данъчно третиране на доставка на стоки по реда на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)

Изх. № 24-34-52
Дата: 21.06.2014 год.
ЗДДС, чл. 7, ал. 1;
ЗДДС, чл. 12, ал. 1;
ЗДДС, чл. 28;
ЗДДС, чл. 173, ал. 1;
ЗДДС, чл. 173, ал. 6, т. 1, буква „б“;
ЗДДС, чл. 173, ал. 6, т. 2.
Относно: данъчно третиране на доставка на стоки по реда на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)
В Протокол за писмено запитване № 1/26.03.2014 г. на ТД на НАП …., дирекция СДО, изпратен от Дирекция ОДОП … и постъпил в ЦУ на НАП с вх. № 24-34-52/07.04.2014 г., е изложена следната фактическа обстановка:
Българско дружество, регистрирано по ЗДДС, извършва доставки на стоки, по които получател е панамско дружество, като същите са предназначени за Въоръжените сили на САЩ. Във връзка с извършените доставки е предоставен договор, сключен между двете дружества. В подадените от българското дружество справки-декларации за ДДС и отчетни регистри към тях тези доставки са отчетени като износ (доставки по глава трета от ЗДДС). В издадените фактури за доставките, по които получател е панамското дружество, като основание за прилагане на нулева ставка е посочен чл. 28 от ЗДДС или доставки по глава трета от ЗДДС. За доказване прилагането на нулевата ставка на ДДС са представени НАТО манифести, в които като получател на стоката са посочени Въоръжените сили на САЩ. По така извършените доставки от българското дружество няма представени митнически декларации, в които същото да е вписано като износител. При извършена проверка в информационната система на Агенция “Митници” e установено, че по цитираните документи не е регистриран износ. Видно е, че по представените манифести имат печати на съответно митническо учреждение, както и на Въоръжените сили на САЩ. Също така от тях е видно и че стоката е предназначена за градове в Германия, малка част от стоките са предназначени за Румъния, а по един от представените манифести стоката е предназначена за САЩ. Транспортът на стоките започва от територията на страната и е осъществен със самолети, влакове и специални транспортни средства. За осъществения транспорт извън територията на Република България българското дружество разполага само с НАТО манифести. Няма писмени потвърждения от кого и къде са получени стоките. В запитването е посочено, че панамското дружество не е регистрирано за целите на ДДС в България или в друга държава членка и няма валиден ДДС номер. Плащанията по доставките от панамското дружество се извършват чрез прихващане.
Въпросите Ви са:
1. Какво е данъчното третиране по ЗДДС извършените от българското дружество доставки?
2. Каква следва да е ставката за облагане с ДДС на тези доставки?
3. При така извършените доставки следва ли да се прилага и как Споразумение по прилагане относно освобождаване от данъци и данъчни облекчения в изпълнение на Споразумението между правителството на Република България и правителството на САЩ за сътрудничество в областта на отбраната? Ако не следва да се прилага, какво е основанието?
Предвид изложената фактическа обстановка, съобразявайки относимата нормативна уредба и на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, изразявам следното становище:
1. По отношение прилагането на Споразумение по прилагане относно освобождаване от данъци и данъчни облекчения в изпълнение на Споразумението между правителството на Република България и правителството на САЩ за сътрудничество в областта на отбраната
Съгласно чл. 173, ал. 1 от ЗДДС за доставки, които са освободени от данък върху добавената стойност по силата на международни договори, спогодби, споразумения, конвенции или други подобни, по които Република България е страна, ратифицирани и обнародвани по съответния ред, се прилага нулева ставка на данъка, включително за частта от доставката, която е финансирана със средства от републиканския или общинските бюджети или със заеми, по които гарант е държавата.
Със Споразумението между правителството на Република България и правителството на Съединените американски щати за сътрудничество в областта на отбраната, ратифицирано със Закон, приет от 40-то Народно събрание на 26.05.2006 г., обн. ДВ бр. 55 от 2006 г., в сила от 12.06.2006 г., се предвижда освобождаване от данъци за официални нужди на силите на Съединените щати. В чл. 16, т. 1 от това споразумение е регламентирано: “По отношение на данъка върху добавената стойност (ДДС) или подобни или заменящи го данъци се прилага освобождаване към момента на покупката от или за нуждите на силите на Съединените щати на материали, припаси, услуги, оборудване и друга собственост, придобити за крайно потребление от силите на Съединените щати или които в крайна сметка ще бъдат вложени в предмети или съоръжения, използвани от силите на Съединените щати.“
По смисъла на чл. ІІ, т. 1 от Споразумението между правителството на Република България и правителството на Съединените американски щати за сътрудничество в областта на отбраната “сили на Съединените щати“ означава съвкупността от членовете на силата, цивилния компонент и цялата собственост, оборудване и материали на силите на Съединените щати, намиращи се на територията на Република България.
Следователно, за да е налице освобождаване от данък върху добавената стойност на извършваните от българското дружество доставки на стоки, Въоръжените сили на САЩ, за които са предназначени същите, следва да се намират на територията на Република България. Т.е., не е налице основание за освобождаване от данък върху добавената стойност по чл. 173, ал. 1 от ЗДДС на извършваните от българското дружество доставки на стоки, които са предназначени за Въоръжените сили на САЩ, намиращи се на територията на Германия, Румъния или САЩ.
2. Данъчно третиране на доставките на стоки, предназначени за Въоръжените сили на САЩ, намиращи се на територията на Германия, Румъния или САЩ
2.1. По приложението на чл. 173, ал. 6 от ЗДДС
Съгласно разпоредбата на чл. 173, ал. 6, т. 1, б. “б” и т. 2 от ЗДДС за облагаемите доставки на стоки и услуги с място на изпълнение на територията на страната се прилага нулева ставка на данъка, когато са изпълнени едновременно следните условия:
1. получатели са въоръжени сили на други държави, които са страни по Северноатлантическия договор и
2. Република България не е държава домакин на лицата по т. 1.
В случая по отношение на доставките на стоки, извършени от българското дружество, е неприложимо и освобождаването по чл. 173, ал. 6 от ЗДДС, тъй като въпреки че стоките са предназначени за Въоръжените сили на САЩ – държава – страна по Северноатлантическия договор, същите не са получател по доставките, а получател по тях е панамското дружество.
За пълнота на изложението уточняваме, че чл. 173, ал. 6 от ЗДДС би бил приложим, ако получател по доставката са Въоръжените сили на САЩ, което би могло да се докаже с фактура, издадена от ревизираното дружество към същите, както и удостоверение за освобождаване от задължение за заплащане на данък по образец – приложение към Регламент 282/2011 (чл. 151 от Директива 2006/112/ЕС), потвърдено от съответния компетентен орган на държавата членка домакин – съгласно чл. 109, ал. 3 от ППЗДДС. “Държава домакин” за целите на чл. 109 от ППЗДДС е държавата, чиито въоръжени сили взимат участие в общи отбранителни действия в друга държава – за въоръжени сили на държавите, които са страни по Северноатлантическия договор (§ 1, т. 5, б. “г“ от ППЗДДС).
2.2. По приложението на чл. 7, ал. 1 от ЗДДС за доставки на стоки, предназначени за Въоръжените сили на САЩ, намиращи се на територията на Германия или Румъния
Прилагането на нулева ставка за ВОД е допустимо само когато правото да се разпорежда като собственик със стоката е прехвърлено на получателя по доставката, стоката е изпратена или превозена в друга държава членка и вследствие на това изпращане или превозване стоката е напуснала физически територията на страната и получателят е данъчно-задължено лице, регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка. В тази връзка налице е основание за облагане на доставките на стоки с нулева ставка за ВОД, в случай, че:
– панамското дружество е регистрирано лице за целите на ДДС в друга държава членка, и
– стоките се транспортират от територията на страната до територията на друга държава членка, и
– българското дружество разполага с документите, посочени в чл. 45 от Правилника за прилагане на Закона за данъка върху добавената стойност (ППЗДДС).
2.3. По приложението на чл. 28 от ЗДДС за доставки на стоки, предназначени за Въоръжените сили на САЩ, намиращи се на територията на САЩ
За доставките е приложима нулева ставка на данъка върху добавената стойност съгласно чл. 28, т. 2 от ЗДДС в случаите, когато българското дружество извършва доставки на стоки, предназначени за Въоръжените сили на САЩ на територията на САЩ с получател панамското дружество, ако:
-панамското дружество не е установено на територията на страната и
– българското дружество – доставчик разполага с документите, посочени в чл. 21, ал. 1 от ППЗДДС.
За доказване на доставките по чл. 28, т. 2 от ЗДДС доставчикът следва да разполага с документите, посочени в чл. 21, ал. 1 от ППЗДДС. В тази връзка дружеството следва да разполага с фактура за доставката, документ за превоза на стоките и митнически документ, в който дружеството е вписано като износител на тези стоки, като митническият документ е заверен, след потвърдено напускане на стоките от изходно митническо учреждение илидруг документ, удостоверяващ износа – в случаите, когато е налице възможност да не се подава митнически документ съгласно митническото законодателство. В случай, че тези документи, разгледани във взаимовръзка с останалите документи, издадени по повод на доставката, могат да обусловят категоричен извод за обстоятелството, че стоките, предмет на доставката към панамското дружество, са изпратени или превозени от място на територията на страната до трета страна – САЩ, то за доставката би била приложима нулева ставка на данъка, съгласно чл. 28, т. 2 от ЗДДС.
По отношение митническия документ, с който се удостоверява износа, Ви уведомяваме, че въпросът е от компетенциите на Агенция “Митници”.
2.4. По приложението на чл. 12 във връзка с чл. 66 от ЗДДС
2.4.1. В случай, че получател по доставката е панамското дружество, налице е основание за облагане на доставките на стоки със ставка 20 на сто по силата на ЗДДС, в случай, че:
-панамското дружество е установено на територията на страната, или
– панамското дружество не е регистрирано лице за целите на ДДС в друга държава членка, или
-ако българското дружество не разполага с документите, посочени в чл. 21, ал. 1 от ППЗДДС, или
-ако българското дружество не разполага с документите, посочени в чл. 45 от ППЗДДС.
На основание чл. 12, ал. 1 от ЗДДС облагаема доставка е всяка доставка на стока по смисъла на чл. 6, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, освен в случаите, в които този закон предвижда друго. Мястото на изпълнение при доставка на стока е регламентирано в чл. 17 от закона. Съгласно чл. 17, ал. 2 от ЗДДС мястото на изпълнение при доставка на стока, която се изпраща или превозва от доставчика, получателя или от трето лице, е местонахождението на стоката към момента, в който се изпраща пратката или започва превозът й към получателя. Предвид обстоятелството, че стоките се намират на територията на страната към момента, в който се изпраща същата или започва превозът й към получателя, мястото на изпълнение е на територията на страната. Тъй като не попада в изрично посочените като освободени доставки по Глава четвърта от ЗДДС, доставката на стоки е облагаема доставка. Данъкът е изискуем от регистрирано по този закон лице – доставчик по облагаема доставка (чл. 82, ал. 1 от ЗДДС). Следователно за българското дружество възниква задължение за начисляване на данък върху добавената стойност за доставките.
2.4.2. В случай, че получател по доставката са Въоръжените сили на САЩ, налице е основание за облагане на доставките на стоки със ставка 20 на сто по силата на ЗДДС, в случай, че не се представят посочените в чл. 109, ал.3 от ППЗДДС документи.
Междувременно в ЦУ на НАП постъпи писмо с вх. № 04-17-12/23.04.2014 г., с което Министерство на икономиката и енергетиката предоставя информация във връзка с горепосочените доставки. Приложено, изпращаме Ви същото по компетентност.
Приложено, изпращаме Ви за сведение и писмо на ревизираното дружество, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № 26-С-192/24.04.2014 г., с което са предоставени документи във връзка с горепосочените доставки на стоки.
Приложение: 1. писмо с вх. №04-17-12/23.04.2014 г. – копие – 1 л. и приложени документи към него – копия – 14 л.
2. писмо с вх. № 26-С-192/24.04.2014 г. – оригинал – 3 л. и приложени документи към него – копия – 86 л.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР
НА НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ
/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/

Оценете статията

Вашият коментар