Данъчно третиране на електронни услуги съгласно разпоредбите на Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/, Закона за данъка върху добавената стойност /ЗДДС/.

2_ 933/15.07.2013г.
ЗКПО – чл.2 и чл.3;
ЗКПО – чл.18 и чл.22;
ЗДДС – чл.5;
ЗДДС – чл.21;
ЗДДС – чл.97а;
ЗДДС – чл.99;
ЗДДС -чл.100, ал.2;
ЗДДС – чл.113;
ЗДДС – чл.114;
ЗДДС – §1, т.14 от ДР;
ЗДДС – §1, т.25от ДР;
Регламент за изпълнение /ЕС/ № 282/2011 на Съвета
ОТНОСНО: Данъчно третиране на електронни услуги съгласно разпоредбите на Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/, Закона за данъка върху добавената стойност /ЗДДС/.
Дружество „…………….” ЕООД има предмет на дейност различни видове услуги, които ще извършва и предоставя на клиентите си по електронен път като: създаване и разпространение на информация и творчески продукти, компютърно програмиране, обработка на данни, хостинг, Web-портали, дейности, свързани с продажба на медийно време и място за реклама и други информационни услуги, некласифицирани другаде.
Получатели на услугите са предимно фирми и физически лица от трети страни /САЩ/ и от Европейския съюз /ЕС/. Плащанията са по банков път, издавате електронни фактури.
Дружеството не е регистрирано по ЗДДС.
Във връзка с горното поставяте следните въпроси:
1. Какво следва да бъде данъчното облагане на гореописаната дейност? В кой нормативен акт е регламентиран начина и реда на облагане?
2. Какви документи трябва да бъдат издавани на получателите на услугите и на какви условия следва да отговарят, когато се изпращат по електронен път?
3. При положение, че дружеството не е регистрирано по ЗДДС, трябва ли да се съблюдават нормите на чл.86, ал.3 от ЗДДС за неначисляванена данък и вписване на основание за неначисляване на данъка във фактурите?
4. При изпълнение на услугите извън територията на страната в трети страни и ЕС, какви прагове трябва да бъдат съблюдавани за регистрация по ЗДДС?
5. Как следва да се определи „Електронна книга” – като стока или като услуга?
При така изложената фактическа обстановка и предвид действащата към момента данъчна уредба, изразяваме следното принципно становище:
„…………………” ЕООД е със статут на местно юридическо лице, съгласно Търговския закон. Местните юридически лица са данъчно задължени на основание чл.2, ал.1, т.1 от ЗКПО. Тези лица се облагат с корпоративен данък за световната си печалба, като облагаемата маса се формира по реда на чл.3, ал.2 от ЗКПО и включва всички печалби и доходи от страната и чужбина, независимо от вида на стопанската им дейност.
На основание чл.18 и чл.22 от ЗКПО, юридическите лица извеждат данъчен финансов резултат, като извършват преобразуване на счетоводният финансов резултат по реда, регламентиран в същия закон.
Съгласно изложеното в запитването може да се направи извод, че извършвате услуги по електронен път. Легална дефиниция на понятието услуги, извършвани по електронен път е дадено в разпоредбата на §1, т.14 от Допълнителните разпоредби /ДР/ на Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС /и това са:
а) предоставянето на пространство в интернет, доставката на носители на съдържание в интернет (хостинг), дистанционната поддръжка на програми и апаратура по електронен път;
б) доставката на софтуер и актуализацията му по електронен път.
Тук следва да имате предвид, чесофтуерът трябва да е различен от стандартен софтуер. Определение за „стандартен софтуер” е дадено в §1, т.25от ДР на ЗДДС. Това е програмен продукт, записан на технически носител, който е предназначен за масова употреба и не отчита спецификите в дейността на конкретния потребител. Доставката на стандартен софтуер на основание чл.5, ал.1 от ЗДДС е доставка на стока.
в) предоставянето на изображение, текст и информация и на достъп до бази данни по електронен път;
г) предоставянето на музика, филми и игри, в т.ч. лотарийни, хазартни игри и игри с парични и предметни награди, предоставяни по електронен път, както и на политически, културни, художествени, спортни, научни и развлекателни предавания и прояви;
д) предоставянето на дистанционно обучение по електронен път.
Когато доставчикът на услуга и негов клиент кореспондират по електронна поща, това само по себе си не означава, че извършваната услуга е извършвана по електронен път.
По първи въпрос
За да се определи данъчното облаганена доставките с услуги по електронен път, най- напред следва да се определи мястото на изпълнение на доставката
Правилата за определяне на мястото на изпълнение при доставка на услуга са разписани в чл.21 от ЗДДС. Според ал.1, когато получателят на услугата е данъчно незадължено лице мястото на изпълнение на доставката с услуга е там, където доставчикът е установил своята независима икономическа дейност.
Изключение от това общо правило е разписано в чл.21, ал.5, б.»к» от ЗДДС, според което когато получателят е данъчно незадължено физическо лице,установено извън ЕС и са предоставени услуги по електронен път,мястото наизпълнение доставката на услуга е там, където е установен получателят.
На основание чл.21, ал.2 от ЗДДС, когато получателят на услугата е данъчно задължено лице /ДЗЛ/ мястото на изпълнение при доставка на услуга е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Ако тази услуга се предоставя на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект.
В действащия ЗДДС и ППЗДДС не са регламентирани документи, необходими за доказване статута на получателя – данъчно задължено или данъчно незадължено лице. Такива доказателства са установени в Регламент за изпълнение /ЕС/ № 282/2011 на Съвета от 15 март 2011 година за установяване на мерки за прилагане на Директива 2006/112/ЕО относно общата система на данъка върху добавената стойност. Съгласно чл.18 от Регламента, доставчикът на услуги може да счита, че получател, установен в Общността има статут на данъчно задължено лице, когато получателят му е съобщил идентификационния си номер по ДДС и доставчикът получи потвърждение за валидността на този идентификационен номер, а за получател установен извън ЕС, ако получи удостоверение, издадено от компетентен данъчен орган, че получателят извършва стопанска дейност.
В зависимост от доказателствата, с които разполагате катодоставчик на услуги са възможни следните варианти:
Когато получател по услугата е ДЗЛ от държава членка, регистрирано по ДДС, съгласно текстовете на Регламент 282, същият има статут на данъчно задължено лице имястото на изпълнение при доставка на услуга ще е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност ;
Когато получател по услугата е ДЗЛ от държава членка, нерегистрирано по ДДС, същия се третиракато данъчно незадължено лице и доставката е с място на изпълнение там, където доставчикът е установил своята дейност – България съгласно разпоредбите на чл.21, ал.1 от ЗДДС. Доставката е облагаема на основание чл.12 от ЗДДС и дружеството ще формира оборот за задължителна регистрация по чл. 96 от ЗДДС.
Когато получател по услугата е данъчно незадължено лице от държава членка, отново е приложима нормата на чл.21, ал.1 от ЗДДС и доставката е с място на изпълнение на територията на страната. Доставката е облагаема на основание чл.12 от ЗДДС и дружеството ще формира оборот за задължителна регистрация по чл. 96 от ЗДДС
Когато получател по услугата е ДЗЛ от трета държава, съгласно текстовете на Регламент 282, мястото на изпълнение при доставка на услуга ще е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност ;
В случай, че получателят по доставката е данъчно незадължено лице от трета държава, ще е приложима нормата на чл.21, ал.5 от ЗДДС идоставката е с място на изпълнение там, където е установен получателят – третата държава .
2. По втори и третивъпрос
На основание чл.113, ал.1 от ЗДДС всяко данъчно задължено лице – доставчик е длъжно да издаде фактура за извършената от него доставка, която трябва да съдържаопределените от чл.114, ал.1 от с.з. реквизити. Фактура може да не се издава, когато получател е данъчно незадължено физическо лице (чл.113, ал.3, т.1 от с.з.). Данъчно задължено лице по смисъла на чл.3 от ЗДДС е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея. Следователно, изискването за издаване на фактури по реда наЗДДС се отнася както за регистрираните по ЗДДС лица, така и за нерегистрираните по ЗДДС данъчно задължени лица.Фактура се издава задължително не по-късноот 5 дниог датата на възникване на данъчното събитие или получаване на авансово плащане.
Съгласно чл.114, ал.9 от ЗДДС, документирането на доставките с електронни фактури се извършва, при условиече това документиране се приема от получателя с писмено или мълчаливо съгласие .
По силата на чл.113, ал.12 от ЗДДС електронни фактури и електронни известия към фактури се смятат за издадени на датата, на която доставчикът или друго лице, действащо от негово име, предостави фактурите или известията към фактурите така, че да могат да бъдат получени от клиента..
На основание чл.113, ал.9 от ЗДДС, данъчно задължени лица, които не са регистрирани по ЗДДС, или са регистрирани на основание чл.97а, чл.99 и чл.100, ал.2 от Закона, нямат право да посочват данък в издаваните от тях фактури.
3. По четвърти въпрос
За доставяните услуги на данъчно задължени лица, установени на територията на друга държава членка, следва да имате предвид, разпоредбата на чл.97а, ал.2 от ЗДДС. съгласно коятона регистрация по ЗДДС подлежи всяко данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6 от ЗДДС установено на територията на страната, което предоставя услуги по чл. 21, ал. 2 от с.з. с място на изпълнение на територията на друга държава членка. Задължението за регистрация възникване по-късно от 7 дни преди датата, на която данъкът за доставката става изискуем – датата на авансовото плащане или данъчното събитие на доставката.
Когато за лицата, регистрирани по чл.97а от закона възникнат основания за задължителна регистрация по чл.96 или за регистрация по избор по чл.100, ал.1 и 3, те трябва да се регистрират по реда и в сроковете за задължителна регистрация или регистрация по избор.За доставките с място на изпълнение на територията на страната ще формирате оборот за задължителна регистрация по чл.96 от ЗДДС.
За доставките, по които получател е данъчно незадължено лице, установено извън ЕС, мястото на изпълнение е там, където е установен получателя, поради което следва да се запознаете със съответното законодателство по отношение на изискванията за регистрация за целите на ДДС.
4.По пети въпрос:
Електронната книга е файл или файлове съдържащи текст и понякога картинки, с научно или художествено съдържание (справка Wikipedia). Следователно електронната кника е доставка на услуга по електронен път по смисъла на на §1, т.14 от ДР на ЗДДС.
Четци (или ридъри) за електронни книги са устройства специално предназначени за четене на книги и с дисплеи от електронна хартияи са стока по смисъла на чл.5 от ЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар