данъчно третиране на отделяне на обособена дейност по реда на чл. 129 и чл. 134 от Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО)

Изх. №26-Н-64
Дата:06.03.2012 год.
ЗКПО, чл. 129;
ЗКПО, чл. 134.
Относно: данъчно третиране на отделяне на обособена дейност по реда на чл. 129 и чл. 134 от Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО)
Във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № 26-Н-64/31.01.2012 г., сте посочили, че „Н…. Ф…..” ЕООД (наричано по-долу Дружеството или НФ ЕООД) е българско дружество, чийто едноличен собственик на капитала е акционерно дружество от Италия – Н…. Г…… (НГ АД)
НФ ЕООД има предмет на дейност “плетене на мъжки пуловери“ и от 2005 г. осъществява своята производствена дейност в новопостроена собствена промишлена сграда в гр. П….. Дружеството също така притежава и два жилищни имота – апартаменти, също намиращи се в гр. П, които отдава под наем. По този начин са обособени две направления от стопанска и управленска гледна точка – направление “Производствена дейност“ и направление “Недвижими имоти“.
НГ АД Италия планира да раздели двете направления, като отдели направлението “Недвижими имоти“ в новообразувано дружество – ЕООД. Целта е оптимизиране на производствения процес на предприятието чрез концентриране на управленските функции в съответната сфера и едновременно с това – диверсифициране на икономическия риск и постигане на адекватно управление на двете стопански сфери.
НГ АД планира да извърши отделяне по реда на чл. 262в от Търговския закон (ТЗ) на част от имуществото на НФ ЕООД – производствената сграда, земята към нея и двата апартамента в едно новоучредено ЕООД. В НФ ЕООД ще се запази собствеността върху машините и другите дълготрайни и краткотрайни активи, използвани в производствения процес.
НГ АД ще стане едноличен собственик на капитала на новоучреденото ЕООД, както и ще запази собствеността си като едноличен собственик на капитала на НФ ЕООД.
За счетоводни цели отделянето ще се извърши по балансови стойности и няма да възникне счетоводна печалба (загуба) вследствие на преобразуването. Активите ще се признаят за счетоводни цели в новоучреденото дружество по балансовите им стойности от НФ ЕООД, като към новоучреденото дружество ще премине и част от неразпределената печалба на НФ ЕООД, която е равна на балансовата стойност на прехвърлените активи. Няма да се признае счетоводна печалба (загуба) вследствие на отделянето.
След преобразуването новоучреденото ЕООД ще управлява недвижимите имоти, като отдаде под наем производствената сграда и земята на НФ ЕООД и ще продължи да отдава под наем апартаментите на трети лица.
Във връзка с гореизложеното молите да потвърдим Вашето разбиране по отношение на предстоящото отделяне по смисъла на чл. 262в от ТЗ и чл. 129 от ЗКПО, което е следното:
1.Направлението “Недвижими имоти“, предмет на отделянето, представлява обособена дейност по смисъла на чл. 134 от ЗКПО, тъй като с активите, включени в това направление, може да се извършва самостоятелна стопанска дейност от организационна, функционална и финансова гледна точка.
2.Производственото направление, оставащо в НФ ЕООД след отделянето, също ще може да се класифицира като обособена дейност по смисъла на чл. 134 от ЗКПО.
3.Така описаното отделяне по балансови стойности попада в обхвата на глава деветнадесета, раздел втори от ЗКПО и съответно е данъчно неутрално по смисъла на закона.
4.Ако по някаква причина прехвърлената дейност не следва да се квалифицира като обособена дейност, отделянето също ще бъде данъчно неутрално, тъй като няма да възникне счетоводна печалба (загуба), която да породи данъчно облагане.
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата  нормативна уредба, на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, по така поставените въпроси изразявам следното становище:   
Съгласно чл. 125, ал. 1 от ЗКПО специфичният режим на облагане при преобразуване се прилага при вливане, сливане, разделяне, отделяне, прехвърляне на обособена дейност и замяна на акции или дялове по смисъла на чл. 126 – 131, в които участват местни дружества и/или дружества от друга държава – членка на Европейския съюз.
Отделяне по смисъла на чл. 129 от ЗКПО е всяко преобразуване, за което едновременно са изпълнени следните условия:
1. една или повече от обособените дейности на преобразуващо се дружество преминават към едно или повече съществуващи (приемащи) или новоучредени дружества, като преобразуващото се дружество не се прекратява и запазва поне една обособена дейност;
2. на акционерите или съдружниците в преобразуващото се дружество се издават акции или дялове от съществуващите или новоучредените дружества, пропорционално на притежаваните от тях акции или дялове в преобразуващото се дружество.
Като обособена дейност разпоредбата на чл. 134 дефинира съвкупност от активи и пасиви на дружество, с които от организационна, функционална и финансова гледна точка може да се извършва самостоятелна стопанска дейност.
Следователно, доколкото посочените условия са изпълнени, извършеното преобразуване чрез отделяне ще попадне в обхвата на специфичния режим на облагане при преобразуване, чиято цел е отлагане на данъчното облагане. Следва да се има предвид обаче, че този режим не се прилага, когато преобразуването е насочено към отклонение или избягване на данъчното облагане. Смята се, че е налице отклонение от данъчно облагане и когато липсва икономическа обоснованост за предприетото преобразуване или то прикрива разпореждането с активи. Преценка за наличието или липсата на такива обстоятелства може да бъде направена единствано в рамките на производство по извършване на проверка или ревизия по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.
По отношение на активите и пасивите, които са предмет на преобразуването, ще намерят приложение разпоредбите на чл. 138, чл. 139, т. 1, чл. 140 и чл. 141 от ЗКПО.
С оглед на обстоятелството, че дяловете на преобразуващото се дружество и получаващото (новоучредено) дружество са собственост на чуждестранно юридическо лице (НГ АД, Италия), е необходимо да се имат предвид разпоредбите на чл. 149, ал. 4 – 8 от ЗКПО.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар