Данъчно третиране на обезщетение на основание

Относно: Данъчно третиране на обезщетение на основание
чл.121,ал.1,т.3 от Закона за държавния служител
В отговор нанаправеното от Вас запитване с писмо вх.№ 94-00-159/27.08.09г.при Дирекция „ОУИ”……….. и изложени фактически обстоятелства изразяваме следното становище:
Изложена фактическа обстановка:
До април 2009г. сте работила по основно правоотношение като държавен служител в Агенция „Митници”…… През 2003г.сте уволнена със заповед на директора на Агенция „Митници”, която в последствие е отменена от ВАС и сте възстановена на работа. От октомври 2004г.до април 2009г. работите само по това основно трудово /служебно/ правоотношение и не сте имала допълнителни доходи. През 2008г. сте представила изпълнителен лист на работодателя за дължимо обезщетение за оставане без работа на основание чл.121,ал.1,т.3 от Закона за държавния служител в размер на сума главница и законната лихва.
Работодателят Ви изплаща обезщетението и не е удържал данък върху него.
Задавате въпроси:
1.Кой е следвало да удържи и внесе данъка върху присъдената сума?
2.След катоне е удържан от работодателя кой следва да внесе дължимия данък върху обезщетението?
Изразяваме следното становище в изпълнение на действащото
законодателство:
В изпълнение на чл.121,ал.1,т.3 от Закона за държавния служител /ЗДСл/, държавният служител има право на обезщетениеза времето, през което не е бил на служба поради прекратяването на служебното правоотношение.
Доходите на местните физически лица като обект на облагане с данък са регламентирани в Закона за данъците върху доходите на физически лица /ЗДДФЛ, чл.2/
Съгласно чл.12, ал.1 от ЗДДФЛ, облагаеми с данък са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон.
По смисъла на §1,т.26,буква „б”от ДР на ЗДДФЛ правоотношенията с държавните служители са приравнени на трудови правоотношения/.
Полученотообезщетение като сума от главница и лихва, не попада сред посочените като необлагаеми в разпоредбата чл.24 ал.2 и чл.13 от ЗДДФЛ.
В тази връзка при данъчното облагане на упоменатите доходи следва да се има предвид следното:
Данъчната основа за дохода, представляващ обезщетение се формира по реда на глава пета от ЗДДФЛ, действаща към момента на изплащането му, и се внася по реда и в сроковете на чл. 65 от закона. В случай че през конкретния месец освен обезщетението се изплаща и трудово възнаграждение, доходите ще подлежат на съвкупно облагане по посочения ред.
Данъчната основа за дохода от лихви се определя по реда на чл. 35, т. 3 от същия закон. На основание чл.36 от ЗДДФЛ годишната данъчна основа за такива доходи се определя като облагаемия доход по чл.35, придобит през данъчната година, се намалява с вноските, които лицето е задължено да прави за данъчната година за своя сметка по реда на Закона за здравното осигуряване. Тази годишна данъчна основа се декларира от лицето получател на дохода с годишна данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ.
Съгласно чл.3,т.1 от ЗДДФЛ данъчно задължени по този закон са местни и чуждестранни физически лица, които са носители на задължението за данъци по този закон.
В предвид на гореизложеното, Вие се явявате задължено лице и след като работодателя Ви не е удържал данък при изплащане на обезщетението следва да декларирате с ГДД по чл.50 от ЗДДФЛ полученото обезщетение, заедно с присъдената лихва и да платите дължимия 10 процентен данък върху общата годишна данъчна основа.
Годишната данъчна декларация се подава до 30 април на годината, следваща годината на придобиване на дохода. /чл.53,ал.1 от ЗДДФЛ/
От изложеното в писмото Ви не е уточнено кога е получена сумата на основание на цитирания изпълнителен лист. Следва да имате предвид, че съгласно чл.11,ал.1 от ЗДДФЛ, доходът се смята за придобит на датата на:
1.плащането – при плащане в брой;
2.заверяването на сметката на получателя на дохода /какъвто е вашия случай/
Следователно, ако превода е получен през 2009 год. следва да подадете
ГДД по чл.50 от ЗДДФЛ до 30 април 2010г., до която дата следва да се внесе и дължимия годишен данък/чл.67,ал.4 от ЗДДФЛ/.
В случай, че превода е получен през 2008г., ГДД по чл.50 за данъчната 2008г. може да подадете във всеки следващ момент след крайния срок 30 април 2009г., тъй като пишете, че нямате получени други доходи. В този случай ще Ви бъде определена лихва за просрочена вноска на данъчното задължение, изчислена от 30 април 2009г. до датата на внесения данък.
Необходимо е да имате предвид, че съгласно чл. 73 ал.1 от ЗДДФЛ платците на доходи изготвят справка по образец за изплатените доходи на физически лица през данъчната година.

Оценете статията

Вашият коментар