прилагане на чл. 70, ал. 2 от З Д ДС в сила от 01. 01. 2007 г.

Изх. №26-М-70
Дата:18.04.2008 год.
ОТНОСНО: прилагане на чл. 70, ал. 2 от З Д ДС в сила от 01. 01. 2007 г.
Във връзка с Ваши писмени запитвания постъпили в Националната агенция за приходите с вх. № 26-М-70 от 02. 07. 2007 г. и до Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението“ – гр. София, препратени по компетентност в ЦУ на НАП с вх. № 24-34-687 от 08. 08. 2007 г., и вх. № 24-34-875 от 26. 11. 2007 г., и на основание чл. 10. ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите. Ви уведомявам следното:
В запитванията е изложена следната фактическа обстановка:
Дружеството извършва дейност, свързана с проектиране, доставка, монтаж и сервизно обслужване. Предлага и комплексна услуга при оборудване на търговски обекти и офиси. При осъществяване на посочената дейност, фирмата ползва транспортни услуги, извършвани от външна фирма с леки автомобили. При сключване на договори с клиентите разходите за транспортни услуги са записани като елемент при формиране на себестойността на обекта, като при неговото завършване съгласно двустранно подписаните протоколи и издаване на фактурите същите заплащат и стойността на разходите за транспортните услуги.
Въпросът, който задавате е: При ползването на транспортна услуга „………..“ ООД би ли могла да ползва правото на приспадане на данъчен кредит на основание чл.
70. ал. 2, т. З от ЗДДС?
Доколкото, в запитването Ви фактическата обстановка не е представена изчерпателно, изразявам следното принципно становище:
Ограниченията за правото на приспадане на данъчен кредит са регламентирани в чл. 70 от Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/. На основание чл. 70. ал. 1. т. 4 от ЗДДС правото на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо че са изпълнени условията на чл. 69 и чл. 74. когато е придобит, внесен или е нает
1
мотоциклет или лек автомобил. Съгласно чл. 70, ал. 1, т. 5 от ЗДДС, правото на приспадане на данъчен кредит не е налице и тогава, когато стоките или услугите са свързани с поддръжката, ремонта, подобрението или експлоатацията на превозните средства по т. 4. както и за получените транспортни услуги или таксиметровите превози с превозни средства но т. 4. В $ 1. т. 18 от ДР на ЗДДС е дадена дефиниция на понятието „лек автомобил“ – автомобил, в който броят на местата за сядане без мястото на водача не превишава 5. Не е лек автомобил лекотоварен автомобил, който е предназначен за превоз на товари, или лек автомобил, който има трайно вградено допълнително техническо оборудване за целите на извършваната дейност от регистрираното лице.
Според разпоредбата на чл. 70, ал. 2 от ЗДДС ограниченията предвидени в ал. 1, т. 4 и 5 на същата разпоредба не се прилагат, когато:
1. превозните средства по ал. 1. т. 4 се използват единствено за транспортни и
охранителни услуги, таксиметрови превози, отдаване под наем. куриерски услуги или
подготовка на водачи на моторни превозни средства, включително при последващата
им продажба;
2. превозните средства по ал. 1. т. 4 са предназначени единствено за
препродажба /търговски наличности/.
3.стоките или услугите са предназначени единствено за препродажба /търговски
наличности/, включително след преработка:
4.стоките или услугите са свързани с поддръжката, ремонта, подобрението или
експлоатацията на превозните средства по т. 1.
В този смисъл в случаите, когато се касае за получени транспортни услуги с превозни средства по чл. 70, ал. 1, т. 4 от ЗДДС. право на данъчен кредит не възниква на основание т. 5 от същата разпоредба.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
//’

Оценете статията

Вашият коментар