната фактическа обстановка:
Военновъздушните сили на …………… планират да проведат на летище ……… Европейска тактическа тренировка по въздушен транспорт. Тренировката се планира и организира по програмата за Европейски флот за въздушен транспорт, към която Република България се присъединява с Решение на Министерския съвет № ………. г. и е част от инициативата на Европейската агенция по отбрана за развитие на отбранителни способности в Европейския съюз.
Участие в тренировката с …………… самолет са потвърдили Военновъздушните сили на ………… държави, които са страни по Северноатлантическия договор. Самолетите ежедневно ще бъдат зареждани с авиационно гориво на летище …….., което Военновъздушните сили – участници в тренировката ще си закупуват от търговец.
Въпросите Ви са:
Приложима ли е нулева ставка на данък върху добавената стойност при доставка на авиационно гориво, както и за други доставки, свързани с извършването на тренировката (кетъринг, хотелско настаняване, рент-а-кар и други) за Военновъздушните сили – участници в тренировката? Оригинал или копие на удостоверението за освобождаване от задължение за заплащане на данък по чл. 109, ал. 3, т. 2, б. “а” от Правилника за прилагане на Закана за данък върху добавената стойност (ППЗДДС) следва да бъде прилагано за всяка доставка?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба по зададените от Вас въпроси на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите изразявам следното становище:
За облагаемите доставки на стоки и услуги с място на изпълнение на територията на страната, по които получатели са въоръжени сили на други държави, които са страни по Северноатлантическия договор и Република България не им е държава домакин е приложима нулева ставка на данъка върху добавената стойност (чл. 173, ал. 6 от ЗДДС).
По смисъла на § 1, т. 5, б “г” от ДР на ППЗДДС държава домакин е държавата, чиито въоръжени сили взимат участие в общи отбранителни действия в друга държава – за въоръжени сили на държавите, които са страни по Северноатлантическия договор.
Предвид това, че получатели по доставките на авиационно гориво, както и на доставки, свързани с извършването на тренировката (кетъринг, хотелско настаняване, рент-а-кар и други), които са с място на изпълнение на територията на страната са Военновъздушните сили, като въоръжени сили на други държави, които са страни по Северноатлантическия договор и Република България не е държава домакин на тези лица е приложима разпоредбата на чл. 173, ал. 6 от ЗДДС, съответно нулева ставка на данъка върху добавената стойност.
Съгласно чл. 109, ал. 3, т. 1 и 2, б. “а” от ППЗДДС, за прилагане на нулевата ставка на данъка доставчикът е длъжен да разполага с фактура за доставката и удостоверение за освобождаване от задължение за заплащане на данък по образец – приложение към Регламент (ЕС) № 282/2011 (чл. 151 от Директива 2006/112/ЕС), потвърдено от съответния компетентен орган на държавата членка домакин – за въоръжени сили на държави, които са страни по Северноатлантическия договор, на които Република България не е държава домакин.
В тази връзка, за да се приложи нулева ставка на данъка върху добавената стойност за получените доставки от Военновъздушните сили – участници в тренировката, същите следва да предоставят на доставчика оригинал на удостоверение за освобождаване от задължение за заплащане на данък по образец – приложение към Регламент (ЕС) № 282/2011 на Съвета от 15 март 2011 г., потвърдено от съответния компетентен орган на държавата, която им е домакин.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ:
/БОЙКО АТАНАСОВ/

Оценете статията

Вашият коментар