данъчно третиране на парични суми, получени от участие в телевизионна игра Големият въпрос”

3_5514/21.11.2008г.
ЗДДФЛ, чл. 13, ал. 1, т. 20 и т. 21;
ЗДДФЛ, чл. 50, ал. 1, т. 1;
ЗДДФЛ, чл. 53, ал. 1;
ЗДДФЛ, чл. 54
ОТНОСНО: данъчно третиране на парични суми, получени от участие в телевизионна игра „Големият въпрос”
Според изложеното в запитването лицето е участвало в телевизионна игра „Големият въпрос” и е спечелило парични награди, общо в размер на 1000 лв. Във връзка с това се поставя въпроса следва ли да подава декларация по ЗДДФЛ за получените доходи предвид разпоредбите на чл.13, ал.1, т.20 и т.21 от ЗДДФЛ и чл.35, т.2 от същия закон?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ, обн. ДВ, бр.95 от 24 ноември 2006 г., посл. изм. ДВ, бр.43 от 29.04.2008г.) изразяваме следното становище:
Доходите на местните физически лица са обект на облагане по реда на ЗДДФЛ. Предвид разпоредбата на чл.6 от ЗДДФЛ местните физически лица са носители на задължението за данъци за придобити доходи от източници в Република България и в чужбина. Паричните и предметни награди от игри, състезания и конкурси, които не са предоставени от работодател или възложител са доходи от източник в Република България, когато са начислени/изплатени от местни лица, от търговски представителства, както и от място на стопанска дейност или определена база в страната (чл.8, ал.6, т.2 от ЗДДФЛ).
В съответствие с нормата на чл.12, ал.1 от ЗДДФЛ на облагане по реда на същия закон подлежат доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон. Като необлагаеми в чл.13, ал.1, т.20 от ЗДДФЛ са посочени паричните и предметните печалби, получени от участие в хазартни игри по смисъла на Закона за хазарта. Според т.21 на същата разпоредба от облагане са изключени и паричните и предметните печалби, получени от участие в игри, различни от хазартните игри, при които печалбата се определя на случаен принцип.
Определение за хазартна игра е дадено в разпоредбата чл.2, ал.1 от Закона за хазарта, според която хазарт е всяка игра, в която има залог и може да се получи печалба или да се загуби залогът. По смисъла на чл.3, ал.3 от Закона за хазарта не са хазартни игри викторините, изразяващи се в отговаряне на въпроси или проявяване на знания или умения, при условие, че наградите не са за сметка от постъпленията на участниците – от билети, телефонни такси или под друга форма.
Видно от цитираните разпоредби телевизионната игра „Големият въпрос” не може да се определи като хазартна игра по смисъла на Закона за хазарта. От друга страна печалбата в тази игра не се определя на случаен принцип, а съответният участник влага усилия, показвайки умствени способности като отговаря правилно на въпроси, за да я спечели. Следователно получените от печалби от участие в телевизионна игра „Големият въпрос” не попадат в обхвата на чл.13, ал.1, т.20 и т.21 от ЗДДФЛ и подлежат на облагане с подоходен данък.
Облагаемият доход от парични и предметни награди от игри, от състезания и конкурси, които не са предоставени от работодател или възложител се определя по реда на чл.35, т.2 от ЗДДФЛ и това е брутната сума на облагаемите доходи, придобити през данъчната година.
Тези доходи не подлежат на авансово облагане, а се облагат само на годишна база.Годишната данъчна основа се формира по реда на чл.36 от ЗДДФЛ, като облагаемият доход, придобит през данъчната година, се намалява с вноските, които лицето е задължено да прави за данъчната година за своя сметка по реда на Закона за здравното осигуряване.
Съгласно чл.50, ал.1, т.1 от ЗДДФЛ местните физически лица подават годишна данъчна декларация по образец за придобитите през годината доходи, подлежащи на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа и с данък върху годишната данъчна основа по чл. 28 от закона. Общата годишна данъчна основа е сумата от годишните данъчни основи по чл. 25, 30, 32, 34 и 36 от ЗДДФЛ, намалена с предвидените в същия закон данъчни облекчения (чл.17 от ЗДДФЛ). Следователно получените печалби от телевизионната игра „Големият въпрос” подлежат на деклариране чрез подаване на годишна данъчна декларация до 30 април на годината, следваща годината на придобиване на дохода, в съответствие със срока предвиден в чл.53, ал.1 от ЗДДФЛ.
На основание чл.54, ал.1 от ЗДДФЛ годишната данъчна декларация се подава в териториалната дирекция на Националната агенция за приходите по постоянния адрес на местното физическо лице, включително на едноличния търговец, носител на задължението за данъка.

Оценете статията

Вашият коментар