Данъчно третиране на паричните компенсации, изплащани на основание Закона за уреждане правата на граждани с многогодишни жилищно-спестовни влогове

Изх. № М-94-М-627
Дата: 24.06.2014 год.
ЗДДФЛ, чл. 13;
ЗДДФЛ, чл. 50;
ЗУПГМЖСВ
Относно: Данъчно третиране на паричните компенсации, изплащани на основание Закона за уреждане правата на граждани с многогодишни жилищно-спестовни влогове
В отговор на Ваше писмено запитване, постъпило по електронната поща вна Националната агенция за приходите и заведено с вх. № ………, Ви уведомявам следното:
Условията и редът за уреждане правата на граждани, притежаващи жилищно-спестовни влогове в Държавна спестовна каса към 31 декември 1990 г., са уредени в Закона за уреждане правата на граждани с многогодишни жилищно-спестовни влогове (ЗУПГМЖСВ). Условията, на които едновременно трябва да отговарят гражданите, за да бъдат финансово компенсирани, са установени в чл. 2, ал. 1 от ЗУПГМЖСВ. Идеята на законодателя, както тя е формулирана в чл. 1 и чл. 2, ал. 1 от ЗУПГМЖСВ, е финансова компенсация да получат само онези лица, които към 31 декември 1990 г. са притежавали жилищно-спестовен влог и са отговаряли на определени тогава изисквания, за да закупят жилище от държавата или общините. Отпадането на ангажимента на държавата и общините да продават жилища поставя в неблагоприятно положение гражданите, които са можели да реализират своето право, и съответно това налага необходимостта тези лица да бъдат финансово компенсирани.
Гражданите по чл. 2 от ЗУПГМЖСВ, притежаващи жилищно-спестовни влогове, открити до 31 декември 1990 г., се подреждат в групи по време на престояване на жилищно-спестовните им влогове в Държавна спестовна каса към 31 декември 1990 г., а финансовото компенсиране на жилищно-спестовните влогове се извършва чрез левова индексация на определените към 31 декември 1990 г. спестовни числа.
С оглед гореизложеното, в качеството им на регламентирани със закон обезщетения за щети на определена група граждани с многогодишни жилищно-спестовни влогове (компенсация за спестяваните от тях и използвани от държавата пари), изплащаните по реда на ЗУПГМЖСВ парични компенсации не следва да се считат за доход на правоимащите лица. Съответно същите не подлежат на облагане и на деклариране в годишната данъчна декларация по чл. 50 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица.
ЗАМЕСТНИК ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР
НА НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:

/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/

Оценете статията

Вашият коментар