данъчно третиране на парична сума, получена от местно физическо лице с източник в чужбина, съгласно разпоредбите на Закона за данъци върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/.

2_ 1209/08.10.2014г.
Относно: данъчно третиране на парична сума, получена от местно физическо лице с източник в чужбина, съгласно разпоредбитена Закона за данъци върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/.
Имате регистрирано търговско предприятие в офшорна зона, което извършва дейност извън територията на България. След изготвяне на годишния отчет на чуждестранното дружество желаете да извършите превод на парична сума към сметката Ви, регистрирана в България, за покриване на лични разходи.
В тази връзка поставяте въпрос, какво ще бъде данъчното третиране на сумата, която ще получите като физическо лице, в случай че:
– сумата постъпи по личната Ви сметка в България и преводът е направен от служебната сметка на офшорната Ви фирма;
– сумата постъпи по личната Ви сметка в България и преводът е направен от личната Ви сметка, регистрирана на ………………. острови;
– в случай, че сумата надхвърля 50000 лева, следва ли да се регистрирате по Закона за данъка върху добавената стойност /ЗДДС/.
Поради това, че запитването Ви не съдържа информация относно вида и характера на сумата, която ще превеждате от чужбина – разпределен дивидент, за положен личен труд, доход от упражняване на свободна професия или по извънтрудово правоотношение /за извършване на услуга към офшорното предприятие/, заем и др. – изразеното по-долу становище има принципен и необвързващ приходната администрация характер. За целите на настоящето становище приемаме, че сумата, която ще превеждате е необложена с данъци на територията на Република ………. и че сте местно физическо лице по смисъла на ЗДДФЛ.
Съгласно чл.6 от ЗДДФЛ, местните физически лица са носители на задължението за данъци за придобити доходи както от източници в Република България, така същои от източници в чужбина.
Изхождайки от тази норма, независимо от коя сметка ще бъде извършен паричния превод до личната Ви сметка в България, от фирмената сметка на офшорното предприятие или от личната Ви ………… сметка, получената сума ще попадне в обсега на данъчно третиране на ЗДДФЛ с произход фирма, регистрирана в чужбина, т.е. с източник от чужбина. На данъчно третиране по реда на местното законодателство подлежат всички суми, получени от местни физически лица, независимо от това, на територията на коя държава са регистрирани личните сметки на лицето.
В случай, че получената сума има характера на дивидент, изплатен от сейшелската фирма в качеството Ви на собственик:
Доходите отдивиденти подлежат на облагане с окончателен данък по силата на чл.38, ал.1 от ЗДДФЛ.
Когато дивидент се разпределя от местно юридическо лице в полза на физическо лице,дружеството се явява задължено лице за начисляване, удържане и внасяне на данъка в срок до края на месеца, следващ месеца, през който е взето решението за разпределяне на дивидент (чл. 65, ал. 2 ЗДДФЛ).
Съществува изключение от горния ред за дивиденти, получени от местни физически лица с източник в чужбина, т.е. когато дивидентът е разпределен отчуждестранно юридическо лице. В този случай законът изисква местното физическо лице да се самообложи като само внесе окончателния данък в размер на 5 на сто върху брутната сума, съгласно чл.38, ал.1, т.2, б.“б“ и ал.2 и чл.46, ал.3 от ЗДДФЛ.
Данъкът се внася от лицето, придобило дохода, до края намесеца, следващ тримесечието на придобиването му в съответствие с разпоредбата на чл.67, ал.1 от ЗДДФЛ и в същия срок подлежи на деклариране съгласно чл.55, ал.2 от закона с декларация образец 4001.  Декларацията се подава в компетентната териториална дирекция на НАП /ТД на НАП/ по постоянен адрес на местното физическо лице /МФЛ/ и данъкът се превеждапо сметка на републиканския бюджет на същата ТД на НАП /чл.68, ал.1 от ЗДДФЛ/.
За получения доход от дивидент следва да подадете и годишна данъчна декларация (ГДД) по реда начл.50, ал.1, т.3 от ЗДДФЛ, в срок до 30 април нагодината, следваща годината на придобиване на дохода като посочите получените доходи от дивиденти в Приложение № 8, на ГДД– образец 2001а.
В случай, че получената сума има характера на изплатено възнаграждение като свободна професия или по извънтрудово правоотношение /доходи от друга стопанска дейност/ за извършени от Вас услуги към офшорната Ви фирма:
Ако получената от Вас сума е преведена на горното основание, същата подлежи на облагане в годишен аспект по реда на чл.29, ал.1, т.3 от ЗДДФЛ. Доходът се декларира в Приложение 3а към годишна данъчна декларация, обр.2001а по чл.50 от закона. Доходите от друга стопанска дейност подлежат и на авансово облагане съгласно чл.43 от закона, като авансовият данък е дължим към бюджета в срока по чл.65, ал.12 от закона – в срок до края на месеца, следващ тримесечието на придобиване, като за четвърто тримесечие не се дължи авансов данък.
В случай, че получената от Вас сума, има характера на заем, предоставен от офшорната фирма, на която сте собственик, тя подлежи на деклариране с годишната данъчна декларация по реда на чл.50, ал.1, т.5 от ЗДДФЛ.
Следва да имате предвид, че принеспазване на срока за подаване на декларацията по чл.50 от ЗДДФЛ, законът предвижда административно наказателни санкции – глоба или имуществена санкция.
Наред с горнотоприосъществяване на сделки и плащания между местни и чуждестранни лица, презгранични преводи и плащания, и сделки с чуждестранна валутаса приложими разпоредбите на Валутния закон /изм. в ДВ.бр.96/06.12.2011г./
Относно регистрацията по ЗДДС, в случай че паричният превод надхвърля сумата 50000 лева, предвид липсата на информация относно нейните вид и характер, Ви информираме, че условията за регистрация по ЗДДС, задължителна или по избор, са регламентирани в глава девета от закона, от чл. 94 до чл.105.
Обръщаме още веднъж внимание, че настоящето становище е изготвено при условие, че сумата, която ще преведете, независимо от коя сметка в чужбина, е необложена с данъци на територията на Република ………….. В случай, че върху нея е начислен и удържан данък, съгласно законодателството на ………… острови, отправете ново запитване до Дирекция «ОБжалване и управление на изпълнението» Варна, в което обстойно опишете това обстоятелство, както и уточните вида и характера на сумата която превеждате.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка, която е непълна. В случаите, когато в производство, възложено по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/ се установи фактическа обстановка, различна от посочената, Вие не можете да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал. 3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар