Данъчно третиране на приходите от отдаден под наем търговски обект през 2011 г.

3_595/24.02.2011 г.
ЗКПО, чл.158
ЗКПО, чл. 83, ал. 2,т. 1
ЗДДФЛ, чл. 44, ал. 1
Относно: Данъчно третиране на приходите от отдаден под наем търговски обект през 2011 г.
Според изложеното в запитването дружеството е в ликвидация и осъществява дейността си чрез отдаване под наем на търговски обекти. Наемателите са фирми и застрахователни дружества.
Предвид изложеното е поставен въпроса следва ли от получения наем да се внасят 10% авансов данък ?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на ЗКПО (обн. ДВ, бр.105 от 22 декември 2006 г., посл. изм. ДВ бр. 94 от 30 ноември 2010 г.) и ЗДДФЛ (обн. ДВ, бр.95 от 24 ноември 2006г., посл. изм. ДВ, бр.100 от 21 декември 2010г.) изразяваме следното становище:
Съгласно чл. 158 от ЗКПО при прекратяване с ликвидация или с обявяване в несъстоятелност за периода до заличаването му данъчно задълженото лице изпълнява задълженията си по общия ред на този закон и при спазване изискванията на тази глава, като включително подава следващите се финансови отчети, които се изготвят и представят съгласно счетоводното законодателство.
Съгласно чл. 4, ал. 1, т. 2 от Закона за счетоводството, счетоводството се осъществява и финансовите отчети се съставят в съответствие с изискванията на този закон при съобразяването със счетоводния принцип за действащо предприятие – приема се, че предприятието е действащо и ще остане такова в предвидимо бъдеще; предприятието няма нито намерение, нито необходимост да ликвидира или значително да намали обема на своята дейност – в противен случай при изготвянето на финансовите отчети следва да се приложи ликвидационна или друга подобна счетоводна база.
Безспорно е, че за целите на счетоводната отчетност предприятията, обявени в ликвидация, не се считат за действащи предприятия и през периода на ликвидацията следва да прилагат ликвидационна или друга счетоводна база в съответствие с изискванията на СС 13 – Отчитане при ликвидация и несъстоятелност, но по отношение на данъчното облагане по реда на ЗКПО тези предприятия се приемат за действащи предприятия и следва да изпълняват данъчните си задължения по общия ред на закона, т. е не са налице основания за изключване на печалби и доходи от определени сделки от масата на облагаемата печалба.
В случая дружеството следва да включи при формиране на финансовия си резултат, който подлежи на облагане по ЗКПО, получените приходи и извършените разходи през този период, реализирани от всички сделки без оглед на това дали са от сделки във връзка с ликвидацията или от извършени текущи стопански сделки. Следователно, когато предприятието е обявено в ликвидация и отдава под наем обекти, то за приходите от тази дейност се облага авансово и годишно по общия ред на ЗКПО.
Относно авансовото облагане следва да имате предвид, че съгласно разпоредбата на чл.83, ал.1 от ЗКПО, данъчнозадължените лица правят месечни или тримесечни авансови вноски за корпоративния данък.
Данъчнозадължените лица, чийто нетни приходи от продажби за предходната година не превишават 200 000 лв. не правят авансови вноски на основание чл.83, ал.2, т. 1 от ЗКПО. Понятието ,,нетни приходи” е дефинирано с разпоредбата на § 1, т.11. от ДР на Закона за счетоводството според която“Нетни приходи от продажби“ са сумите от продажба на продукция, стоки и услуги, генерирани от обичайната дейност на предприятието, намалени с търговските отстъпки, отбивите, рабатите и данъка върху добавената стойност.
Според разпоредбата на чл. 44, ал. 4 от ЗДДФЛ авансовото облагане на доходите от наем се отнася за случаите, когато предприятията изплащат доходи на физически лица – наемодатели, които не са регистрирани по търговския закон. Предвид обстоятелството, че наемодател в случая едружество, което не е физическо лице, то разпоредбите на ЗДДФЛ не са приложими спрямо него, тъй като дружеството е получател, а не платец на дохода.

Оценете статията

Вашият коментар