данъчно третиране на доставки на услуги при работа по движима вещ, извършени на територията на друга държава – членка по смисъла на ЗДДС

3_ 3183/06.07.2009 г.
ЗДДС, чл. 21, ал. 2, т. 3, б. „в”, чл. 128
Относно: данъчно третиране на доставки на услуги при работа по движима вещ, извършени на територията на друга държава – членка по смисъла на ЗДДС
Според изложеното в запитването “А” ООД извършва разходи за ремонт на товарен автомобил на територията на Германия по време на извършване на редовен курс България-Германия. МПС аварира на пътя и с кола на пътна помощ е транспортирано до сервиза за извършване на необходимия ремонт. Приложени са 3 бр. фактури на чужд език, без да са придружени с превод на български език. Посочено е, че във фактурата, свързана с горното са включени: „резервни части, труд и услугата на пътна помощ”. Другата фактура е за „смяна на огледало”, което е също по време на извършване на курс България-Германия-България. За третата приложена фактура е пояснено, че е за смяна на четири броя гуми за МПС, неотговарящи на изискванията, което е установено след извършена проверка от органите на КАТ в Германия.
Поставеният въпрос е следва ли по приложените фактури като получател по доставките да се начисли ДДС?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на ЗДДС /обн. ДВ бр. 63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ бр. 23 от 27 март 2009 г./ и Правилник за прилагане на закона за данък върху добавената стойност /ППЗДДС, обн. ДВ, бр. 76 от 15 септември 2006г., посл. изм. ДВ, бр. 4 от 16 януари 2009 г./ изразяваме следното принципно становище:
Съгласно чл. 8 от ЗДДС услуга е всичко, което има стойност и е различно от стока, от парите в обръщение и от чуждестранната валута, използвани като платежно средство. На облагане с данък върху добавената стойност подлежат всички облагаеми доставки на услуги, съгласно чл. 2 от ЗДДС, които са с място на изпълнение на територията на страната и не са с предмет на освободени доставки. Следователно съществен елемент на облагане на доставките на услуги е мястото на изпълнение на тези доставки.
Общите принципи при определяне на мястото на изпълнение при доставка на услуга са уредени в чл. 21 от ЗДДС и са обвързани с мястото, където доставчикът е установил своята независима икономическа дейност или има постоянен обект, от който се извършва доставката, а в случаите, когато няма такова място или обект – с мястото на неговото постоянно или обичайно пребиваване.
Същевременно изключенията от основното правило по чл. 21, ал. 1 от ЗДДС са регламентирани в чл. 21, ал. 2 и ал. 3 от ЗДДС.
Съгласно разпоредбата на чл. 21, ал. 2, т. 3, б. „в“ от ЗДДС мястото на изпълнение при доставка на услуга е мястото, където фактически се извършва услугата при работа по движима вещ.
На основание чл. 5 от ЗДДС стока е всяка движима и недвижима вещ. В т. 43 на & 1 от Допълнителните разпоредби на ЗДДС е регламентирано, че „ работа по стоки“ е обработка, преработка или поправка на стоки.
По силата на чл. 24, ал. 3 от ЗДДС мястото на изпълнение при доставка на услуга по оценка, експертиза или работа върху движими вещи е на територията на държавата членка, издала идентификационния номер по ДДС на получателя, под който му е оказана услугата, когато са налице едновременно следните условия:
1. получател по доставката е лице, регистрирано за целите на ДДС в държава
членка, различна от държавата членка,където фактические извършена оценката,
експертизата или работата;
2. след приключване на оценката, експертизата или работата стоките са изпратени
или транспортирани извън територията на държавата членка, където фактически е
извършена оценката, експертизата или работата.
От изложената фактическа обстановка в запитването е видно, че услугата, по която българското дружество е получател, е свързана с движима вещ. Доколкото транспортното средство не е изпратено до друга държава членка с цел извършване на работа по движима вещ и това обстоятелство не е отразено в регистъра на стоките по чл.123, ал. 2 от ЗДДС, при определяне мястото на изпълнение на тези доставки следва да се приложи нормата на чл. 21, ал. 2, т. 3, б. „в” от ЗДДС. Това означава, че мястото на изпълнение на тези доставки на услуги е извън територията на страната, поради което за дружеството не възниква задължение за начисляване на данък.
Съгласно чл. 128 от ЗДДС, когато основната доставка се съпътства от друга доставка и плащането е определено общо, приема се, че е налице една основна доставка. В случай, че услугата по ремонт е съпътствана от резервни части и пътна помощ и възнаграждението е определено общо, ще е налице основна доставка – услуга по ремонт.
При положение, че плащането не е определено общо, ще са налице две доставки– доставка на услуга по ремонт и продажба на движими вещи – резервните части. Задоставката на услугата по ремонт в случая следва да сеима предвид изложеното по-горе.
Продажбата на резервните части е доставка на стоки с място на изпълнение съгласно чл. 17, ал. 1 от ЗДДС на територията на държавата членка, където стоката се намира при прехвърляне на собствеността или при фактическото предоставяне на стоката, т.е. в случая извън територията на страната.
Съгласно чл. 3, ал. 2 от Закона за счетоводството, счетоводните документи, които постъпват в предприятието на чужд език, се придружават с превод на български език на съдържанието на отразените в тях стопански операции.
Също така, при поискване от орган по приходите, съответният данъчен субект е длъжен да представи съставен на чужд език документ, придружен с точен превод на български език, извършен от заклет преводач, по смисъла на чл. 55, ал. 1 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.

Оценете статията

Вашият коментар