Данъчно третиране на доставки свързани със земя и сграда по реда на ЗДДС.

Относно: Данъчно третиране на доставки свързани със земя и сграда по реда на ЗДДС.
В запитването е изложена следната фактическа обстановка: Себестойността на недвижимите имоти /търговски обекти, офиси и жилищна част/, нагодящи се в новопостроена сграда, собственост на дружеството и данъчната основа при придобиването на прилежащия към нея терен са по-ниски от данъчната им оценка, определена на основание чл. 3 от Приложение № 2 към ЗМДТ.
Зададен е следният въпрос: Ще наруши ли дружеството разпоредбите на чл. 27, ал. 1, т. 3 от ЗДДС и чл. 26, ал. 3, т. 1 от с.з., ако при предстоящата доставка на горецитираните обекти, данъчната им основа е по-ниска от данъчната им оценка, определена на основание чл. 3 от Приложение № 2 към ЗМДТ, но не е по-ниска от себестойността им и данъчната основа при придобиване на УПИ?
В отговор на поставения от Вас въпрос, изразяваме следното становище:
Съгласно чл. 26, ал. 2 от ЗДДС, данъчната основа се определя на базата на всичко, което включва възнаграждението, получено от или дължимо на доставчика във връзка с доставката, от получателя или от друго лице, определено в левове и стотинки, без данъка по този закон. Не се смятат за възнаграждение по доставка всякакви плащания на лихви и неустойки, които имат обезщетителен характер. В ал. 3, т. 1 от същия законов текст е регламентирано, че данъчната основа по ал. 2 се увеличава с всички други данъци и такси, когато такива са дължими за доставката.
Следва да имате предвид, че законът предвижда някои особени случаи за определяне на данъчната основа, посочени в чл.27.
Съгласно разпоредбите на чл. 27, ал. 1 от ЗДДС, данъчната основа на доставката не може да е по – ниска от данъчната основа при придобиването й или от себестойността й, а в случаите, когато стоката е внесена – от данъчната основа при вноса й, при следните доставки:
– на стоки по чл.6, ал.З и чл.7, ал.4 от ЗДДС;
– на земя, коятоеурегулиранпоземлен имотпосмисълана ЗУТ, с изключение на прилежащ терен към сгради, които не са нови и
– на нови сгради или на части от тях и прилежащия им терен.
Предвид гореизложеното данъчната основа на продаваните нови сгради или на части от тях и прилежащия им терен не може да е по-ниска от данъчната основа при придобиването му.
В ЗДДС /в сила от 01.01.2007 г./ няма изричен текст, регламентиращ сравняване на данъчната оценка с продажната/пазарна цена. В чл. 27, ал. 1, т. 3 от ЗДДС са посочени особените случаи при определяне на данъчната основа при продажба на нови сгради или на части от тях и прилежащия им терен.’

Оценете статията

Вашият коментар