данъчно третиране на доставка на стоки по реда на ЗДДС.

В Дирекция ”ОДОП” – ………………… постъпи писмено запитване с вх. № ………/04.09.2014 г., относно данъчно третиране на доставка на стоки по реда на ЗДДС.
В запитването е изложена следната фактическа обстановка: Дружество, регистрирано по ЗДДС търгува с авточасти и осветителни тела. Потенциален негов клиент е фирма от Канарските острови с идентификационен номер В 76170281. Стоката няма да напуска ЕС. Същата ще се транспортира до Гърция, а фактурата ще се издаде на фирмата, регистрирана на канарските острови.
В запитването са зададени следните въпроси:
1. Българската фирма следва ли да начисли и плати ДДС на продадената стока и на кое основание?
2. Трябва ли да се подава VIES-декларация?
3. Какви документи трябва да съпровождат стоката?
4. От значение ли е за чия сметка ще се извърши транспортирането на стоките от България до Гърция?
Съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси, изразявам следното становище:
Първи, трети и четвърти въпрос: По смисъла на чл. 7, ал. 1 от ЗДДС, вътреобщностна доставка на стоки е доставката на стоки, транспортирани от или за сметка на доставчика – регистрирано по този закон лице, или на получателя от територията на страната до територията на друга държава членка, когато получателят е данъчно задължено лице или данъчно незадължено юридическо лице, регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.
За да е приложим режимът, установен за ВОД, за дадена доставка на стоки следва да са налице кумулативно следните условия:
1. Доставчикът е регистрирано по ЗДДС лице на територията на страната към датата на възникване на данъчното събитие.
2. Получателят е регистрирано лице за целите на ДДС в друга държава членка.
3. Предмет на доставката са стоки.
4. Възмездност на доставката.
5. Транспортиране на стоките от територията на страната до територията на друга държава членка.
Разпоредбата на чл. 53 от ЗДДС определя вътреобщностните доставки като облагаеми доставки с нулева ставка на данъка.
Канарските острови са част от Кралство Испания, но същите не се включват в териториите на държавите членки на основание § 1, т. 2, б.“а“ от ДР от ЗДДС.
От изложената в запитването фактическа обстановка не става ясно дали фирмата регистрирана на Канарските острови е регистрирана за целите на ДДС в държава членка.
Тъй като режимът на ВОД е изключение от общия режим на доставките, които като правило се облагат със стандартна ставка в държавата членка на доставчика, доказването на вътреобщностния характер на доставката е в тежест на доставчика.
За удостоверяване наличие на обстоятелства за ВОД е необходимо получателят по доставката да разполага с валиден идентификационен номер, издаден от друга държава членка. Липсата на валиден номер на получателя, издаден от друга държава членка при ВОД по чл. 7, ал. 1 от ЗДДС води до третирането на тези доставки като такива с място на изпълнение на територията на страната и облагането им /ако са облагаеми такива/ с приложимата съгласно чл. 66, ал. 1, т. 1 от ЗДДС ставка от 20 %.
При условие, че регистрираната на Канарските острови фирма има валиден номер издаден от друга държава членка и притежавате документите визирани в чл. 45 на ППЗДДС ще е приложима нулевата ставка на данъка. Съгласно посочената правна норма за доказване на вътреобщностна доставка на стоки, доставчикът следва да разполага със следните документи:
1. документ за доставката – фактура за доставката, в която, когато получателят е регистриран за целите на ДДС в друга държава членка, се посочва идентификационният номер по ДДС на получателя, издаден от държава членка, под който номер му е извършена доставката.
2. документи, доказващи изпращането или транспортирането на стоките от територията на страната до територията на друга държава членка.
В зависимост от лицето, извършило транспорта, с разпоредбата на чл. 45, ал. 2 от ППЗДДС са определени следните документи, доказващи транспортирането на стоките:
а/ транспортен документ или писмено потвърждение от получателя или упълномощено от него лице, удостоверяващи, че стоките са получени на територията на друга държава членка – в случаите, когато транспортът е извършен от получателя или от трето лице за сметка на получателя; в писменото потвърждение се посочват дата и място на получаване, вид и количество на стоката, вид, марка и регистрационен номер на превозното средство, с което е извършен транспортът, име на лицето, предало стоките; 
б/ транспортен документ, удостоверяващ, че стоките са получени на територията на друга държава членка – когато транспортът е извършен от доставчика или от трето лице за сметка на доставчика.
Втори въпрос: Регистрираното лице, което е извършило за данъчния период вътреобщностни доставки, доставки като посредник в тристранна операция или доставки на услуги по чл. 21, ал. 2 с място на изпълнение на територията на друга държава членка, заедно със справка-декларацията по ал. 1 подава и VIES-декларация за тези доставки за съответния данъчен период.
Предвид гореизложеното, при условие, че са налице условията визирани в чл. 7 от ЗДДС и притежавате документите посочени в чл. 45 от ППЗДДС, удостоверяващи извършването на вътреобщностна доставка на стоки, за Вас възниква задължение за подаване на VIES-декларация.

Оценете статията

Вашият коментар