Изх. № М-24-36-116
Дата: 08.02.2016 год.
ЗКПО, чл. 3, ал. 2
Относно: данъчно третиране на покупко-продажба на хотел в Германия от местно юридическо лице по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО)
Внае постъпило Ваше писмено запитване, препратено по компетентност и заведено с входящ № М-24-36-116 от 30.12.2015 г., в което е описана следната фактическа обстановка:
Дружеството закупува хотел в Германия през 2014 г. Към настоящия момент хотелът не е пускан в експлоатация и не са генерирани приходи от него. Извършват се ремонтни работи по него като за целта е наета немска фирма. Предстои ремонтните работи да се финализират и съответно да се издаде фактура от немската фирма за този ремонт и последващо плащане по фактурата. В момента текат преговори с Общината в Германия, където се намира хотелът, за продажбата на този обект.
Предвид изложената фактическа обстановка са поставени три въпроса.
По първи и втори въпрос, касаещи облагането по ЗДДС, е изразено становище с писмо изх.№ 1323/30.12.2015 г. на дирекция ОДОП град Варна.
Третият въпрос се свежда до това къде следва да се плати данък печалба – в България или в Германия.
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите (ЗНАП), изразявам следното становище:
По трети въпрос:
Всяко българското юридическо лице на основание разпоредбата на чл. 3, ал. 2 от Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/ се облага с данъци по този закон за печалбите и доходите си от всички източници в Република България и в чужбина.
Когато местно юридическо лице осъществява дейност в чужбина или реализира доходи от източници вчужбина, всички приходи и разходи, реализирани от източника в чужбина, следва да участват във формирането на общия счетоводен и данъчен финансов резултат по реда и съгласно изискванията на действащото счетоводно и данъчно законодателство в страната.
Следва да се отбележи, че отговорът на въпроса относно облагането в Германия, е извън законоустановените компетентности на Националната агенция за приходите с оглед на това, че е свързан с прилагане на чуждестранно законодателство.
В случай че съгласно германското вътрешно законодателство реализираните от дружеството печалби и доходи подлежат на облагане и в тази държава, следва да имате предвид, че е налице Спогодба между Република България и Федерална република Германия за избягване на двойното данъчно облагане и на отклонението от облагане с данъци на доходите и имуществото (Ратифицирана със закон, приет от 41-ото Народно събрание на 19 май 2010 г. – ДВ, бр. 41 от 2010 г. в сила от 21 декември 2010 г.). Съгласно чл. 13 от ЗКПО, когато в международен договор, ратифициран, обнародван и влязъл в сила, се съдържат разпоредби, различни от разпоредбите на ЗКПО, се прилагат разпоредбите на съответния международен договор.
Според чл. 13, ал. 1 от Спогодбата печалбите, получени от местно лице на едната договаряща държава, от прехвърляне на недвижимо имущество и намиращо се в другата договаряща държава, могат да се облагат с данък в тази друга държава. С други думи правото на данъчно облагане на печалбите от прехвърляне на недвижимо имущество е предоставено на държавата, където се намира то – в случая Германия. Съгласно чл. 22, ал. 2, б. „а“ от посочената СИДДО двойното данъчно облагане се избягва чрез прилагане наметода „Освобождаване с прогресия“.
При условие, че имате конкретен въпрос относно прилагането на разпоредбите на СИДДО между България и Германия, следва да отправите ново запитване.
В заключение и предвид гореизложеното окончателното разчитане на дружеството с корпоративен данък по реда на ЗКПО за реализирания от него данъчен финансов резултат за конкретен данъчен период се извършва в страната, при съблюдаване на изискванията на счетоводното и данъчното законодателство на Република България.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ:
/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/
‘