Данъчно третиране на парична отстъпка, предоставена след датата на данъчното събитие и ефективно изплатена от чуждестранно лице.

3_1137/17.04.2013г.
ЗКПО, чл. 53, ал. 1;
ЗКПО, чл.56;
ЗСч,чл. 4, ал. 1, т. 1
ЗСч,чл. 4, ал. 1, т. 3
ЗСч,чл. 4, ал. 1, т. 5
ЗСч,чл. 13, ал. 2
ОТНОСНО: Данъчно третиране на парична отстъпка, предоставена след датата на данъчното събитие и ефективно изплатена от чуждестранно лице.
Според изложеното в запитването, на 01.03.2013 г. дружеството закупува лицензиран програмен продукт A от български дистрибутор на продукти на A, за което е издадена фактура и е ползван данъчен кредит. A е американска транснационална компания, разработила програмния продукт A като спонсорира отстъпка на продукти, закупени в интервала от 07.02.2013 г. до 25.03.2013 г. в размер на 300 EU. Дружеството се е възползвало от офертата и е одобрено за ползването на отстъпката като сумата ще бъде изплатена по банков път от чуждестранното лице – проиводител на програмния продукт. Единственият документ за направената отстъпка, получен от A, е писмо по електронна поща за одобрено искане за отстъпка. Допълнително бе уточнено, че програмният продукт счетоводно е заведен като дълготраен нематериален актив и не е налице сключен договор между доставчика – българския дистрибутор и ЕООД, в качеството му на купувач.
Във връзка с горното е поставен въпросът относно данъчното третиране на паричната отстъпка, предоставена след датата на данъчното събитие и ефективно изплатена от чуждестранно лице.
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО, ДВ бр. 105/2006 г., посл. изм. ДВ бр. 23/2013г.) изразяваме следното становище:
Данъчните дълготрайни нематериални активи се определят съобразно изискванията на чл. 51 от ЗКПО.
Данъчни дълготрайни нематериални активи са придобити нефинансови ресурси, които:
а) нямат физическа субстанция;
б) се ползват през период, по-дълъг от 12 месеца;
в) имат ограничен полезен живот;
г) са със стойност, равна или превишаваща по-ниската стойност от:
аа) стойностния праг на същественост за дълготрайния нематериален актив, определен в счетоводната политика на данъчно задълженото лице;
бб) седемстотин лева.
За да бъде определен лицензирания програмен продукт A като данъчен дълготраен нематериален актив, същият следва да покрива посочените по-горе критерии.
Отчитането на парична отстъпка, известна към датата на данъчното събитие, но платена ефективно след тази дата, следва да бъде съобразено със основните счетоводни принципи, посочени в чл. 4, ал. 1, т. 1, т. 3 и т. 5 от Закона за счетоводството /ЗСч/, а именно:.
– текущо начисляване – приходите и разходите, произтичащи от сделки и събития, се начисляват към момента на тяхното възникване, независимо от момента на получаването или плащането на паричните средства или техните еквиваленти и се включват във финансовите отчети за периода, за който се отнасят;  
– предпазливост – оценяване и отчитане на предполагаемите рискове и очакваните евентуални загуби при счетоводното третиране на стопанските операции с цел получаване на действителен финансов резултат;  
– предимство на съдържанието пред формата – сделките и събитията се отразяват счетоводно съобразно тяхното икономическо съдържание, същност и финансова реалност, а не формално според правната им форма. 
Съгласно чл.56 от ЗКПО данъчните дълготрайни нематериални активи се завеждат в данъчния амортизационен план с тяхната данъчна амортизируема стойност.
Разпоредбата на чл.53, ал.1 от ЗКПО определя, че данъчната амортизируема стойност е историческата цена на актива, намалена с включените в нея начислени провизии и дарения, свързани с актива.
В ЗКПО няма легална дефиниция на понятието „историческа цена”, поради което за данъчни цели следва да се ползва определението, дадено в чл.13, ал.2 на ЗСч, съгласно което историческа цена е цената на придобиване, себестойността или справедливата цена.
В настоящия случай дружеството закупува лицензиран програмен продукт A от български дистрибутор на продукти на A в периода на спонсорираната от производителя отстъпка. Стойността, по която следва да бъде заведен този дълготраен нематериален актив в счетоводството на дружеството е необходимо да бъде съобразена с информацията, която е известна на купувача към момента на извършване на покупката, а именно спонсорирането от страна на производителя на отстъпка в размер на 300 EU. Това означава, че дълготрайният нематериален актив следва да се заведе на стойност, намалена с отстъпката.
Писменото запитване, в частта относно данъчното третиране на отстъпката в размер на 300 EU по реда на Закона за данък върху добавената стойност, е изпратено в Дирекция „ДОМ” при ЦУ на НАП за изразяване на становище по компетентност..

Оценете статията

Вашият коментар