данъчно третиране на минималните държавни помощи по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради

Изх. № 24-39-14
Дата: 15.06.2016 год.
ЗДДФЛ, чл. 3
ОТНОСНО: данъчно третиране на минималните държавни помощи по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради
По повод Ваше писмено запитване, препратено по компетентност внаот Дирекция ОДОП ….., заведено с вх. № 24-39-14 от 08.02.2016г., изразявам следното становище:
Съгласно чл. 2, ал. 2 от ПМС № 18/2015 г. (Обн., ДВ, бр. 10/2015 г.), с което е приета Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради, право на безвъзмездна финансова помощ имат сдруженията на собствениците, регистрирани при условията и по реда на чл. 25, ал. 1 от Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС). За целта собствениците регистрират сдружение при условията и по реда на чл. 25, ал. 1 от ЗУЕС в публичния регистър на съответната община/район и в регистър БУЛСТАТ (вж. чл. 2, ал. 1 от ПМС 18/2015 г.). В чл. 25, ал 1 от ЗУЕС е посочено, че за усвояване на средства от фондовете на Европейския съюз и/или от държавния или общинския бюджет, безвъзмездна помощ и субсидии и/или използване на собствени средства с цел основен ремонт и/или основно обновяване на сгради в режим на етажна собственост собствениците могат да учредят сдружение, което е юридическо лице.
Правото на безвъзмездна финансова помощ по програмата за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради възниква за Сдружението на собствениците с подписването на договор за целево финансиране между кмета на общината, Българската банка за развитие и съответния областен управител. Безвъзмездната финансова помощ подлежи на отпускане след приключване на обновяването и се предоставя чрез директно погасяване от държавния бюджет на задълженията на сдруженията на собствениците по ползваното финансиране(вж. чл. 2, ал. 4 и 5 от ПМС 18/2015 г.).
Предвид цитираните разпоредби получатели на помощта по националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради са сдруженията на собствениците (юридически лица), а не физическите лица, които са собственици на отделните обекти в сградата. Третирането на физическите лица – собственици на самостоятелни обекти, които се използват за извършване на стопанска дейност и/или отдаване под наем, като получатели на минимална помощ, е съобразено с изискванията на Регламент (ЕС) № 1407/2013, но не ги превръща в данъчно задължени лица за целите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ). С оглед на това при предоставянето на помощта за Общината не възникват задължения, свързани с прилагането на този данъчен закон.
/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/’

Оценете статията

Вашият коментар