Данъчно третиране на извършени услуги от чуждестранни юридически лица

. 26-Р-34
Дата: 24.02.2009 год.
ДР на ЗКПО, пар. 1, т. 8;
ДР на ЗКПО, пар. 2, т. 9.
Относно: Данъчно третиране на извършени услуги от чуждестранни юридически лица
Във връзка с поставените въпроси във Ваше писмо до , изпратено по компетентност в ЦУ на НАП и постъпило с вх. № 26-Р-34/01.09.2008 г., изразявам следното становище:
Според описаните в запитването Ви обстоятелства представляваното от Вас дружество е сключило два договора с дружества от Руската Федерация, чийто предмет е както следва:
•По първия договор – извършване на проучвателно-геофизични изследвания и работи на сондаж на територията на Република България. Целта на проучванията е определяне на състава и притока на газ в целевите въглищни пластове и определяне на пластовите им характеристики. За извършването на изследването изпълни-телят използва своя собствена апаратура и персонал. Разходите за транспорта и съх-ранението на апаратурата до сондажа са за сметка на възложителя.
•По втория договор – провеждане на сеизмично проучвателни дейности на терито-рията на Република България. Целта на тези дейности е изследване на вълно-вото поле, скоростните и еластично деформационните модули, поглъщащите свой-ства на средата, установяване веществения състав на разкрития геоложки разрез на конкретен сондаж и др. За провеждане на изследванията изпълнителят използва собствено оборудване и специалисти.
Във връзка с гореизложеното поставяте въпрос относно третирането на реализираните от чуждестранните юридически лица доходи и по-конкретно доколко същите следва да се разглеждат като възнаграждения за технически услуги по смисъла на § 1, т. 9 от ДР на ЗКПО.
Следва да отбележим, че при липсата на съответните договори, както и на данни за постигнатите по тях фактически резултати, не може да бъде изразена категорична позиция по поставените от Вас въпроси, с оглед на което изразеното по-долу становище има принципен характер.
Предвид даденото в § 1, т. 9 от ДР на ЗКПО определение за „възнаграждения за технически услуги“, което регламентира, че това са плащанията с източник Република България за монтаж или инсталиране на материални активи, както и всякакви услуги от консултантско естество и маркетингови проучвания, извършени от чуждестранно лице, и с оглед описаното в запитването естество на извършваните от чуждестранното лице услуги, считам, че същите не могат да бъдат определени като технически услуги, доколкото не представляват монтаж или инсталиране на материални активи или услуги от консултантско естество .
Следва да се обсъди обаче хипотезата дали доходите от услугите, извършвани от чуждестранните юридически лица, попадат в обхвата на дефиницията за „авторски и лицензионни възнаграждения“ по § 1, т. 8 от ДР на ЗКПО. По смисъла на цитираната разпоредба „авторски и лицензионни възнаграждения“ са плащанията от всякакъв вид, получени за: използването или за правото на използване на всяко авторско право за литературно, художествено или научно произведение, включително кинофилми, записи на радио- или телевизионно предаване или софтуер; на всеки патент, топологии на интегралните схеми, марка, промишлен дизайн или полезен модел, план, секретна формула или процес или за използване на или за правото на използване на промишлено, търговско или научно оборудване, или за информация, отнасяща се до промишлен, търговски или научен опит.
В конкретния случай доходите, платими на чуждестранните лица, биха попаднали в обхвата на цитираното определение, ако например те получаваха възнаграждение за използване на или за правото на използване на промишлено, търговско или научно оборудване, или за информация, отнасяща се до промишлен, търговски или научен опит. Доколкото според описаните обстоятелства не е налице предоставяне за използване на продукт на авторското право или индустриалната собственост, получените от чуждестранното лице доходи не могат да бъдат определени като такива по § 1, т. 8 от ДР на ЗКПО.
Следва да се има предвид, че с оглед естеството на извършваните дейности и вероятността те да се извършват през по-продължителен период от време, е възможно чуждестранните юридически лица да формират място на стопанска дейност в България по смисъла на § 1, т. 13 от ДР на ЗКПО във връзка с § 1, т, 5 от ДР на ДОПК, респективно, в съответствие със СИДДО между Република България и Руската федерация. В случай, че това е така, реализираните от чуждестранните лица доходи не подлежат на облагане с данък при източника, а се облагат по общия ред с корпоративен данък на основание чл. 4, ал.2 във връзка с чл. 5, ал.1 и чл.12, ал. 1 от ЗКПО.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

5/5

Вашият коментар